Výstava fotografií o životě a problémech pěstitelů kakaa

ft_cacao_1_1.jpg Podle statistik ČSÚ Češi a Češky průměrně snědí ročně sedm kilogramů čokolády, čokoládového prášku a čokoládových cukrovinek a přitom většinou nevědí, kde a za jakých podmínek kakaové boby vyrostly.   

Příležitost dozvědět se to mají od soboty 5. října na výstavě fotografií ve více než 100 parcích a na náměstích po celé republice. Díky snímkům Stanislava Komínka z organizace Fairtrade Česko a Slovensko mohou nahlédnout na plantáže v Pobřeží slonoviny. Pro pedagogy a jejich studenty je připravena vzdělávací lekce Cena kakaa.

COT_1965.jpgV západoafrickém Pobřeží slonoviny pracuje kolem jednoho miliónu pěstitelů a země je s produkcí téměř 2 milióny tun kakaa ročně největším producentem této komodity na světě. Pěstování kakaa však není nijak lukrativní. Dle výzkumů si pěstitel v Pobřeží slonoviny vydělá průměrně denně méně než 1 USD. To je 2,5x méně, než by potřeboval na důstojný život: pokrytí nákladů vyvážené stravy, pitnou vodu, bydlení, zdravotní péči, náklady na vzdělávání dětí a vytvoření nezbytné finanční rezervy. Mezi problémy spojené s pěstováním kakaa dále kromě chudoby patří dětská práce, ničení deštných pralesů nebo odliv mladých lidí ze zemědělských oblastí do měst nebo k výnosnějším, ale neméně problematickým aktivitám, jakou je například těžba zlata.

Autor fotografií, Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která za výstavou stojí, k tomu blíže uvedl: „Je pro nás šokující, že v 21. století stojí produkce kakaa na ničení životního prostředí a zneužívání pěstitelů. Původní pralesy za posledních 50 let nahradily kaučukovníky a palmy olejné. Lidé pěstující kakao žijí v chudobě a jsou nuceni využívat dětskou práci.“

Anne-Marie Yao, regionální manažerka Fairtrade Africa, doplňuje: „Existují rizika, která pěstitel kakaa nemá pod kontrolou, například klimatické změny. Pěstitel může investovat, jak chce, ale pokud neprší, není dostatek vláhy pro rostliny. Tomu se nelze vyhnout, je třeba se přizpůsobit. Dalším rizikem je, že se mu nepodaří prodat svoje kakao a pak nebude mít peníze na to, aby poslal děti do školy. Tím roste riziko chudoby a ohrožuje to i budoucnost dětí. Pokud se zvýší cena kakaa, můžeme investovat do vzdělání a budoucnosti dětí, do lepších podmínek žen, do zvýšení životní úrovně a celá společnost na tom vydělá.“

COT_2085.jpgSituaci pěstitelů kakaa, ale i kávy, banánů a řady dalších surovin, pomáhá řešit systém Fairtrade. „Fairtradovým družstvům, jejichž členové dodržují základní standardy – například zákaz dětské a nucené práce, šetrné zacházení s půdou a vodou, kontrolované používání hnojiv a další zemědělské chemie – garantuje minimální výkupní cenu a navíc nabízí takzvaný fairtradový příplatek, který mohou družstva investovat do zlepšení kvality a efektivity pěstování, ale také do zajištění pitné vody nebo vzdělání pro děti,“ vysvětluje Hana Malíková z Fairtrade Česko a Slovensko.

V případě, že na výstavu zavítají třídní kolektivy či například skautské oddíly, mohou si předem na webových stránkách www.vystavanastromech.cz stáhnout zdarma vzdělávací metodiku. Díky ní se o tématu dozví více, skrze příběhy pěstitelů kakaa z Pobřeží slonoviny se setkají s překážkami a problémy, kterým pěstitelé čelí, ale také se zamyslí nad tím, jak by se daná situace dala řešit a jak by tomu mohli pomoci oni sami.

Výstava na stromech se koná od soboty 5. do 12. října v desítkách parků po celé republice již pátým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Předchozí ročníky se věnovaly pěstování kávy, banánů nebo pracovním podmínkám v koželužnách a při výrobě bot. Na akci spolupracují dvě nevládní neziskové organizace: Fairtrade Česko a Slovensko a NaZemi. Přehled parků, kde se výstava koná, a více informací najdete na www.vystavanastromech.cz

Zdroj: tisková zpráva Fairtrade Česko a Slovensko, z.s.

Foto: Stanislav Komínek

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft duben rgt
Po Út St Čt So Ne
14     1 2 3 4 5
15 6 7 8 9 10 11 12
16 13 14 15 16 17 18 19
17 20 21 22 23 24 25 26
18 27 28 29 30      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,