Zájem o ekologicky šetrné výrobky znatelně roste

ZELEN___BOD_bez_n__zvu120.png Stále více Čechů v rámci svého spotřebitelského chování zohledňuje zodpovědnost vůči životnímu prostředí.  

Dokládá to rostoucí množství prodejců specializujících se na ekologicky šetrné výrobky i jejich rostoucí tržby. Podle internetového prodejce Econea, který patří mezi tuzemské e-shopy s nejširším sortimentem ekologicky šetrných výrobků, Češi ročně za tento typ zboží utratí stovky milionů korun.

Českým domácnostem záleží na tom, jakou ekologickou stopu za sebou zanechávají. Množstvím zrecyklovaných obalů patří Česko podle společnosti EKO-KOM na 6. nejlepší místo v Evropské unii. Tříděním odpadu ale zodpovědnost Čechů k životnímu prostředí rozhodně nekončí.

Tržby prodejců eco-friendly výrobků rostou i o stovky procent

Stále více českých domácností se snaží nakupovat ekologicky šetrné výrobky, které vybírají ve specializovaných obchodech. Vyjma potravin za ně ročně podle e-shopu Econea utratí stovky milionů korun. „Největší zájem je o přírodní kosmetiku a biokosmetiku. Další nejoblíbenější kategorií je ekodrogerie. Zájem je třeba o bambusové kartáčky nebo dámské hygienické potřeby z biobavlny. Hodně se prodávají opakovaně použitelné láhve, tašky na nákup potravin i perlátory na vodovodní baterie, které snižují spotřebu vody,“ říká Pavel Milan Černý, spolumajitel e-shopu Econea, a dodává: „První ekologicky šetrné výrobky se daly na českém trhu pořídit již v 90. letech. Znatelný rozvoj tohoto tržního segmentu ale přišel až po roce 2000. V posledních letech vidíme velký nárůst zájmu o ekologické výrobky. Tržby našeho e-shopu rostou meziročně o stovky procent.“

Ekologická šetrnost není jen o výrobcích

U eco-friendly výrobků se také řeší doprava, a to z dvou hledisek. Zodpovědný výrobek rozhodně není ten, jehož části jsou vyrobeny v jedné zemi, smontovány v druhé zemi a oficiální distributor rozesílá výsledný produkt z třetí země. „Zohledňována musí být nejen negativní stopa CO2, která vznikne do doby, než se výrobek dostává do distribuce, ale i doprava výrobku ke koncovému zákazníkovi. Z tohoto důvodu náš e-shop nabízí CO2 neutrální přepravu prostřednictvím služby ThinkGreen Service od společnosti GLS. Tohoto přepravce jsme vybrali právě pro to, že má tento zcela konkrétní ekologický program, kdy jsou emise CO2 kompenzovány výsadbou stromů do české krajiny,“ uvádí Pavel Milan Černý. „GLS zahájila celoevropskou iniciativu ThinkGreen již v roce 2008 a od té doby důsledně vyhodnocuje a minimalizuje dopady své činnosti na životní prostředí. Mimo snižování spotřeby energií a odpadů se jedná zejména o používání alternativních přepravních řešení, kterými jsou například dodávky na stlačený zemní plyn. V Budapešti, Bruselu nebo Düsseldorfu rozvážíme zásilky pomocí speciálně upravených elektrokol a od května 2016 obsluhujeme centrum Milána dvaceti elektromobily. Ty plánujeme nasadit i v Česku. První testování již proběhlo. Jsme připraveni pořídit desítky elektromobilů,“ dodává Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

Mnoho výrobků ekologickou šetrnost jen předstírá

Zájmu spotřebitelů o informace, zda jsou výrobky šetrné k životnímu prostředí, si všimli i výrobci. Ne všichni jsou ale ve tvrzeních na obalech svých výrobků stoprocentně čestní. „Velká část výrobců své produkty lakuje nazeleno. Jistotu, že vámi vybraný výrobek nebyl testován na zvířatech, že ho nevyráběli děti nebo dospělí ve zcela nevyhovujících podmínkách a že je výrobek opravdu vyroben z ekologicky šetrných, přírodních či recyklovaných materiálů, máte v současné době především ve specializovaných obchodech. Ty totiž přesně vědí, jaké výrobky odebírají, své dodavatele mají velmi dobře prověřené a obvykle k produktům uvádí rozsáhlé relevantní informace,“ uvádí Pavel Milan Černý.

Češi jako jedni z nejlepších v třídění v EU

Systém kontejnerů na tříděný odpad Češi využívají již 25 let a množstvím vytříděných obalů se řadí mezi nejlepší státy v Evropské unii. Podle společnosti EKO-KOM Češi zrecyklují 79 % obalů, což je 6. nejlepší výsledek v EU. V recyklaci plastových obalů jsme dokonce druzí nejlepší. Podle statistik EKO-KOMu třídí odpad 72 % Čechů. Češi v současné době využívají přes 272 400 kontejnerů na tříděný odpad. Průměrná vzdálenost od domu k nejbližšímu kontejneru na třídění je 97 metrů. Česká republika podle EKO-KOMu zrecykluje 90 % papírových obalů, 75 % obalů ze skla a 69 % plastových obalů. Z nápojových kartonů se daří zatím recyklovat jen 22 %.

Zdroj: tisková zpráva

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Které vlastní značky supermarketů pro biopotraviny znáte?

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18   1 2 3 4 5 6
19 7 8 9 10 11 12 13
20 14 15 16 17 18 19 20
21 21 22 23 24 25 26 27
22 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
marie: Mám k tomuto dotaz:jsem na biofarmě v horách,v zimě krmeny krávy pouze...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
jana: Pokud tam není napsáno co ta značka znamená, dá se to dohledat na webu....
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,