Značení původu potravin pomůže ekologickým zemědělcům

logo_probio_male.jpg PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců nerozumí nesouhlasnému stanovisku Svazu obchodu cestovního ruchu s plánem Ministerstva zemědělství, aby obchodní řetězce uváděly podíl českého a zahraničního zboží na jejich pultech.   

SOCR chystané opatření označil za protiústavní.

 „V situaci, kdy všechny zainteresované subjekty včetně SOCR ještě na jednání 8. října u kulatého stolu souhlasily s plánem na zvýšení podílu domácích potravin v obchodech, tuto kritiku nechápu. Je to přece jeden z běžných nástrojů, jak pomoci českému zemědělství a tuzemským farmářům včetně ekologických zemědělců. Čeští zákazníci o domácí produkty stojí a toto je adekvátní cesta, jak je o nabídce na pultech obchodů informovat,“ řekla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Podle návrhu novely zákona o potravinách připravované Ministerstvem zemědělství ČR má mít maloobchodník s potravinami s tržbami přes pět miliard korun povinnost viditelně a čitelně zpřístupnit při vstupu do prodejny údaje o pěti zemích, které mají nejvyšší podíl na jeho tržbách, a tyto údaje oznámit i ministerstvu zemědělství. Údaj o podílu domácích výrobků v daném obchodním řetězci má zákazníkům pomoci s výběrem místa, kde budou jídlo nakupovat.

SOCR tvrdí, že protiústavnost takového opatření spočívá v odkrytí obchodního tajemství, kam mají spadat i nákupní zdroje. S takovou interpretací ale PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců nesouhlasí.

„Jde o informační povinnost uveřejňovat pouze údaje o pěti zemích s největším podílem na tržbách daného obchodu. Žádné další údaje nejsou nijak konkretizovány, takže o narušení obchodního tajemství nemůže být řeč. Pokud se navíc samy obchodní řetězce hlásí k českým potravinám a zaznamenaly zvýšený zájem zákazníků o toto zboží, jde jen o službu zákazníkům navíc, kterou v rámci konkurenční výhody vítají i tyto řetězce,“ dodala Nesrstová.

A dodala, že samy řetězce – na rozdíl od SOCR – s navrhovanou informační povinností skutečně souhlasí. Nedávno se tak vyjádřila například společnost Ahold, která provozuje markety Albert, proti se nepostavilo ani Tesco. „Nechápeme tedy, komu tedy navrhované opatření vlastně vadí,“ podotkla Nesrstová. Na lepší informovanosti českých zákazníků o původu zboží by čeští ekologičtí zemědělci mohli profitovat – značení původu zboží a jimi nabízená kvalita potravin by jim mohla přinést jednoznačně plusové body.

Zveřejňování údajů o zastoupení domácích potravinářských produktů není nic nového. Taková povinnost platí od letošního dubna například na Slovensku.

Zdroj: PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,