Závěry z konference „ Farmářské trhy – Quo vadis?“

Konference_farm____sk___trhy_logo_110.jpg Druhý ročník konference věnované modernímu fenoménu farmářských trhů se konal pod záštitou ministra zemědělství ing. Petra Bendla dne 11.12.2012 opět v Národním zemědělském muzeu v Praze.   

Po prvním ročníku konference, kde hlavním tématem byla diskuze o smyslu farmářských trhů, byl již druhý ročník zaměřen na diskuzi současných problémů a budoucích výzev, které stojí před pořadateli farmářských trhů, stejně jako před farmáři, kteří dodávají svoje produkty na trhy, a před obcemi, kde se trhy konají.   Na konferenci s příspěvky vystoupili odborníci z akademického prostředí, pořadatelé trhů, farmáři, zástupci obcí a další účastníci. Konference se celkem zúčastnilo více než sto účastníků z celého Česka. 

Vystoupení ve třech programových blocích zaměřených na 1. Farmářské trhy, 2. Alternativní formy prodeje farmářských produktů a na 3. Kvalitu potravin a kvalitu prodeje prokázalo, že farmářské trhy jsou velmi vitální součástí veřejného prostoru a nabízejí dobrou alternativu k běžným formám prodeje. Nejméně dva roky širšího rozšíření farmářských trhů v české společnosti prokázalo, že organizace prodeje, prodejní místa, nabídka zboží se velmi dobře rozvíjí a zkvalitňuje a současně se také, jak prokázala diskuze v druhém panelu, rozšiřují různé formy prodeje kvalitních zemědělských produktů a zajímavých výrobků.

Založená Asociace Farmářských tržišť vytváří kvalitní standardy jak trhů, tak i prodejců a zároveň jako neformální autorita je dovede na  trzích velmi účinně prosazovat. Tlak na zvyšování kvality všech subjektů na farmářských trzích vede současně k diferenciaci jednotlivých trhů. Na jedné straně existuje  vysoký počet velmi kvalitních trhů, na druhé straně ale existují trhy, které nejsou schopny naplnit všechny požadavky na moderní a kvalitní trhy a postupně ztrácejí svoje nakupující.

Veřejnost, která ráda nakupuje na farmářských trzích, svou přirozenou preferencí kvality jak tržních míst, tak i produkce vytváří přirozený tlak na všechny subjekty farmářských trhů. Podle Asociace farmářských tržišť je správné zařadit do prodeje na farmářské trhy pouze kvalitní potraviny a prezentovat je ve velmi dobré kultuře prodeje. Prodej musí zajišťovat buď přímo farmáři, nebo prodejci s pověřením přímo z farmy. Na farmářské trhy nepatří zboží, které sice původně pochází z konkrétní farmy, ale prodejce ho prodává bez jakéhokoliv vztahu k místu výroby a ke konkrétnímu farmáři.

Zemědělské produkty nebo jednotlivé potraviny prodávané na farmářských trzích mají mít především regionální nebo národní původ. Účastníci konference nepovažují za správné, pokud se na farmářském trhu prodává zahraniční zboží, které lze ve stejné nebo podobné kvalitě vypěstovat nebo vyrobit v domácích podmínkách. Stejně tak je možné farmářské trhy okrajově doplňovat dalšími typy nepotravinářské produkce, ale vždy maximálně do 10 % celkové nabídky na trzích.

Diskuze na konferenci prokázala nutnost výměny zkušeností, znalostí a praktických postupů a současně prokázala nutnost spolupráce jednotlivých organizátorů trhů, prodejců, farmářů, obcí a dalších subjektů při zvyšování prestiže i kvality jednotlivých trhů.  Proto účastníci konference považují za důležité pořádat tuto konferenci každoročně.

Podrobnější informace a všechny prezentace z jednotlivých vystoupení hlavních řečníků bude možné  nalézt na adrese: www.konferenceft.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,