Zelené certifikáty kancelářských budov zajímají nájemce stále více

Skanska buduje v Praze kancelářskou budovu City Green Court, která klade velký důraz na ekologicky šetrná řešení. Celková hodnota investice společnosti Skanska činí 38 miliónů eur.  

Celkem 11 924 metrů čtverečných kanceláří. Takové jsou základní parametry druhé největší nájemní transakce na tuzemském trhu nemovitostí ve druhém čtvrtletí.

Jde o předpronájem kancelářských prostor společností PricewaterhouseCoopers (PwC) v chystaném administrativním komplexu City Green Court, který je ve fázi výstavby developerem Skanska Property na Pankrácké pláni na Praze 4. Právě tento projekt získal jako první v České republice precertifikaci LEED Platinum, což je nejvyšší možná úroveň nejnovější verze systému LEED udělovaná tzv. šetrným budovám. „Mohu potvrdit, že PwC vybírali z několika projektů a šetrný přístup k životnímu prostředí byl jedním z hlavních kritérií,“ říká Jaromír Smetana, Business Development Director pražské kanceláře společnosti DTZ, která se na nájemní transakci podílela. 

City_Green_Court_Exterier11.jpgPodle Lenky Šindelářové z oddělení Consulting & Research DTZ se požadavky na „zelenou“ certifikaci začínají objevovat v požadavcích firem hledajících nové kanceláře velmi často a s vysokou váhou důležitosti: „Developeři na tento trend v poptávce reagují velmi flexibilně. Jen v Praze se nyní ve fázi výstavby či rekonstrukce nachází téměř 124 000 m2 kanceláří, které by měly být certifikovány některou z uznávaných mezinárodních metod. Do roku 2013 budou o některý z certifikátů usilovat kancelářské projekty se souhrnnou plochou přesahující 400 tisíc metrů čtverečných.“ Podle nejnovější studie mezinárodní poradenské společnosti DTZ, zaměřené na “zelené“ či „šetrné“ budovy, certifikace nezohledňují pouze úspornost spotřeby energií, ale rovněž produkci CO2, postupy a materiály využité při stavbě a v neposlední řadě i upřednostnění hromadné dopravy a jízdních kol před automobily. Úspora energie je jednou z podstatných částí hodnocení, certifikace se ovšem věnují komplexně i ekonomickým, ekologickým a sociálním kritériím. 

Podle DTZ není pochyb o tom, že kromě nájemců “zelených“ budov budou stále bedlivěji sledovat tento trend i investoři, “zelené budovy“ pro investory totiž představují nižší riziko. Předpokládá se, že budou do budoucna konkurenceschopnější při opětovném pronájmu než necertifikované budovy, hrozí menší riziko zastarání a budou také lépe plnit stále náročnější požadavky kladené českou a evropskou legislativou. 

Energetická efektivnost a výstavba tzv. zelených budov patří v dlouhodobém horizontu mezi hlavní trendy v developmentu. S tím, jak nájemci stále více tlačí na snižování sazeb za služby a institucionální investoři dávají přednost dlouhodobě udržitelným projektům, jsou to právě “zelené budovy“, které mohou nabídnout splnění těchto nároků. Neoddiskutovatelné přínosy zelených budov se ovšem mohou odrazit také ve zvýšených nákladech na jejich pořízení. Dodatečné náklady výrazně závisí na typu a verzi zvolené certifikace a především včasném výběru určité certifikace.

Zdroj: Moderní obchod, foto: Skanska

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Zelené certifikáty kancelářských budov zajímají nájemce stále více Odpovědět   veronika jelínková 1. 08. 2011, 12:05:48
Ještě tak kdyby je zajímalo i zdraví lidí, kteří v nich pracují... takový fair-trade pro Evropu...
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31       1 2 3 4
32 5 6 7 8 9 10 11
33 12 13 14 15 16 17 18
34 19 20 21 22 23 24 25
35 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,