Vyžadujme právo znát, co naše jídlo obsahuje

Zdravicko_prodejna_HK__1.jpg Bezpečné výrobky, dostatek informací o nich a možnost volby z řady produktů – jen několik bodů, které jsou zmiňovány v souvislosti s právy spotřebitelů a zítřejším Světovým dnem spotřebitelských práv.    

Ekologičtí zemědělci letošní výzvu k nastolení okamžité spotřebitelské spravedlnosti vnímají jako nutnost zvýšit informovanost českých konzumentů.

Biopotraviny, produkty ekologického zemědělství, jsou řadou spotřebitelů vnímány jako něco výstředního, nezvyklého. A přitom je tomu zcela naopak. Přirozeným způsobem vyrobené jídlo měly všechny generace našich předků, vyjma těch posledních. „Používání průmyslové chemie v zemědělství se týká jen posledního století. Do té doby vlastně všichni lidé jedli biopotraviny. Nejsou tedy ničím výjimečným, ničím, co bychom měli považovat za módu posledních let,“ říká Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Podle ní jsou biopotraviny zdaleka nejbezpečnějšími na trhu. Mají totiž za sebou nejdelší „klinickou studii“ provedenou na lidské populaci.

Každý spotřebitel by měl zvážit, jak využívá svého práva volby. „Důvěřuje-li jídlu z potravinového řetězce, které může být kontaminovaného geneticky modifikovanými organismy v krmivu hospodářských zvířat, pesticidy a dalšími látkami, které lidstvo zná jen pár desítek let, nechť si je zvolí. Je však nutné, aby zákazníci byli dostatečně informováni, což se v plné míře neděje. Na kelímku jogurtu se nedozvíte, čím byly dojnice, z jejichž mléka je vyroben, krmeny. A to je špatně,“ uvádí příklad Kateřina Nesrstová.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců pozitivně vnímá některé změny ve společnosti. Zájem lidí vědět, co potraviny obsahují, jak byly vyráběny a odkud pochází, pomalu stoupá. Svědčí o tom rozkvět farmářských tržišť i poptávka na farmách s prodejem ze dvora. Nyní je nutné podpořit zájem běžných konzumentů o získávání informací a poskytnout jim je. „Začínáme u sebe, v biosektoru. Připravili jsme soubor rad pro nakupující na farmářských tržištích. Zde zdaleka ne všechno zboží pochází z certifikované ekologické produkce a ne všichni zákazníci to vědí,“ sdělila Kateřina Nesrstová. Desatero rad, jak nakupovat biopotraviny na tržišti je dostupných na www.pro-bio.cz

Biozebra_nova_110.jpgDalší významný krok bude následovat. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců připravuje změny označování biopotravin. „Zaručí, že české logo pro biopotraviny bude označovat ty výhradně tuzemské,“ uzavřela Kateřina Nesrstová.  Nová pravidla pro užívání českého štítku (tzv. „biozebry“) by měla začít platit v roce 2014. 

Zdroj: PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,