Značka "ORGANIC PRODUCT" není bio

Koupí-li si příznivec kontrolované biokosmetiky výrobky Originál ATOK české kosmetické firmy CKHI s označením „Organic product", může být nemile překvapen.  

Po "bio-kontrolovaných ekologických surovinách" tam totiž není ani památky.Narozdíl od označování biopotravin, které je ošetřeno Nařízením komise (EHS) č. 2092/91, vládne na trhu přírodní kosmetiky díky legislativnímu vakuu názvoslovný chaos. V České republice ani v Evropě zatím neexistuje právní opatření, které by přesně definovalo způsob značení přírodní kosmetiky. Orientaci sice zákazníkovi usnadňuje několik zahraničních certifikátů, jejich znalost je však mezi českými spotřebiteli zatím velmi nízká. Usnadněním se mohla stát loni uvedená česká značka kvality „Organic product". Měla zaručovat přírodní původ certifikovaných kosmetických výrobků. Kolem její skutečné kvality však poletuje řada otazníků.
Problematický je již její název. Přes své "organické" označení totiž tento certifikát ve svých podmínkách žádné biosuroviny v obsahu nepožaduje! To ostře kontrastuje s faktem, že využívá slovní spojení běžně užívané pro značení výrobků a surovin pocházejících z ekologického zemědělství. Zejména v anglicky hovořících zemích vychází povinnost užívat výraz "organic" např. na všech biopotravinách přímo ze zákona. A co víc, výraz používá ve svých "Health and beauty standards" pro kontrolovanou přírodní kosmetiku i britská Soil Association (SA), jedna z nejprestižnějších ekozemědělských asociací na světě. Pokud kosmetická firma chce, aby její produkt byl certifikován u Soil Association Certification Limited a nesl označení „Organic" a logo SA , musí obsahovat minimálně 95 % bio surovin. Chce-li mít na etiketě napsáno „Made with X % organic ingredients", je podmínkou 70-95 % biosurovin. Zbytek surovin musí být povoleného druhu (tzn. nesmí obsahovat látky, definované SA jako nevhodné).
Nešťastná je i definice „přírodnosti". V kritériích je stanoveno, že 80 % vstupních surovin musí být přírodního původu, podle standardů Organic product (OP) je však za přírodní surovinu považována i voda. Mimoto, na rozdíl od většiny ostatních zahraničních standardů pro přírodní kosmetiku jsou podmínky, které musí v pravidlech OP splňovat zbylých 20 %, velmi benevolentní. Dle vyjádření Sdružení pro Cenu ČR za jakost, které certifikát uděluje, těchto 20 % nemusí být nutně přírodního původu a stačí, pokud splňuje požadavky legislativy pro kosmetické prostředky, tj. zákon c. 258/2000 Sb. Do této kategorie však spadají i syntetické konzervaty (včetně často diskutovaných parabenů), syntetické emulgátory, tenzidy či zahušťovadla a řada dalších ropných derivátů. Vše, čemu se kontrolovaná přírodní kosmetika vyhýbá. V praxi to znamená, že běžný sprchový gel tvořený z 80 % vodou a doplněný z 20 % syntetickými tenzidy, barvivem a konzervanty, může podle stávajících pravidel nést značku „Organic product".
Ne, že by tím výrobky označené „Organic product" vybočovaly z představ většiny české populace o kvalitě „zaručeně přírodní kosmetiky", náročnějšího zákazníka však nejspíš uspokojit nemusí.
Certifikát „Organic Product" uděluje Sdružení pro Cenu České republiky za jakost (SCJ), které mimo jiné spravuje i značku Czech Made. Ačkoliv je značka OP k dispozici již téměř rok, česká společnost CKHI je jejím jediným držitelem.

Letmým pohledem na stránky CKHI lze zjistit, že jejich výrobky s označením „Organic product" již dorazily na pulty britských i německých obchodů. Britský biotrh patří vedle německého mezi nejrozvinutější v Evropě, s čímž samozřejmě souvisí i náročnost britských a německých spotřebitelů. Stručně řečeno: sousedé se budou nejspíš divit...

 

Kateřina Čapounová, Biospotrebitel.cz

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?
Kupuji jen fair trade. 62%
Pokud je v nabídce prodejny, upřednostním. 27%
Občas vyzkouším. 6%
Ne. 3%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44       1 2 3 4
45 5 6 7 8 9 10 11
46 12 13 14 15 16 17 18
47 19 20 21 22 23 24 25
48 26 27 28 29 30    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,