Založena Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Rozvoji inovačních technologií a kvalitnějšímu přenosu informací mezi výzkumem a praxí by měla napomoci technologická platforma pro ekologické zemědělství. Mezi zakládající členy patří vysoké školy, výzkumné ústavy, výrobci, zpracovatelé biopotravin a představitelé oborových organizací.  

Za účelem sjednocení a propojení široké škály zainteresovaných aktérů v oblasti ekologického zemědělství a produkce biopotravin, byla v České republice založena Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství.


Podpisem smlouvy dne 22. 9. 2009 v Jihlavě, deklarovalo všech 16 zakládajících členů svůj společný cíl budovat a zajišťovat rozvoj znalostního systému v oblasti ekologického zemědělství a produkce biopotravin s důrazem na přenos poznatků ve všech klíčových oblastech sektoru.


Všichni členové se zavázali k podpoře iniciativ zaměřených na posílení konkurenceschopnosti ekologického zemědělství a rozvoje produkce, distribuce, prodeje a spotřeby biopotravin; k realizaci s tím spojených vědeckých výzkumných, technologických a inovačních aktivit; k podpoře a aktivnímu podílu na iniciaci, tvorbě a implementaci strategických dokumentů v oblasti ekologického zemědělství a produkce biopotravin.

„Nedostatečným propojením výzkumného sektoru s uživateli jeho výsledků nedochází k předávání informací, rozvoji inovačních technologií a k přenosu potřeb praxe do výzkumných témat, které jsou jádrem úspěšného rozvoje sektoru ekologického zemědělství.

sarapatka.jpgA tak i přesto, že rozvoj ekologického zemědělství v České republice kopíruje současné evropské trendy a podíl ekologicky obhospodařované půdy v roce 2009 tvoří zhruba 10 % z celkové zemědělské půdy, neodpovídá úroveň a struktura českého výzkumu v oblasti ekologického zemědělství tomuto významu,“ říká předseda řídícího výboru nově vzniklé technologické platformy prof. Bořivoj Šarapatka (UP Olomouc, na snímku).

Zastoupení jednotlivých členů platformy poskytuje dostatečnou garanci spolupráce v celém sektoru, která by měla přispět k řešení jeho problémů. Jejími členy jsou jak výzkumné ústavy a vysoké školy, tak zástupci privátního sektoru z řad prvovýrobců i zpracovatelů produktů ekologického zemědělství.


Zakládající členové společně vypracovali Strategickou výzkumnou agendu (SVA) a Implementační akční plán (IAP). SVA je hlavním pracovním dokumentem platformy ve kterém jsou definovány priority výzkumu a inovací v delším časovém horizontu. IAP stanovuje střednědobé a dlouhodobé cíle, kterými budou identifikované priority postupně rozpracovávány v rámci výzkumných témat podle pořadí důležitosti a ohledem na slabé stránky EZ v ČR a nedostatky v poznání. Definuje aktivity a kroky potřebné k naplňování priorit, včetně jejich implementace a plánovaných výstupů.


Platforma byla založena v souladu s evropskou iniciativou TP Organic a s iniciativou Evropské komise ze dne 16. června 2004, týkající se vytvoření technologických platforem. Na základě svých stanov se platforma zavazuje vyvíjet svoji činnost na celém území České republiky a zároveň úzce spolupracovat i s dalšími technologickými platformami ustanovenými v EU i dalších zemích. Sdružení členů platformy má otevřený charakter. O členství ve sdružení je možno požádat písemně, k rukám předsedy řídícího výboru prostřednictvím koordinátora. Koordinátorem ČTPEZ je Bioinstitut o.p.s. Česká technologická platforma je uznanou technologickou platformou v působnosti resortu ministerstva zemědělství.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?
Kupuji jen fair trade. 62%
Pokud je v nabídce prodejny, upřednostním. 27%
Občas vyzkouším. 6%
Ne. 3%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44       1 2 3 4
45 5 6 7 8 9 10 11
46 12 13 14 15 16 17 18
47 19 20 21 22 23 24 25
48 26 27 28 29 30    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,