Zahradní slavnost s farmářským trhem tento víkend v Hostětíně

Tradice_bilych_karpat110.png Nedělní odpoledne 12. června v přírodní zahradě Centra Veronica Hostětín bude patřit velkým i malým „zahradníkům“, dospělým i rodinám s dětmi.   

Zahradní slavnost se zde bude konat již počtvrté. Letošní novinkou je malý farmářský trh, kde si můžete zakoupit výrobky od regionálních producentů. Velká oslava přírodního zahradničení je spojená s exkurzí, aktivitami pro děti, ochutnávkami a zahradním poradenstvím.

„Na Zahradní slavnosti chceme návštěvníkům představit naši certifikovanou ukázkovou přírodní zahradu, přiblížit postupy šetrnější k přírodě, ale i motivovat k pěstování a zvyšování regionální produkce“, říká o cílech akce Marie Křiváková, ředitelka Centra Veronica Hostětín a dodává: „Akce je pojatá jako oslava – to znamená, že se hosté budou i bavit. Máme připraveno netradiční občerstvení - nápoje a pomazánky z planých rostlin, děti se mohou těšit na naučnou stezku Brouka Pytlíka plnou různých úkolů a na řadu přírodních herních interaktivních prvků, které v zahradě máme. Mohou si také sbít ptačí budku nebo vyrobit škvoří domeček“.

P1180343_farmar445.jpgNovinkou na letošní Zahradní slavnosti je farmářský trh, který organizuje spolek Tradice Bílých Karpat a který představuje regionální pěstitele a zpracovatele potravin. Se zeleninou přijede Vít Janíček ze Šumic, sušené ovoce a bylinky přivezou Fryzelkovi z Vlachovic, bylinné sirupy vyrábí paní Marseničová z Bylnice. Návštěvníci si mohou zakoupit i výrobky se značkou Tradice Bílých Karpat – med od Beníčků z Bystřice pod Lopeníkem, biolády firmy Koldokol z Krhova, bylinné výtažky a zeleninové směsi Horňácké farmy, bylinkové čaje INEX z Bílých Karpat, perníčky paní Machalové z Pozlovic, víno a také sazeničky bylinek. Hlavním nápojem bude biomošt z Moštárny Hostětín a připraveny jsou i bio jehněčí klobásky z Farmy Rudimov.

Akce probíhá od 13 do 17 hodin.

Odborná exkurze přírodní zahradou se bude konat od 14 hodin. Při ní se návštěvníci seznámí s typickými prvky přírodních zahrad – bylinkovými záhony a spirálou, vyvýšenými záhony, sluneční pastí, prvky na podporu života v sadu (broukoviště, hadník, ježkovník aj.), ovocným sadem, kompostem i vodními prvky. Dozví se o životě v zahradě, kde se nepoužívají žádné chemikálie – umělá hnojiva, pesticidy, herbicidy, ba ani rašelina (jejíž těžbou se ničí vzácné biotopy) a kde se pro boj se škůdci využívají jejich přirození nepřátelé – ptáci, hmyz, plazi, ježci, žáby, netopýři. Důležitou součástí akce je i poradenství, či domluva o certifikaci zahrady a získání plakety „Přírodní zahrada“, kterou uděluje Ekologický institut Veronica.

V 16 hodin se mohou zájemci vydat na exkurzi po hostětínských ekologických projektech.

Zatímco rodiče se mohou vzdělávat a inspirovat při exkurzích nebo individuálně prostřednictvím panelů naučné stezky v zahradě, jejich děti si mohou užívat hmatových, sluchových a čichových vjemů v zážitkové zahradě, kde je řada dřevěných interaktivních prvků – xylofon, hmatový chodníček, přírodní tkalcovský stav, zvukový mlýnek, ptačí panel ozvučený mp3 hlasy ptáků, stavbičky z vrbového proutí a také vodní prvky a potůček.  

Přijeďte zažít příjemné odpoledne plné inspirace i zajímavých poznatků, prohlédnout si naše zahradní novinky, nakoupit od místních farmářů, dozvědět se něco nového nebo jen tak posedět pod stromy a potěšit se s přáteli. U nás si každý najde to „své“, zve na akci Marie Křiváková.

Vstupné na akci je dobrovolné, na některé aktivity bude vybírán příspěvek na materiál. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude určen na opravu historické roubené sušírny ovoce v sadu za moštárnou.

Informace o akci: http://hostetin.veronica.cz/zahradni-slavnost-s-farmarskym-trhem

foto_deti445.jpg

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,