Živá krajina – revoluce v boji proti suchu začíná

__iv___voda_sucho_a_eroze120.JPG Unikátní koncept dává občanům nástroj pro nápravu vysychající české krajiny a adaptaci na změnu klimatu.  

Koncem září proběhla již třetí vlna školení lokálních koordinátorů zádrže vody v krajině konaná v benediktinském klášteře v Broumově. Organizátorem školení je spolek Živá voda, který v posledních několika letech vyvíjí pod vedením svého předsedy Jiřího Malíka modelový přístup k české krajině s cílem vrátit jí zpět schopnost zadržovat vodu a adaptovat ji tak na postupující změnu klimatu. 

__iv___voda_sucho_a_eroze.JPGProjekt nazvaný Společně proti suchu začal v dubnu tohoto roku. Do této chvíle bylo v projektu vyškoleno přes 70 lokálních koordinátorů z celé ČR. V druhé, roční fázi, půjde o práci lokálních koordinátorů v jimi vybraných lokalitách. Koordinátoři začínají pod vedením projektového týmu shromažďovat podklady, jednat se zástupci obcí, s významnými vlastníky nebo hospodáři, zapojují do aktivit další spoluobčany, a především podrobně mapují stav svého území tak, aby mohli navrhnout a následně participativně prosazovat konkrétní opatření ke zvýšení retence vody v krajině a odolnosti před bleskovými povodněmi. V dobách, kdy se vytrvalé sucho střídá s intenzivními srážkami a bleskovými povodněmi, tak vzniká naděje na vytvoření široké občanské platformy, která bude usilovat o nápravu české krajiny, a to odspodu – z lokální úrovně.

Projekt je zcela unikátní v tom, že skrze kombinaci technického know-how, odborné průpravy a praktické zkušenosti v krajině umožňuje pod vedením odborníků absolventům školení porozumět stavu české krajiny a přijít s návrhy na řešení dnes stále častějších jevů, jako je pedologické a hydrologické sucho, eroze zemědělské půdy, bleskové povodně či pokles biodiverzity. 

__iv___voda.JPGSpolek Živá voda nyní spouští web splecneprotisuchu.cz, který usnadní další rozvoj projektu: obsahuje základní vysvětlení modelu Živá krajina a interaktivní mapu lokálních koordinátorů, která ukazuje buď jimi vybraná povodí, nebo lokality, kde působí. Každý, kdo by se chtěl k podobné činnosti přidat, si tak může najít koordinátora ve svém okolí nebo se přihlásit na jedno z budoucích školení.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,