Začněte zemědělský rok pozitivně: Podporujte svého sedláka

csa_1.jpg Chcete-li nakupovat čerstvou biozeleninu a ještě se svým nákupem podílet na fungování ekologického hospodářství a pomoci ekosedlákům v jejich snažení o kvalitní, nechemizované produkty a ochranu životního prostředí, připojte se do systémů Podporujme svého sedláka.  

Systémy podporujme svého sedláka fungují na základě solidarity a spolupráce mezi námi spotřebiteli a konkrétním ekologickým zemědělcem. Komunity Podporujme svého sedláka nestojí pouze na prodeji a nákupu, ale jsou založeny na vztahu vzájemné podpory mezi drobným hospodářem a těmi, kteří konzumují jím vyprodukované potraviny. Jedná se partnerství mezi zemědělcem a spotřebitelem, kde obě strany sdílejí rizika a přínosy zemědělské produkce.

To znamená, že spotřebitelé přejímají část rizika, které farmář z povahy zemědělské produkce nese (neúroda, živelná katastrofa, atd.) a to především z toho důvodu, aby pomohli udržet lokální malé producenty potravin bez chemie, aby tito např. z důvodů nízkých výkupních cen zemědělských surovin nezanikali a neprodávali svá hospodářství velkým zemědělským korporacím. Samozřejmě, že nejde o čirý altruismus, cílem spotřebitelů je, aby se udrželi farmáři, kteří jim budou dodávat ekologické produkty za rozumné ceny.

Rozdíl oproti běžným bedýnkám je zřejmý, podporujete skutečně konkrétního sedláka, platíte přímo jemu, znáte se s ním osobně a můžete se na místě podívat na jeho způsob hospodaření a máte po celý rok zajištěn přísun kvalitní biozeleniny a ovoce. Nevýhodou může být skutečnost, že vzhledem k co nejvyšší úspoře práce sedláka nemůžete ovlivnit obsah konkrétní zásilky a nutnost vyzvedávat zásilky ve výdejním místě.

Na druhou stranu sedláci, které spotřebitelé dlouhodobě podporují mohou nabízet svou zeleninu za bezkonkurenční ceny. Pět a více kilo (podle sezony) směsi bio ovoce a zeleniny vás v odběrném míst vyjde obvykle na 200,- Kč.

Pro letošní sezonu se můžete připojit ke dvěma fungujícím komunitám, které podporují svého sedláka, a které fungují na Praze 10 v Hostivaři (sedlák Karel Tachecí) a v Praze 6 Dejvicích (farma Dvůr Vyšínek). Aktuálně tyto systémy nabízejí volná místa pro připojení se do sezony 2011. Přečíst si více a přihlásit se můžete na www.bio-bedynky.cz/nase-bedynky.

O systémech komunitou podporovaných farem v zahraničí se můžete dočíst například v Sedmé generaci , či si o nich poslechnout na konferenci Zemědělství v rukou spotřebitele 28. března v Praze.

Jan Valeška, biospotrebitel.cz

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,