Zdravá strava vede k lepším výsldkům ve škole

Důležitý výzkum týkající se dětské výživy, vedený vzdělávací charitativní organizací Food for the Brain (Jídlo pro mozek), prokázal silné propojení mezi zdravou stravou a lepšími výsledky dětí ve škole.  

Výzkum rovněž prokázal „šokující stav stravování a mentálního zdraví dětí ve Velké Británii", který vede k tomu, že jedno ze tří dětí má problémy se soustředěním, pozorností a výkyvy nálad. Téměř polovina má neustále chuť na sladké.

Zřejmě největší průzkum na poli dětské výživy a stravy, jaký byl zatím ve Velké Británii proveden, zahrnul více než 10 000 školáků ve věku mezi 6 a 16 lety a porovnával aspekty jejich stravování a chování, školních výsledků, skóre SAT a zdraví všeobecně.

Průzkum probíhal od září 2006 do září 2007 za účasti rodičů, kteří mohli dobrovolně vyplnit on-line dotazník týkající se jejich dětí.

Klíčová zjištění výzkumu zahrnují:

  • Průměrný příjem zelené zeleniny (bohaté na foláty) je 1 porce týdně.
  • Průměrný příjem semínek/ořechů, bohatých na nezbytné tuky, je půl porce týdně.
  • Průměrná porce cukru v jídle nebo přidaného do jídla a pití je 3,5 porce denně.
  • Děti, které mají stravu bohatou na smažené potraviny, rychlé občerstvení nebo potraviny připravované v horkém tuku, jsou třikrát více náchylné ke špatnému chování.
  • Děti, které jedí zeleninu, olejnaté ryby, oříšky a semínka mají ve škole nejlepší výsledky.
  • Děti, které mají zdravou stravu mají o 11 % vyšší SAT skóre.

Průzkum prokázal, že potraviny nejpozitivněji působící na chování, jsou ovoce a zelenina, pokud jsou konzumovány společně, jejich pozitivní působení se zdvojnásobuje. Naopak jako potraviny s nejhorším vlivem na chování lze označit smažená jídla, rychlé občerstvení, zpracované potraviny, hotová jídla a cukr. V porovnání s pouhými 16 % dětí, které nejedly tuto nezdravou stravu, znepokojujících 44 % dětí, které se takto stravovaly, většinu dní prokazovalo známky špatného chování.

Nejvhodnějšími potravinami pro dobré školní výsledky jsou dle hodnocení rodičů semínka a ořechy. U dětí, které je jedí, jsou výsledky dvakrát tak dobré. Nejlepšími potravinami pro vysoké skóre ve školních testech jsou listová zelenina, olejnaté ryby a voda.

Vedoucí výzkumu a ředitel společnosti Food for the Brain, Patrick Holford, situaci komentuje takto:" Mozek je z 60 % tvořen tukem. Děti, které jedí vhodné tuky ze syrových ořechů, semen a olejnatých ryb, dvojnásobně zvyšují možnost dobrých školních výsledků. Děti, které jedí znehodnocené tuky, obsažené ve smaženém jídle a rychlém občerstvení, prokazují dvakrát tolik známek špatného chování a špatných výsledků ve škole. Tyto tuky totiž činí Váš mozek tlustějším, méně citlivým a tlustější jsou i děti.

Mnoho dětí z našeho výzkumu bylo jako tryskový letoun - doplňovaly energii pohybem od jednoho sladkého jídla nebo nápoje k druhému. Spojitost mezi vysokým příjmem cukru a špatným chováním je velmi silná."

Lizzie Vann, zakladatelka společnosti Organix, která výzkum sponzorovala, dodává:"Organix se již dlouho dobu zasazuje za to, aby byl dětem zajištěn dobrý start do života. Pvzbuzujeme všechny, od rodičů přes politiky, aby příštím generacím poskytli co nejlepší potraviny. Dobrá zpráva plynoucí z tohoto výzkumu je, že můžeme aktivně zlepšovat zdraví, chování a výsledky našich dětí malými změnami v jejich jídelníčku. Tato zpráva jasně říká, že pokud se naše děti nebudou správně stravovat, budou v životě, školními výsledky počínaje a zdravím konče, strádat.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte přednost nákupu biopotravin ve specializovaných prodejnách nebo v supermarketu?
V bioprodejně 21%
V prodejně zdravé výživy 23%
V super nebo hypermarketu 5%
Biopotraviny nekupuji 49%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5       1 2 3 4
6 5 6 7 8 9 10 11
7 12 13 14 15 16 17 18
8 19 20 21 22 23 24 25
9 26 27 28        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
marie: Mám k tomuto dotaz:jsem na biofarmě v horách,v zimě krmeny krávy pouze...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
jana: Pokud tam není napsáno co ta značka znamená, dá se to dohledat na webu....
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,