Výsledky analýz obsahu pesticidů v jahodách a rajčatech z českých supermarketů

rajce_1.jpg Laboratorní analýzy jahod a rajčat zakoupených v prodejnách mezinárodních obchodních řetězců byly zveřejněny v Plzni. Provedené testy zdokumentovaly kontaminaci pesticidy u třetiny vzorků.  

U žádného z nich nebylo prokázáno překročení maximálního limitu reziduí pesticidů (MLR). Avšak dvě ze tří prokázaných látek jsou považovány značně problematické. Odběr vzorků provedlo Centrum pro životní prostředí a zdraví v rámci mezinárodního projektu koordinovaného organizací Pesticide Action Network Europe. Analýzy provedla renomovaná holandská pobočka laboratoře AgriQ specializované na problematiku reziduí pesticidů.

„Za pozitivní výsledek lze považovat to, že u 2/3 nakoupeného zboží nebyla kontaminace pesticidy prokázána. Příznivá je skutečnost, že naměřené koncentrace nepřesáhly maximální limity reziduí, i to, že nebyla u žádného vzorku prokázána současná kontaminace více pesticidy najednou,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik. Podle Evropské komise byla v roce 2007 u více než 45% testovaných vzorků potravin prokázána kontaminace pesticidy. Zhruba u jednoho z 20 vzorků obsah pesticidů překračoval limit pro rezidua, ¼ testovaného ovoce, zeleniny a obilovin obsahovala 2 či více pesticidů. Každý 20. testovaný vzorek obsahoval 5 nebo více různých pesticidů.

„Bohužel dva z prokázaných pesticidů byly pro svou nebezpečnost zařazeny na černou listinu organizace Pesticide Action Network. Bifenthrin obsažený ve španělských rajčatech prodávaných řetězcem Tesco byl na ní zařazen vzhledem k vývojové a reprodukční toxicitě. Chlorpyrifos-methyl prokázaný v rajčatech z prodejny Globus je organofosfát blokující v nervovém systému klíčový enzym acetylcholinesterázu,“ konstatoval MUDr. Šuta.

Bifenthrin navíc podle švédského inspektorátu pro chemické látky (KEMI) splňuje kritéria nebezpečnosti pro pesticidy, které by dle nové evropské legislativy měly být postupně eliminovány. 

Jedním ze zkoumaných vzorků byly cherry rajčata BIO z Itálie. Byly zakoupeny v prodejně Albert, do které je dodává Ekofarma Deblín. U biorajčat nebyl nalezen žádný zbytek pesticidů.

„Centrum pro životní prostředí a zdraví plánuje v budoucnosti pokračovat v podobných testech. Zkušenosti z Německa nebo Holandska totiž ukazují, že systematické akce tohoto typu jsou efektivní a vedou obchodní řetězce k politice chránící zájmy spotřebitelů. Například formou nastavení interních pravidel kontroly kvality a systematické práci s dodavateli s cílem snížit obsah pesticidů v potravinách nebo eliminovat nejnebezpečnější chemické látky,“ informoval MUDr. Šuta

Přehled vysledků laboratornich analyz obsahu pesticidů ve vzorcich jahod a rajčat zakoupenych 6. června 2010 v prodejnach obchodnich řetězců Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, Penny a Tesco v Plzni.

Pesticidy_v_rajcatech1.jpg

Centrum pro životní prostředí a zdraví je občanské sdružení založené koncem roku 2009 s cílem expertní, poradenskou a informační činností přispívat k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví.

Pesticide Action Network je mezinárodní nevládní organizace pracující v Evropě i na dalších kontinentech s cílem chránit zdraví lidí a životní prostředí před negativními vlivy pesticidů.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,