Výjimka pro farmářské trhy z EET? Je třeba přesně farmářské trhy definovat

logo_asociace_farmarsky_trzist_cr_120.jpg Asociace farmářských tržišť ČR (AFT ČR) vítá snahu ministra zemědělství ČR Mariana Jurečky a dalších zákonodárců o osvobození prodejců na farmářských tržištích od povinnosti elektronické evidence tržeb (EET).   

Upozorňuje však, že vyjmutí prodejů na Farmářských tržištích a trzích z EET by mělo být zároveň doprovázeno přesnější specifikací pojmu „farmářské trhy nebo tržiště“.

„Výjimku vítáme. Povinnost EET rozhodně přinese obtíže mnoha poctivým pěstitelům a zkomplikuje jim prodej i prostředí trhu. Považujeme také za diskriminační i to, že všichni budou povinni si nyní platit internetové připojení, což znevýhodňuje zejména lidi na venkově a také ty starší, pro ně to bude rozhodně signál spíše úplně skončit. 

„Jako asociace farmářských trhů nabízíme zároveň státu součinnost při definici „farmářského trhu“ aby tuto výjimku nemohly používat akce, které slovo „farmářský trh“ používají neoprávněně. Výjimku tedy ano, ale pouze pro ty farmářské trhy, které jsou autentické, a splňují podmínku Asociace FT, tedy 90% zastoupení českých farmářů formou „přímého prodeje“, tedy přímo od pěstitele, nikoliv přes obchodníka. Pokud by měla být výjimka udělena, pak tedy skutečným farmářským trhům, jejichž přísný kodex Asociace mimo jiné samozřejmě upravuje.“ zdůrazňuje předseda AFT ČR Jiří Sedláček.

Podkladem pro upřesnění pojmu „farmářské trhy nebo tržiště“ by se podle Jiřího Sedláčka mohl stát „Kodex farmářských trhů“, kterým se řídí ta farmářská tržiště, která jsou členy Asociace farmářských tržišť ČR. Součástí kodexu je mimo jiné závazek, že zboží prodávané na členských farmářských trzích musí pocházet (kromě Prahy) z více než 50 procent z kraje, kde se trh nachází, musí být na něm prodáváno 90 procent potravin a potraviny mají být vyrobeny z 90 procent z našich surovin (podmínky kodexu). Kodex tak znamená pro spotřebitele podstatně vyšší garanci původu prodávaných potravin, což je a mělo by být v zájmu jak nakupujících, tak poctivých prodejců.

„Je nutné odlišit skutečný farmářský trh, obsazený z 90% přímo pěstiteli, chovateli a malými výrobci  od obecného trhu, kde převládají obchodníci. Asociace na toto odlišení má velmi spolehlivou metodiku, kterou můžeme spolu s kontrolním mechanismem nabídnout státní správě, aby bylo možné skutečné farmářské trhy odlišit. Asociace FT ČR je připravena v této věci se státem spolupracovat.“ podotýká Jiří Sedláček.

Zdroj: Asociace FT: www.aftcr.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft březen rgt
Po Út St Čt So Ne
8             1
10 2 3 4 5 6 7 8
11 9 10 11 12 13 14 15
12 16 17 18 19 20 21 22
13 23 24 25 26 27 28 29
14 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,