Zahradní nábytek s certifikátem FSC

1_1.jpg Český spotřebitel jde s trendy. Kromě nákupu biopotravin, podpory lokálních farmářů, třídění odpadu a recyklace chce mít vybavení domácnosti a zahrady v souladu s eko trendy.  

Proto se v žebříčku nejprodávanějších artiklů v zahradním nábytku objevují na prvních pěti místech produkty s certifikátem ekologicky šetrného dřeva FSC. Celkový obrat z prodeje nábytku s tímto certifikátem byl pro TOP 10 výrobků za pět měsíců minulého roku 22 milionů.

Zahradní nábytek je vystaven povětrnostním vlivům, proto bývá často vyroben z některého z odolných tropických dřev. Kácením tropických pralesů ale stále dochází k obrovským problémům ekologickým, ale i k ničení teritorií místních obyvatel. Značka FSC nabízí evropskému spotřebiteli variantu, která zaručuje ohleduplnost vůči přírodě a místním lidem. Tato certifikace funguje nejen v rozvojových zemích (jako třeba fair trade), ale i u nás,“ říká Magdalena Hledíková z Nadace Partnerství.

5.jpgZnačka FSC pomáhá chránit ohrožené a devastované světové lesy. Koupí výrobku s tímto logem dostáváte záruku, že dřevo nepochází z nelegální těžby deštných pralesů. FSC se rovněž zajímá o lidi pracující v FSC certifikovaných lesích, jejich pracovní podmínky a o budoucnost lesů. V České republice nabízí FSC zahradní nábytek mimo jiné i dánská nábytkářská firma JYSK.

JYSK se rozhodl pro podporu ekologie v oblasti těžby a zpracování dřeva a to díky svému majiteli Larsu Larsenovi, který je spoluzakladatel organizace Tropical Forest Trust (TFT).  Ta podporuje certifikaci FSC a reaguje tak na ožehavý problém nelegální těžby deštných pralesů v Jižní Americe.  
Certifikát FSC navíc podporuje místní obyvatele jak v oblasti těžby, tak i pralesní komunity, jež chrání a podporuje.

Monika_Polakova_2_1.jpgV JYSKU máme 80 % zahradního nábytku s certifikátem FSC. Zahrnuje to zejména tvrdé dřevo u stolů, židlí, křesel a stoliček. Je odolné vůči dešti, přímému slunci a dobře se udržuje," prozradila Monika Poláková, marketingová ředitelka společnosti JYSK (na obrázku). „FSC certifikát tak spojuje kvalitu a férovost najednou," doplnila Monika Poláková. Certifikát nese i výhodu možnosti dohledat místo, ze kterého váš zahradní nábytek pochází.

Pět pravidel pro zahradní nábytek, které doporučuje Pavla Vošahlíková z www. gardenatelier.cz :
1) Zbrousit nábytek dvakrát za sezónu brusnou houbičku střední drsnosti
2) Po zbroušení napustit teakovým olejem
3) Čistit nábytek speciálními přípravky, dostupnými na trhu
4) Na zimu uskladnit na místě, kde není vystavení trvalé nepřízni počasí a není tam moc velké sucho
5) Dobře si vybrat. Tedy hledat nábytek s certifikací FSC, protože vám zaručí, že dřevo nepochází z nelegální těžby deštných pralesů, ale z šetrně obhospodařovaného lesa jak ve vztahu k přírodě, tak k místním lidem.

FSC (Forest Stewardship Council) je mezinárodní nevládní nezisková organizace, který vytvořila prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají (obdoba označení BIO nebo FairTrade pro potravinové výrobky). Základní ideou této organizace je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené a devastované světové lesy. Logo FSC na výrobku znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.

FSC ČR, o.s. je českým zástupcem mezinárodní organizace FSC. Od roku 2002 pracuje na prosazování značky FSC v České republice v lesním hospodaření, dřevozpracujícím a papírenském průmyslu a mezi laickou i odbornou veřejností.  V současnosti FSC ČR zahájilo dosud největší kampaň na podporu znalosti značky a certifikátu FSC s názvem „Miluje dřevo, chrání les". Ta má za cíl zvýšit a propagovat nákup dřevěného zboží s mezinárodní značkou FSC a informovat tak spotřebitele o výrobcích, které byly vyrobeny z legálně těženého dřeva šetrným způsobem k lesu a zároveň s ohledem na lidská a sociální práva obyvatel.

Společnost JYSK vznikla v roce 1979 v dánském městě Aarhusu, kdy zde její zakladatel Lars Larsen otevřel svou první prodejnu s ložním prádlem. Postupně přibyly další obchody, až se firma rozrostla ve veliký mezinárodní řetězec JYSK, který dnes provozuje více než tisícšestset prodejen v 34 zemích v Evropě i v zámoří.

JYSK usiluje o větší využití výrobků s certifikátem FSC, zejména prostřednictvím organizace Trust pro tropické lesy (TFT, Tropical Forest Trust). TFT investuje přímo v oblastech a továrnách, které podléhají nejpřísnějším požadavkům na sociální a ekologické standardy.

Zdroj: Tisková zpráva JYSK

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,