Ze sortimentu biopotravin Češi nejčastěji nakupují mléčné produkty

mleko_wiki110.jpg Agentura Stemmark zrealizovala v rámci propagační kampaně cílené na ekologické zemědělství a značku BIO nový výzkum zaměřený na biopotraviny. Z výsledků výzkumu plyne, že biopotraviny nakupují nejčastěji ženy ve věku 30-39 let s vyšším vzděláním a mezi nejvyhledávanější bioprodukty patří mléčné produkty.  

Jako hlavní důvody, proč lidé biopotraviny kupují, byly uváděny, že jsou zdravější, kvalitnější a chutnější. Kvalitu biopotravin nejvíce ocení vysokoškoláci a z dotazovaných ve výzkumu je nakupuje 35 % zákazníků. Nejvíce respondentů výzkumu souhlasilo s výrokem, že raději nakupují české potraviny a pečují o své zdraví. Biopotraviny také v rodinách nakupují častěji ženy, pro které je péče o zdraví a kvalita potravin důležité, informace o biopotravinách přitom nejčastěji hledají na internetu a kupují je v obchodě s potravinami a v supermarketech.

Nejsilnějším důvodem, proč biopotraviny zákazníci naopak nekupují častěji, je jejich cena, omezený sortiment a špatná dostupnost. Dotazovaní, kteří biopotraviny vůbec nekupují, zase tvrdí, že nevěří rozdílu mezi biopotravinou a běžnou potravinou a o nákupu u nich rozhoduje opět cena.

„Výsledky výzkumu pro nás bohužel nejsou žádným překvapením a chápeme, že cenová a místní dostupnost biopotravin je pro mnoho zákazníků stále velkou překážkou v nákupu. Dovolím si ale říct, že to se netýká sektoru biomléka. Téměř každý týden se setkám v rámci aktivit projektu na podporu produkce a odbytu biomléka s nějakým ekologickým sedlákem, který zpracovává biomléko nebo se na zpracování biomléka chystá. V každém regionu ČR tak najdete biofarmu s faremním zpracováním biomléka – ať už ovčího, kravského nebo kozího, která produkuje biosýry, biomáslo, biojogurty či biomléko a dostupnost, nebo cena podle mě není v tomto segmentu problém. Naopak. Když si koupíte čerstvé biomléko přímo od sedláka, cena se většinou pohybuje mezi 15-20 Kč/litr kravského biomléka. To je nižší cena než u konvenčního mléka, které koupíte v supermarketu. Kupujete navíc biokvalitu podloženou certifikací, plnotučnost mléka a záruku čerstvosti. A pokud chcete, můžete si většinou koupit na farmě i mléko nepasterizované. Nákupem biopotravin také podporujete ekologický systém hospodaření v krajině, zachování místních pracovních míst a podporujete podnikání na venkově,“ říká Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Výzkum se zaměřil také na téma biopotravin ve veřejném stravování – bioprodukty ve veřejném stravování by uvítalo 73 % nakupujících biopotraviny a více než polovina nakupujících by byla pro to, aby školní jídelny vařily dětem z biopotravin. Proti tomuto výroku bylo minimum dotazovaných a největší skupina dotazovaných uvádí, že by byla ochotna za oběd připlatit průměrně 10 korun.

„Náš Svaz prosazuje zavedení závazného poměru biopotravin do veřejného stravování dlouhodobě. Děláme to tak na základě velmi kladných zkušeností ze zahraničí, kde například ve Slovinsku či Dánsku zavedly povinné procento biopotravin do veřejného stravování a s tím šla úroveň ekologického zemědělství velmi rychle nahoru. Právě biomléko a produkty z něj jsou pro tohle řešení ideální. Nejsou o tolik dražší než konvenční mléčné produkty, jsou dostupné v každém regionu a není zde problém v tom, aby je lokální dodavatelé mohli dodávat do místních provozoven veřejného stravování. Například u buchet upečených s bio tvarohem se cena oběda ani závratně nenavyšuje. Jde tak jen o otázku vůle ze strany zřizovatelů provozoven veřejného stravování,“ uzavírá Urbánková.

Zdroj: tisková zpráva PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31           1 2
32 3 4 5 6 7 8 9
33 10 11 12 13 14 15 16
34 17 18 19 20 21 22 23
35 24 25 26 27 28 29 30
36 31            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,