Výsledky analýz obsahu pesticidů v jahodách a rajčatech z českých supermarketů

rajce_1.jpg Laboratorní analýzy jahod a rajčat zakoupených v prodejnách mezinárodních obchodních řetězců byly zveřejněny v Plzni. Provedené testy zdokumentovaly kontaminaci pesticidy u třetiny vzorků.  

U žádného z nich nebylo prokázáno překročení maximálního limitu reziduí pesticidů (MLR). Avšak dvě ze tří prokázaných látek jsou považovány značně problematické. Odběr vzorků provedlo Centrum pro životní prostředí a zdraví v rámci mezinárodního projektu koordinovaného organizací Pesticide Action Network Europe. Analýzy provedla renomovaná holandská pobočka laboratoře AgriQ specializované na problematiku reziduí pesticidů.

„Za pozitivní výsledek lze považovat to, že u 2/3 nakoupeného zboží nebyla kontaminace pesticidy prokázána. Příznivá je skutečnost, že naměřené koncentrace nepřesáhly maximální limity reziduí, i to, že nebyla u žádného vzorku prokázána současná kontaminace více pesticidy najednou,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik. Podle Evropské komise byla v roce 2007 u více než 45% testovaných vzorků potravin prokázána kontaminace pesticidy. Zhruba u jednoho z 20 vzorků obsah pesticidů překračoval limit pro rezidua, ¼ testovaného ovoce, zeleniny a obilovin obsahovala 2 či více pesticidů. Každý 20. testovaný vzorek obsahoval 5 nebo více různých pesticidů.

„Bohužel dva z prokázaných pesticidů byly pro svou nebezpečnost zařazeny na černou listinu organizace Pesticide Action Network. Bifenthrin obsažený ve španělských rajčatech prodávaných řetězcem Tesco byl na ní zařazen vzhledem k vývojové a reprodukční toxicitě. Chlorpyrifos-methyl prokázaný v rajčatech z prodejny Globus je organofosfát blokující v nervovém systému klíčový enzym acetylcholinesterázu,“ konstatoval MUDr. Šuta.

Bifenthrin navíc podle švédského inspektorátu pro chemické látky (KEMI) splňuje kritéria nebezpečnosti pro pesticidy, které by dle nové evropské legislativy měly být postupně eliminovány. 

Jedním ze zkoumaných vzorků byly cherry rajčata BIO z Itálie. Byly zakoupeny v prodejně Albert, do které je dodává Ekofarma Deblín. U biorajčat nebyl nalezen žádný zbytek pesticidů.

„Centrum pro životní prostředí a zdraví plánuje v budoucnosti pokračovat v podobných testech. Zkušenosti z Německa nebo Holandska totiž ukazují, že systematické akce tohoto typu jsou efektivní a vedou obchodní řetězce k politice chránící zájmy spotřebitelů. Například formou nastavení interních pravidel kontroly kvality a systematické práci s dodavateli s cílem snížit obsah pesticidů v potravinách nebo eliminovat nejnebezpečnější chemické látky,“ informoval MUDr. Šuta

Přehled vysledků laboratornich analyz obsahu pesticidů ve vzorcich jahod a rajčat zakoupenych 6. června 2010 v prodejnach obchodnich řetězců Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, Penny a Tesco v Plzni.

Pesticidy_v_rajcatech1.jpg

Centrum pro životní prostředí a zdraví je občanské sdružení založené koncem roku 2009 s cílem expertní, poradenskou a informační činností přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví.

Pesticide Action Network je mezinárodní nevládní organizace pracující v Evropě i na dalších kontinentech s cílem chránit zdraví lidí a životní prostředí před negativními vlivy pesticidů.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,