Zelené trhy a svaz PRO-BIO: garantovaná kvalita BIO potravin

zelene_trhy_110.jpg Na nadcházejícím veletrhu Biostyl, který se letos koná již po sedmé a proběhne ve dnech 20. – 22. dubna na Výstavišti v pražských Holešovicích, se veřejnosti poprvé představí mladý a svěží projekt Zelené trhy.  

Ten má ambiciózní cíl: představit veřejnosti koncept nových farmářských tržišť, která chtějí propojit lokální zákazníky s lokálními farmáři, a příjemnou, hravou a kreativní cestou je seznámit s místními a kvalitními farmářskými produkty. Dalším a neméně podstatným cílem Zelených trhů je oživení veřejných prostranství a přispění k znovu nastartování tradice potkávání se na trzích. V květnu se Zelené trhy vypraví z Prahy na roadshow po krajských městech. Spanilou jízdu pak zakončí opět v Praze, na Kampě, kde si na srpen přichystaly projekt Bio Illusion.

zelene_trhy_445.jpgPopularita farmářských trhů v poslední době velmi roste, na druhou stranu s vyšší oblibou narůstá přímou úměrou i počet chyb a nedostatků, jichž se provozovatelé tržišť dopouští. Mladý a svěží projekt Zelené trhy se proto snaží ukázat, jak by měly moderní farmářské trhy ideálně vypadat.

Lukáš Otevřel, zakladatel, svůj nápad popisuje takto: "Po zkušenostech ze zahraničí na poli farmářských trhů jsem se rozhodl zasadit se o kvalitní a moderní tvář lokálních tržišť ve spojení s těmi nejlepšími chovateli, pěstiteli a výrobci. Všichni, kteří jsou pod záštitou svazu PRO- BIO garantovanou zárukou opravdové, české bio produkce. A ve spojení kvalitních surovin a krásných a funkčních materiálů dát vzniknout koncepčně dokonalým farmářským trhům.

Pod značkou Zelené trhy se tak zastřešuje svérázný a moderní styl farmářský trhů, bez hrané autenticity. Veselý grafický styl doplňuje a charakterizuje vlastní rukopis každého farmáře přenášený křídou na tabuli, nedílnou součást stánku. S ohledem na všechny lokální pokusy o farmářské trhy jsem rád, že naše Zelené trhy se mohou vyvarovat některých faulů na spotřebitelích a zasadit se o zlepšení úrovně trhů a vnímané důležitosti české bioprodukce. S tím se objevují i nové možnosti prezentace trhů: formou land artu na polích, pomocí křídových nápisů ve městech samotných, tak i podpůrné projekty, gastronomické semináře a večerní prezentace farmářských příběhů v projektu Bio Illusion, který je dalším společným dílem Zelených trhů a svazu PRO-BIO“.

Partnerem Zelených trhů je PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, jehož více jak dvacetiletá práce v oblasti bio produkce jim dodává největší možnou záruku. Nakupující na Zelených trzích si tak mohou být jistí, že je nikdo nepodvádí, protože na nich smí prodávat jen farmáři sdružení v tomto svazu. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců k dnešnímu dni eviduje 879 farmářů z různých oblastí.

zelene_trhy_3_445.jpg„Loňský rok byl ve znamení nárůstu počtu farmářských trhů, a to s sebou samozřejmě přineslo i řadu negativ, zejména v tom, že ne vše, co se na farmářském trhu prodává, je skutečně z farmy a přestože si spotřebitelé často chybně myslí opak, většina produktů na farmářských trzích není v kvalitě bio. Je jen velmi málo farmářských trhů, za které se jako svaz jsme ochotni postavit. Organizátoři se teprve učí, že musí přijmout, stejně jako je tomu v zahraničí, odpovědnost za to, co se na trhu nabízí. O to více se mi líbí koncept Zelených trhů, který je z mého úhlu pohledu velmi promyšlený a ucelený. Od vzhledu až po kvalitu nabízeného zboží. Pořadatelé těchto trhů jsou profesionálové a vědí, že trhy nemají jen prodávat zboží, ale být i platformou pro edukaci spotřebitelů a navázání kontaktu mezi farmářem a zákazníkem. Již delší dobu mluvíme o jakési naší certifikaci na „biotrh“ a Zelené trhy jsou rozhodně mezi kandidáty pro udělení této značky," říká Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Zelené trhy se veřejnosti představí poprvé právě na veletrhu Biostyl. Návštěvníci se mohou těšit na 12 stánků s produkty od českých ekologických zemědělců a k tomu na Zelené bistro, ve kterém budou moci ochutnat, co skvělého se dá připravit z českých biosurovin a to vlastně ještě předtím, než se začne sklízet. Děti si mezitím mohou hrát na farmáře v miniatuře stánku s ovocem a zeleninou od ateliéru Ušito. Od května do července chtějí Zelené trhy objet krajská města se svou roadshow, aby tak nápad představily po celé republice. A na konec prázdnin chystají na pražské Kampě měsíc trvající akci zvanou Bio Illusion – s příběhy farmářů.

Zdroj a foto: Zelené trhy

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,