Zodpovědně pod stromečkem: Češi i o Vánocích myslí na ekologii

ceska_sitovka_logo.jpg Třídění odpadu, eliminace plastů, vlastní obaly na potraviny – to jsou témata, která zajímají čím dál větší množství Čechů.   

Podíl Čechů, kteří přemýšlejí, jak zlepšit životní prostředí, loni vzrostl na 84 procent, ještě v roce 2016 to bylo 78 procent obyvatel Česka. Například prodej bezobalových potravin podporuje 69 procent lidí.

Ekologické smýšlení neopouští Čechy ani v předvánočním období. I při nákupu dárků řeší dopad na životní prostředí. „Trendem posledních let jsou síťové tašky. Jejich oblibě samozřejmě nahrává fakt, že v roce 2018 přestaly obchodní řetězce rozdávat igelitové tašky k nákupu. Zároveň se zvyšuje zájem Čechů o ekologická témata a bezobalové nakupování. Nárůst zájmu pociťujeme v průběhu celého roku, největší nápor zakázek pak máme v předvánočním období, kdy Češi nakupují síťovky nejen pro sebe, ale i ve větším množství jako dárky pro své blízké. V předvánočním období nabízíme síťovky v dárkových baleních. Navíc je obrovský zájem ze strany firem, které síťovky rozdávají klientům jako firemní dárky s vlastním logem. I pro firmy je totiž ekologie velkým tématem, navíc z jejich strany roste podpora malých českých manufaktur,“ popsala majitelka značky Česká síťovka Karolína Pechová.  

D__rky.jpgNejvětším tématem je pro Čechy eliminace plastů. Ty třídí 93 procent Čechů. Symbolem pro plýtvání s plasty se stala jednorázová brčka. I ta z českých domácností pomalu mizí. „Síťovou tašku si postupem času oblíbili mladí Češi, kteří ji nevnímají jen jako nákupní tašku, ale především jako eko módní doplněk. Navíc jim není lhostejný dopad na životní prostředí a používáním síťovky eliminují jednorázové obaly. I proto jsme rozšířili portfolio o sekci ‚zerowaste', kde nabízíme i bambusová brčka. Vyrobena jsou ze stoprocentně přírodního materiálu - z certifikovaného bambusu bez chemických postřiků, a prodáváme je v obalu z recyklovatelného papíru. I z bambusových brček se stává velmi populární originální vánoční dárek,“ uvedla Karolína Pechová.

Populárním trendem se v Česku stává nakupování bez obalu. Z 69 procent Čechů, kteří bezobalový prodej potravin podporují, tvoří větší část ženy, vysokoškoláci a lidé pod 45 let. „Zejména pro mladší generaci je možnost bezobalových nákupů velmi podstatná. Samozřejmě vedle toho, kde bezobalově nakoupit, řeší i do čeho. A protože se z bezobalového nakupování pomalu stává životní styl, Češi chtějí své potraviny ukládat do hezkých, designových obalů, které vydrží. Velmi oblíbené jsou potravinové sáčky, které se po vyprání dají opakovaně používat a vyrábějí se například z bio bavlny. Dalším  hitem, který zažívá svou obrodu, jsou barevné ešusy. Ty u nás zákazníci najdou v několika designových provedeních, vyrobené z nerezové oceli a vhodné i do myčky. Přestože ešusy už patří k dražším potravinovým obalům, stojí kolem tisíce korun, patří právě ony vedle síťových tašek k letošním vánočním bestselerům,“ uzavřela Karolína Pechová.

ceska_sitovka.jpgZnačku Česká síťovka založila v roce 2012 Karolína Pechová. Síťová taška je český vynález, zakladatelka oprášila skoro sto let starou tradici a v chráněných dílnách vyrábí síťové tašky. Šijí se ručně podle vlastních registrovaných vzorů a velká část se také ručně barví. V nabídce jsou mimo jiné síťovky z bambusového vlákna, hustooké bavlněné síťovky či síťovky s vnitřní kapsou, které jsou plnohodnotnou náhradou dámské kabelky. V e-shopu jsou navíc další „zero waste“ produkty, jako jsou potravinové sáčky nebo bambusová brčka.

Karolína Pechová je absolventkou kulturologie na Filozofické fakultě UK. Pracovala jako hotelová manažerka. Roku 2012 obnovila tradici české síťovky, které prodala už více než 700 000 kusů.

Zdroj: tisková zpráva

V tiskové zprávě byla použita data z průzkumu agentury STEM/MARK z prosince 2018.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31           1 2
32 3 4 5 6 7 8 9
33 10 11 12 13 14 15 16
34 17 18 19 20 21 22 23
35 24 25 26 27 28 29 30
36 31            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,