Značka "ORGANIC PRODUCT" není bio

Koupí-li si příznivec kontrolované biokosmetiky výrobky Originál ATOK české kosmetické firmy CKHI s označením „Organic product", může být nemile překvapen.  

Po "bio-kontrolovaných ekologických surovinách" tam totiž není ani památky.Narozdíl od označování biopotravin, které je ošetřeno Nařízením komise (EHS) č. 2092/91, vládne na trhu přírodní kosmetiky díky legislativnímu vakuu názvoslovný chaos. V České republice ani v Evropě zatím neexistuje právní opatření, které by přesně definovalo způsob značení přírodní kosmetiky. Orientaci sice zákazníkovi usnadňuje několik zahraničních certifikátů, jejich znalost je však mezi českými spotřebiteli zatím velmi nízká. Usnadněním se mohla stát loni uvedená česká značka kvality „Organic product". Měla zaručovat přírodní původ certifikovaných kosmetických výrobků. Kolem její skutečné kvality však poletuje řada otazníků.
Problematický je již její název. Přes své "organické" označení totiž tento certifikát ve svých podmínkách žádné biosuroviny v obsahu nepožaduje! To ostře kontrastuje s faktem, že využívá slovní spojení běžně užívané pro značení výrobků a surovin pocházejících z ekologického zemědělství. Zejména v anglicky hovořících zemích vychází povinnost užívat výraz "organic" např. na všech biopotravinách přímo ze zákona. A co víc, výraz používá ve svých "Health and beauty standards" pro kontrolovanou přírodní kosmetiku i britská Soil Association (SA), jedna z nejprestižnějších ekozemědělských asociací na světě. Pokud kosmetická firma chce, aby její produkt byl certifikován u Soil Association Certification Limited a nesl označení „Organic" a logo SA , musí obsahovat minimálně 95 % bio surovin. Chce-li mít na etiketě napsáno „Made with X % organic ingredients", je podmínkou 70-95 % biosurovin. Zbytek surovin musí být povoleného druhu (tzn. nesmí obsahovat látky, definované SA jako nevhodné).
Nešťastná je i definice „přírodnosti". V kritériích je stanoveno, že 80 % vstupních surovin musí být přírodního původu, podle standardů Organic product (OP) je však za přírodní surovinu považována i voda. Mimoto, na rozdíl od většiny ostatních zahraničních standardů pro přírodní kosmetiku jsou podmínky, které musí v pravidlech OP splňovat zbylých 20 %, velmi benevolentní. Dle vyjádření Sdružení pro Cenu ČR za jakost, které certifikát uděluje, těchto 20 % nemusí být nutně přírodního původu a stačí, pokud splňuje požadavky legislativy pro kosmetické prostředky, tj. zákon c. 258/2000 Sb. Do této kategorie však spadají i syntetické konzervaty (včetně často diskutovaných parabenů), syntetické emulgátory, tenzidy či zahušťovadla a řada dalších ropných derivátů. Vše, čemu se kontrolovaná přírodní kosmetika vyhýbá. V praxi to znamená, že běžný sprchový gel tvořený z 80 % vodou a doplněný z 20 % syntetickými tenzidy, barvivem a konzervanty, může podle stávajících pravidel nést značku „Organic product".
Ne, že by tím výrobky označené „Organic product" vybočovaly z představ většiny české populace o kvalitě „zaručeně přírodní kosmetiky", náročnějšího zákazníka však nejspíš uspokojit nemusí.
Certifikát „Organic Product" uděluje Sdružení pro Cenu České republiky za jakost (SCJ), které mimo jiné spravuje i značku Czech Made. Ačkoliv je značka OP k dispozici již téměř rok, česká společnost CKHI je jejím jediným držitelem.

Letmým pohledem na stránky CKHI lze zjistit, že jejich výrobky s označením „Organic product" již dorazily na pulty britských i německých obchodů. Britský biotrh patří vedle německého mezi nejrozvinutější v Evropě, s čímž samozřejmě souvisí i náročnost britských a německých spotřebitelů. Stručně řečeno: sousedé se budou nejspíš divit...

 

Kateřina Čapounová, Biospotrebitel.cz

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,