Zero waste tipy v kuchyni

Titulka120.jpg I když jsou na tom Češi v třídění odpadů lépe než jiné evropské národy, stále to nestačí. O plasty přestává být zájem. Co s tím? Co začít tím, že začneme snižovat množství odpadu ve své domácnosti. Američanka Bea Johnson, která zero waste (nulový odpad) proslavila, ho dokonce minimalizovala na jednu zavařovací sklenici ročně. Teď inspiruje ostatní po celém světě.  

Bea Johnson chtěla poukázat na kvalitu života a kvalitu potravin, které jíme. Část odpadů v naší domácnosti pochází z obalů, ve kterých potraviny nakupujeme. Jenže zdravé a čerstvé jídlo na rozdíl od toho průmyslově zpracovaného nebývá zabalené. Třebaže je cesta k zero waste náročnější a méně pohodlná, rozhodně stojí za lepší osobní pocit, že naši planetu méně zatěžujeme. Lída z Kuchynskastudia.cz přináší tipy, jak odpad v domácnosti výrazně omezit.

Titulka.jpgDomácnost bez odpadů

V první řadě je třeba se zamyslet, odkud se v naší kuchyni odpady berou. Jednak jsou to obaly od potravin a poté zbytky potravin, které nespotřebujeme. Když zjistíte, že hlavní roli hrají především plastové obaly, můžete se zaměřit na jejich zredukování. Je nutné, abyste každý rohlík a chleba v obchodě balili do igelitových sáčků? Je třeba si kupovat vodu v plastové lahvi nebo balenou okurku? Víte, že se dá nakupovat do vlastních sáčků např. ušitých ze záclony nebo do chlebovky?

Zuzana Janglová z Kolína je důkazem toho, že to jde. Žije v domku s pětičlennou rodinou a doma zavedla bezodpadovou domácnost. Jak to probíhá v praxi si můžete prohlédnout na Instagramu pomalé domácnosti. „Přístup zero waste vstoupil do mého života přirozeně, myšlenky Bey Johnson mi dávaly smysl a zapadlo to do mého vývoje. Je to navazující krok na třídění a postupné snižování odpadu je reálné, jen ta cesta je dlouhá. Každý si musí najít tu svoji. Ostatním radím, aby to nebrali jako dogma, přes které nejede vlak, ale aby si hledali alternativy, postupovali po malých krůčcích. Někdy mi to nejde, nebo nechci, protože jsem vytížená, a jednorázové věci mají pro mě větší prioritu než ekologie. Snažím se jít zlatou střední cestou.“

Nákup do vlastního obalu

„Když jde manžel nakoupit, připravím mu balíček s pytlíky a chlebovkou. Má na starosti nákupy na bezobalovém e-shopu Opobchod, kde nakupujeme ve velkém obilniny, těstoviny, luštěniny už několik let. Já chodím nakupovat do místních obchodů, ale i do supermarketu pro šunku do vlastní krabičky. Narazila jsem jen jednou na začátku, ale to bylo mou nejistotou. Setkávám se většinou s kladnými reakcemi. Pro ně je to nestandardní, mají zažitou rutinu a mohou to vnímat jako narušení pohodlí. Spoustu věcí ještě kupuju v obalu, tofu, sýry, mléčné výrobky. I to se ale dá nahradit. Jezdíme k jedné rodině u Kolína, kde mají vlastní krávy a mléko prodávají do svých lahví. Dělají i jogurtové mléko, je to naprosto jiná chuť. V Kutné Hoře najdete obchod, kde jogurty dávají do sklenic a pak je vykupují, takže je nemusíte skladovat.“ Nakupovat čerstvé potraviny se dá také u farmářů nebo v komunitou podporovaném zemědělství. Můžete se také naučit si některé věci udělat doma sami – vlastní ekologický čistič z octa, sody, lihu a éterických olejů, vlastní mýdlo, přírodní kosmetiku či mýdlový sliz na praní.

Kompostujte

Zbytky potravin se dají zkompostovat v kompostéru na zahradě nebo v domácím vermikompostéru, který funguje díky šikovným žížalkám. Žížaly dokáží rozložit menší množství zeleniny a ovoce a mají rády kávovou sedlinu. Získáte z něj kvalitní hnojivo, nesmrdí a je třeba ho mít doma, aby žížaly nezmrzly. Lze také zvážit objednání hnědé popelnice (kompostejner) za poplatek či úplně zdarma. Do ní lze dávat syrové zbytky rostlinného původu z kuchyně, kávovou sedlinu a čaj.

O kuchyňských studiích Gorenje

Kuchyňská studia Gorenje najdete v Praze a Ostravě. Naši návrháři jsou pravidelně školeni v oblasti designu, technických a ergonomických požadavcích. Představíme vám celou řadu rad a doporučení

Součásti vizualizace interiéru můžou být podrobné instalační plány rozvodů vody, elektřiny a odpadu.

Kuchyně vyrábíme na míru v Německu a Slovinsku a získali jsme mnoho ocenění za kvalitu a design. Při návrzích navíc spolupracujeme se světovými designéry Pininfarina, Karim Rashid nebo Ora-ito.

Nejvíce vystavených kuchyní máme v kuchyňských studiích v Praze.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,