Zástupci rodinných farem ze střední Evropy se sejdou v Telči

Důraznější prosazování zájmů a pozice rodinných farem v připravované Společné zemědělské politice EU (SZP) od roku 2021 je cílem konference rodinných farem, která proběhne v pátek 18. října 2019 v prostorách Panského dvora v Telči.  

Takto koncipované setkání středoevropských farmářských organizací se koná na půdě ČR historicky poprvé. Kromě Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ), která akci organizuje, potvrdili účast na uvedeném setkání představitelé zemědělských organizací, které zastupují soukromé zemědělce a rodinné farmy ze Slovenska, Rakouska, Maďarska a Polska. Moderátorkou akce bude bývalá ministryně zemědělství a dlouholetá reprezentantka ČR ve strukturách EU Milena Vicenová.

Rodinné farmy tvoří v současné době pilíř evropského zemědělství, na počtu zemědělských podniků se podílí zhruba 90 procenty. Tato skutečnost by se proto měla projevit i v prioritách EU. „Rodinné farmy obhospodařující v podstatně větší míře než právnické osoby vlastní zemědělskou půdu, mají přirozeně zodpovědnější vztah ke krajině a stavu životního prostředí, už i proto, že principem rodinných farem je předat půdu a svá hospodářství následující generaci v co nejlepším stavu, lepším, než v jakém je stávající hospodáři přejímali,“ zdůrazňuje předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek. To je podle něj také důležitým předpokladem k takovému způsobu hospodaření, který neničí půdu, zdroje vody a zachovává pestrost krajiny.

Své představy o SZP přednesou na konferenci i čeští europoslanci z některých frakcí Evropského parlamentu, jako Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský (poslanecký klub Evropské lidové strany) či Veronika Vrecionová a Alexandr Vondra (skupina Evropských konzervativců a reformistů).   

Formulovat a následně prosazovat společné priority rodinných farem napříč střední Evropou je dlouhodobým cílem ASZ ČR, což zaznělo i na nedávném setkání sedláků z ČR a Bavorska. Problémy všech jsou totiž v zásadě společné, ať již je to přemíra byrokracie, neúčinné regulace zemědělského podnikání, nastavení dotací nebo populistické politické projekty, které prodražují a znesnadňují odpovědné zemědělské hospodaření. Ambicí konference je proto vyslat orgánům EU zřetelné požadavky na zachování a rozvoj rodinných farem, zejména s ohledem na probíhající diskuse o zaměření SZP v příštím sedmiletém programovém období.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,