Znalost hnutí Fair Trade v Česku roste

Fairove_logo_1.jpg Občanské sdružení Férová planeta zveřejnilo výsledky průzkumu znalosti hnutí a výrobků Fair Trade v České republice. Podle šetření provedeného agenturou NMS se už s výrobky označenými Fair Trade setkalo celkem 43 % respondentů. Téměř čtvrtina z dotazovaných potom tyto výrobky nakupuje občas nebo výjimečně a 3 % je zařadilo do pravidelné spotřeby.  

Znalost výrobků Fair Trade se přitom rychle zvyšuje - letos informovanost vzrostla téměř o polovinu ve srovnání s předchozími lety. Nejvíce lidí se o tomto hnutí, které prosazuje spravedlivé ceny za potraviny a výrobky ze zemí třetího světa, dozvědělo z médií (62 %), ostatní o nich slyšeli od známých a kamarádů (21 %) nebo je objevili přímo v prodejnách (17 %). Výzkum, který provedla výzkumná agentura NMS, proběhl v říjnu 2009 a se zúčastnilo se ho 1 614 respondentů z celé České republiky.

Otázka: Je vám toto hnutí, které prosazuje, aby zemědělci nebo řemeslníci dostávali za své výrobky spravedlivé ceny, sympatické?

Graf_souhlas_s_FT_1.jpg

Fair Trade (spravedlivý obchod) je způsob obchodu s drobnými pěstiteli z rozvojových zemí, který podporuje férovější přístup k mezinárodnímu obchodu a klade důraz na jeho sociální a ekologické rozměry. V současnosti je do něj zapojeno téměř 1,5 milionu pěstitelů, zemědělských pracovníků a řemeslníků v 58 zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Cílem hnutí Fair Trade je dát šanci lidem z rozvojových zemích vymanit se vlastními silami z chudoby a žít důstojný život.

„Fair Trade je celkově velmi příznivě vnímáno veřejností. Devět z deseti respondentů, kteří se už s výrobky Fair Trade setkali, označuje toto hnutí za sympatické. Větší spotřebě podle nich brání především malá informovanost spotřebitelů a malá dostupnost. Necelá polovina dotázaných si myslí, že je největší překážkou vysoká cena," uvádí PhDr. Eva Veisová, projektová ředitelka agentury NMS.

Obrázek: sklizeň fair trade kávy v Ugandě

Uganda___Sklize___Fair_Trade_k__vy__foto_M._Kobera__1.jpgV České republice jsou mezi nejčastěji nabízenými Fair Trade výrobky především potraviny. V poslední době se ale stále častěji objevují v nabídce obchodů také řemeslně produkty jako keramika, výrobky z kůže a oblečení.  „Největší zájem mají zákazníci letos o britskou čokoládu Divine, do které dodává kakao ghanské družstvo Kuapa Kokoo. Farmáři navíc spoluvlastní společnost  Divine.

Lidé a firmy často dávají výrobky Fair Trade jako vánoční dárek, mezi oblíbený sortiment patří kromě již zmíněné čokolády také africká instantní káva a bio víno. Fair Trade výrobky lze nyní koupit už v široké síti bio prodejen, kaváren a čajoven po celé ČR a rozmáhá se i prodej na internetu. Od července lze také některé výrobky zakoupit i ve 20 prodejnách maloobchodního řetězce Tesco," říká Pavla Pěnčíková ze sdružení Férová planeta.

Jednou z možností, jak zvýšit prodeje Fair Trade výrobků, je přesvědčit veřejnost, aby tyto výrobky konzumovala v práci. Pro tento projekt spustilo sdružení Férová planeta webové stránky www.fairtradevpraci.cz. Na stránkách jsou uvedeny rady, jak apelovat na management firmy, aby standardní kávu a čaj, které nakupuje pro svoje zaměstnance, vyměnil za Fair trade. Zároveň se firma dozví, jak může začlenit Fair trade do politiky společenské odpovědnosti.

Zajímavou možností je také spojení Fair Trade s výrobky chráněných dílen. „Dárkové předměty dodáváme v krabičkách z přírodní lepenky, které dodává chráněná dílna Kaštanový krámek. Spojení Fair trade výrobků a výrobků chráněné dílny považuji za ideální kombinaci, kdy nákupem podpoříte nejen zemědělce z rozvojových zemí Třetího světa, ale i hendikepované skupiny osob v České republice," říká Martin Kobera, který provozuje internetový obchod www.fairove.cz.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,