Zdravá strava vede k lepším výsldkům ve škole

Důležitý výzkum týkající se dětské výživy, vedený vzdělávací charitativní organizací Food for the Brain (Jídlo pro mozek), prokázal silné propojení mezi zdravou stravou a lepšími výsledky dětí ve škole.  

Výzkum rovněž prokázal „šokující stav stravování a mentálního zdraví dětí ve Velké Británii", který vede k tomu, že jedno ze tří dětí má problémy se soustředěním, pozorností a výkyvy nálad. Téměř polovina má neustále chuť na sladké.

Zřejmě největší průzkum na poli dětské výživy a stravy, jaký byl zatím ve Velké Británii proveden, zahrnul více než 10 000 školáků ve věku mezi 6 a 16 lety a porovnával aspekty jejich stravování a chování, školních výsledků, skóre SAT a zdraví všeobecně.

Průzkum probíhal od září 2006 do září 2007 za účasti rodičů, kteří mohli dobrovolně vyplnit on-line dotazník týkající se jejich dětí.

Klíčová zjištění výzkumu zahrnují:

  • Průměrný příjem zelené zeleniny (bohaté na foláty) je 1 porce týdně.
  • Průměrný příjem semínek/ořechů, bohatých na nezbytné tuky, je půl porce týdně.
  • Průměrná porce cukru v jídle nebo přidaného do jídla a pití je 3,5 porce denně.
  • Děti, které mají stravu bohatou na smažené potraviny, rychlé občerstvení nebo potraviny připravované v horkém tuku, jsou třikrát více náchylné ke špatnému chování.
  • Děti, které jedí zeleninu, olejnaté ryby, oříšky a semínka mají ve škole nejlepší výsledky.
  • Děti, které mají zdravou stravu mají o 11 % vyšší SAT skóre.

Průzkum prokázal, že potraviny nejpozitivněji působící na chování, jsou ovoce a zelenina, pokud jsou konzumovány společně, jejich pozitivní působení se zdvojnásobuje. Naopak jako potraviny s nejhorším vlivem na chování lze označit smažená jídla, rychlé občerstvení, zpracované potraviny, hotová jídla a cukr. V porovnání s pouhými 16 % dětí, které nejedly tuto nezdravou stravu, znepokojujících 44 % dětí, které se takto stravovaly, většinu dní prokazovalo známky špatného chování.

Nejvhodnějšími potravinami pro dobré školní výsledky jsou dle hodnocení rodičů semínka a ořechy. U dětí, které je jedí, jsou výsledky dvakrát tak dobré. Nejlepšími potravinami pro vysoké skóre ve školních testech jsou listová zelenina, olejnaté ryby a voda.

Vedoucí výzkumu a ředitel společnosti Food for the Brain, Patrick Holford, situaci komentuje takto:" Mozek je z 60 % tvořen tukem. Děti, které jedí vhodné tuky ze syrových ořechů, semen a olejnatých ryb, dvojnásobně zvyšují možnost dobrých školních výsledků. Děti, které jedí znehodnocené tuky, obsažené ve smaženém jídle a rychlém občerstvení, prokazují dvakrát tolik známek špatného chování a špatných výsledků ve škole. Tyto tuky totiž činí Váš mozek tlustějším, méně citlivým a tlustější jsou i děti.

Mnoho dětí z našeho výzkumu bylo jako tryskový letoun - doplňovaly energii pohybem od jednoho sladkého jídla nebo nápoje k druhému. Spojitost mezi vysokým příjmem cukru a špatným chováním je velmi silná."

Lizzie Vann, zakladatelka společnosti Organix, která výzkum sponzorovala, dodává:"Organix se již dlouho dobu zasazuje za to, aby byl dětem zajištěn dobrý start do života. Pvzbuzujeme všechny, od rodičů přes politiky, aby příštím generacím poskytli co nejlepší potraviny. Dobrá zpráva plynoucí z tohoto výzkumu je, že můžeme aktivně zlepšovat zdraví, chování a výsledky našich dětí malými změnami v jejich jídelníčku. Tato zpráva jasně říká, že pokud se naše děti nebudou správně stravovat, budou v životě, školními výsledky počínaje a zdravím konče, strádat.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,