Vztah ekologického zemědělství k Fair Trade

Biopotraviny a potraviny pocházející ze spravedlivého obchodu jsou nejrychleji rostoucími segmenty na potravinářském trhu ve světě, každý z nich ročně stoupá o desítky procent obratu. Někteří zákazníci jsou však zmateni, protože jim připadá, že značky Bio a Fair Trade v podstatě znamenají jedno a totéž. Jaký je tedy rozdíl?  

Fair Trade

Pravidla certifikace Fair Trade mají sociální cíl: jsou primárně určena k zajištění toho, aby znevýhodnění producenti ve třetím světě - drobní zemědělci nebo pracovníci na plantážích - mohli získat kontrolu nad svým zaměstnáním a tedy životem. Pravidla se proto zabývají záležitostmi, jako jsou pracovní podmínky, spravedlivé výkupní ceny a možnost výrobců podílet se na rozhodování o věcech, které mají vliv na jejich život.

Také ekologičtější podmínky produkce jsou součástí pravidel Fair Trade a po zemědělcích je vyžadováno, aby zaváděli plány zlepšování životního prostředí. Používání některých nebezpečných chemických látek na ochranu rostlin - pesticidů - je zakázáno. 

Mnoho producentů se snaží používat postupy ekologického zemědělství, ale pravidla Fair Trade to nevyžadují. Je to proto, že řada nejchudších zemědělců by jen stěží byla schopna plnit náročné podmínky ekologických směrnic a ne všichni by byli schopni certifikovanou bio produkci udat na trhu.

Rozdíly mezi Fair Trade a Bio

Cílem směrnic ekologického zemědělství je produkce vysoce kvalitních potravin s minimálním negativním dopadem na životní prostředí. Nezahrnují zatím sociální oblast produkce a nemají za cíl garantovat minimální ceny. Ekologické standardy musejí být zemědělcem dodržovány většinou dva až tři roky předtím, než mu může být vystaveno osvědčení o bio produkci. Po celém světě je uplatňován jednotný systém akreditace, kontroly a certifikace.

Systém Fair Trade se více snaží zlepšovat postavení jednotlivých zemědělců. Není omezen jen na drobné zemědělce a značku Fair Trade lze použít na výrobky z plantáží, na kterých jsou dodržovány mezinárodní pracovní podmínky a kde se jednotliví pracovníci mohou podílet na rozhodování. Na rozdíl od ekologických směrnic je cíl systému Fair Trade - sociální spravedlnost - dosažen až v průběhu vlastního procesu obchodování. Kritéria Fair Trade jsou vyvinuta především pro obchodní vztah mezi Severem a Jihem a (zatím) nejsou příliš uplatňována v obchodě ve vyspělých ekonomikách. 

Ekologické směrnice jsou používány po celém světě na malých i velkých farmách, systém Fair Trade nejčastěji zahrnuje rozvojové země, ve kterých zemědělci potřebují nejvíce pomoci.

Oba systémy se vzájemně doplňují a mnoho producentů využívá obou. Nicméně ne všechny Fair Trade výrobky jsou také bio a ne všechny ekologicky vypěstované bioprodukty jsou také Fair Trade. V roce 2006 bylo přibližně 70 % potravin certifikovaných Fair Trade a prodaných v Evropě zároveň produkty ekologického zemědělství. 

V obou případech hledejte na obalech adekvátní značky, které garantují dodržení stanovených pravidel.

Bio a Fair Trade - dobrý tým

Jakýkoli zemědělský systém bude udržitelný jen do té míry, pokud zemědělcům zajistí důstojné živobytí, buď jako samozásobiteli, nebo prodejem vlastní úrody. Férový obchod a ekologie jsou tak v podstatě dvě strany jedné mince. Z pohledu producenta patří oba koncepty dohromady: používají podobné formuláře pro inspekční kontroly a vzájemnou spoluprací by mohly jednoduše ušetřit lidské zdroje. A v tomto smyslu v posledních letech dochází k velmi silné vzájemné spolupráci obou systémů.

Cenové prémie, dosahované v systému Fair Trade, umožňují řadě malých producentů dosáhnout na ekologické standardy. Ekologické hospodaření, chránící přírodní bohatství, a spravedlivé obchodní vztahy, nabízející ekonomickou alternativu a zajištění budoucnosti, garantují zemědělským rodinám udržitelné životní podmínky po celém světě. Tímto způsobem ekologický systém zemědělství a Fair Trade činí zadost jak producentům, tak i životnímu prostředí.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Vztah ekologického zemědělství k Fair Trade Odpovědět   Lenka Foltýnová 20. 12. 2009, 02:00:10
Moc hezky vysvětlený rozdíl. V poslední době jsem se o obojí začala vážně zajímat a tak jsem ráda za každou kvalitní informaci.
Vztah ekologického zemědělství k Fair Trade Odpovědět   Tom Václavík 21. 12. 2009, 09:41:23
Díky Lenko, jsem rád, že vám Bio-info.cz pomáhá. A jak to vypadá s ekologickým zemědělstvím a biopotravinami na Islandu? Nechcete se s námi podělit o pár zajímavostí?
Díky
tom
Vztah ekologického zemědělství k Fair Trade Odpovědět   Lenka Foltýnová 22. 12. 2009, 22:17:53
Musím se přiznat, že o místním zemědělství nevím skoro nic, ale je to dobrý tip, zkusím něco zjistit. Co se týče Islandu a ekologie obecně, tak bohužel i když se to nezdá, nejsou v tomto ohledu moc vyspělí. Ale dobré je, že se to rozjíždí. Tak třeba od prosince začínáme v Hveragerdi (vetší obec na jihu) třídit odpad, což se mi moc líbí. Pokud by byl zájem, mohu napsat víc, o svém pobytu píši knihu, mám už pár témat zpracovaných.
Vztah ekologického zemědělství k Fair Trade Odpovědět   Lenka Foltýnová 22. 12. 2009, 22:37:58
Jen pár základních poznatků o zemědělství - až do nedávné doby byl farmářem téměř každý, i teď jich je celkem dost. Je tu také mnoho zahradnictví - velká část zeleniny a ovoce se pěstuje v termálně vytápěných sklenících, což je velmi ekologické i ekonomické. Pěstují se hlavně okurky, rajčata, různé druhy zelí, brokolice... Ve sklenících najdeme také růže a jiné květiny. Mnoho farmářů pěstuje brambory. Veškeré zmiňované plodiny jsou velice chutné a budou zřejmě i zdravé, vzhledem k tomu, že Island je obecně málo znečištěný. To však není až tak zásluha Islanďanů, jako spíš toho, že jich je pouze 300 tis. na plochu o něco větší než je naše republika a také díky extrémním větrům. Zda používají hnojiva apod. a v jakém množství nevím. Jejich vztaz k chemikáliím je ovšem alarmující, aspoň co se týče úklidu. Je zde naprosto běžné umývat NEŘEDĚNÝM koncentrátem např. pracovní desky v kuchyni, koupelny apod. a NEOPLACHOVAT.
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,