Odpověď společnosti PRO-BIO médiím na zprávy o pesticidech v biopotravinách

PROBIO_logo_b_1.jpg Zprávu o použití pesticidů v ekologickém zemědělství a jejich výskytu v biopotravinách uvedla 7. 5. 2010 televize PRIMA ve své hlavní zpravodajské relaci, zpravodajský server Hospodářských novin www.ihned.cz a mnoho dalších.  

TV PRIMA uvedla informaci o výskytu pesticidů také v našem výrobku. Forma a způsob, kterými byly v uvedených médiích prezentovány informace ze „Zprávy o výsledcích plánované kontroly cizorodých látek v potravinách v roce 2009“ Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), zásadně a naprosto neopodstatněně poškozují dobré jméno naší společnosti a její téměř dvacetileté průkopnické snažení o rozšíření kvalitních biopotravin na českém trhu.

Vzhledem k tomu, že tyto informace považujeme za zcela zkreslující a zavádějící, zasíláme Vám následující stanovisko a požadujeme, aby nám byl poskytnut odpovídající prostor pro náležitou reakci.

1) Nalezená množství pesticidů, které zaznamenala SZPI v biopotravinách, se v některých případech pohybovala na hranici detekovatelnosti. Limitní množství, která jsou však pro tato rezidua povolena u běžných (konvenčních) potravin, jsou mnohonásobně vyšší (Nařízení ES 396/2005). Přestože detekovaná množství ve většině uváděných případů nedosahovala ani setiny či dokonce tisíciny z povolených limitních množství, způsob, jakým byla prezentována médii, vytváří dojem, že biopotraviny obsahují zdraví škodlivé jedy!

2) Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nalezla v našem produktu ultrastopové množství piperonyl butoxidu, což je pomocná látka (tzv. pesticidový synergista), která nemá insekticidní účinky, není tedy pesticid. Piperonyl butoxid je obsažen ve většině přípravků na bázi přírodního pyrethrinu – tj. látky, která je v ekologické produkci povolena Nařízením Komise (ES) č. 889/2008, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Rady (ES) č. 834/2007.

Přípravky na bázi přírodního pyrethrinu se používají např. proti živočišným škůdcům a na asanaci skladů. Stejnou látku obsahují také běžné přípravky proti hmyzu a repelenty, které mnoho lidí aplikuje přímo na pokožku, nebo je nechává vypařovat v pokojích svých dětí.

Odborníci na problematiku pesticidů z nezávislé laboratoře se vyjádřili takto: „ s ohledem na velmi nízké nálezy může jít o neúmyslný přenos ultrastopového množství diskutovaného kontaminantu“.

Je alarmující, jak neprofesionální a klamavé jsou uvedené zprávy o pesticidech. Dnes se zcela otevřeně a na vysoce odborné úrovni diskutuje nad možným vlivem reziduí a některých potravinářských aditiv a jejich možné kumulace v lidském organismu. Od letošního roku jsou dokonce některé z těchto dříve běžně užívaných látek v potravinách v EU zakázány. Je tedy naprosto s podivem, že biopotraviny, které prokazatelně obsahují těchto látek zcela zanedbatelné množství nebo je vůbec neobsahují, budí tolik negativních emocí.

Zkreslující forma zpravodajství je pro nás naprosto neakceptovatelná. Dopad těchto zpráv na veřejnost, na její důvěru v kvalitu biopotravin a v celý systém ekologického zemědělství je natolik zásadní a natolik poškozuje naši společnost, že jsme nuceni podniknout kroky, které povedou k podání trestního oznámení na původce zprávy.

Za společnost PRO-BIO, obchodní společnost s r.o. Ing. Martin Hutař, ředitel společnosti

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Odpověď společnosti PRO-BIO médiím na zprávy o pesticidech v biopotravinách Odpovědět   veronika jelínková 16. 05. 2010, 23:30:50
Velmi oceňuji, že se k této (zdaleka ne první) mediální kauze PRO-BIO vyjádřilo. "Ta investigativita" současných neinformovaných novinářů je někdy skoro na hranici se zákonem.
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,