Zájem o městké pěstování a kompostování roste

Kokoza.jpg Fenomén městského pěstování a kompostování v posledních letech ovládl mnoho světových metropolí.   

V Praze se usadil už loni a také letos vznikají nové městské a komunitní zahrady. Stále více lidí ve městech se o tento trend aktivně zajímá. 

Pěstovat a kompostovat je možné i na balkoně, v praxi to dokáže společensky prospěšný podnik KOKOZA, o. p. s., který ve spolupráci s partnery připravil pro letošní veletrh Ecoworld expozici jedlého městského balkonu.

Tento rok na sebe jaro nechalo dlouho čekat a na první sluneční paprsky netrpělivě čekali kromě tradičních pěstitelů - zahrádkářů a zemědělců také pěstitelé městští. 

Fenomén městského pěstování a kompostování se v posledních letech stal součástí mnoha světových metropolí a v loňském roce se usadil také v České republice. Letos se ale rozběhne naplno. V hlavním městě vznikne přibližně desítka míst, kde se bude pěstovat zelenina, ovoce a sousedské vztahy. Městké a komunitní zahrady zahájí sezonu na Jižním Městě a Černém Mostě,  v Holešovicích, na Žižkově, v Praze 8 nebo v Braníku.

Kokoza445.jpgJednu z prvních komunitních zahrad založil loni společensky prospěšný podnik KOKOZA, o. p. s., který i letos nabídne možnost vypěstovat si vlastní zeleninu obyvatelům Jižního Města a připravuje zároveň další projekt městské zahrady na střeše.  Kde toto místo bude, autorky projektu zatím tají. Jisté ale je, že letos poprvé budou aktivity této obecně prospěšné společnosti k vidění na veletrhu Ecoworld ve dnech 19. až 21.  dubna na výstavišti v Holešovicích.

„Kompostuji už několik let a těším se, až si letos zase vypěstuji s použitím vlastního kompostou pro radost rajčata a květy lichořeřišnice na balkoně a chci, aby tuto možnost měli i ti, kteří to mají do městké zahrady daleko.  Proto jsme kromě workshopů připravili ve spolupráci s pečlivě vybranými partnery pro letošní veletrh Ecoworld expozici jedlého městkého balkonu, kde si návštěvníci budou moci přímo na místě ověřit, že pěstování a kompostování na klasickém městkém balkoně případně na betonovém plácku ve vnitrobloku není nic složitého“, říká s úsvěmem Lucie Lankašová, jedna ze zakladatelek KOKOZA, o. p. s.

Kromě know-how si zájemci budou moci z veletrhu odnést nezbytné vybavení pro první kroky městkého pěstitele jako je kvalitní substrát a osivo. "Osvědčily se nám české výrobky Agro Natura a  Semo a právě proto jsme tyto partnery přizvali ke spolupráci“, pochvaluje si Kristina Regalová, druhá ze zakladatelek KOKOZA, o. p. s.. Nabídku doplní designové samozavlažovací či závěsné nádoby a další doplňky od další české rodinné firmy Plastia. „Kvalitní sadba je základ, jedině tak můžete zažít pěstitelký úspěch, který vás bude motivovat i v další sezoně,“ zdůrazňuje Štěpán Šmerda ze Zahradnictví Líbeznice, které pro výstavu připravilo rostliny do expozice. 

foto: Kokoza o.p.s.

Mohlo by vás zajímat:

Jak vytvořit úspěšnou komunitní zahradu

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,