Vyjádření společnosti dm - drogeriemarkt ke zprávě o výskytu pesticidů v biopotravinách

dm_drogerie.jpg Zprávu o použití pesticidů v ekologickém zemědělství a jejich výskytu v biopotravinách uvedla 7. 5. 2010 televize PRIMA ve své hlavní zpravodajské relaci, zpravodajský server Hospodářských novin www.ihned.cz a mnoho dalších.  

Mezi uvedenými 10 výrobky s objevenými pozitivními nálezy figuroval také Alnatura BIO rajčatový kečup, který dm na český trh distribuuje.

Provedená analýza  Alnatura kečupu 500ml, šarže 077091454 s datem trvanlivosti 28.9.2010 prokázala výskyt velmi nízké hodnoty 0,004 mg/kg látky dimetomorph.

Dimetomorph je široce rozšířený fungicid, vyskytující se v prostředcích na ochranu rostlin (BASF AG - výrobce prostředků na ochranu rostlin), které se aplikují převážně na ovoce a zeleninu. Použití tohoto fungicidu je v ekologickém zemědělství zakázáno.

Dodavatel Alnatura doložil vlastní analýzy i analýzy výrobce kečupu, které nález stopy dimetomorphu v produktu nebo v surovinách uvedené šarže nepotvrdily.

Vyjádření dodavatele Alnatura připojujeme níže:
Zákonná nejvyšší hodnota složky dimetomorph odpovídá nařízení ES)č.839/2008 pro rajčata ve výši 1 mg/kg (čerstvé zboží pocházející z konvenčního zemědělství). Informovaný nález leží o 3 desetinná místa pod zákonem stanovenou hranicí dimetomorphu pro konvenční zemědělství.
Pokud by se v kečupu nacházela stopa dimetomorphu, vytvořil by na tuto skutečnost při vstupní kontrole systém záznam a rajčatová kultura by se vrátila na rozbor, aby se zjistilo, z kterých rajčat  je tato kultura  vyrobena. 

Pro výrobky ekologického zemědělství nejsou zákonem stanovené žádné nejvyšší zbytkové hodnoty. Dimetomorph nesmí být používán v ekologickém zemědělství při pěstování jako ochrana rostlin podle nařízení (ES) č. 834/2007 a 8789/2008. 

Po cíleném přidání tohoto fungicidu by byla hodnota přinejmenším o 1, ale i o 2 řády vyšší. Je tedy jednoznačné, že k cílenému použití nedošlo

Zpracovaná rajčata jsou odrůdy pocházející ze severní Itálie a zemědělci pracují pod přísným dozorem státně uznávaných a dohlížejících kontrolních orgánů. Doposud nedošlo k žádnému pochybení za dlouhou dobu naší spolupráce.
Z výše popsaných důvodů by příčina nahlášené přítomné stopy této látky mohla souviset s kontaminací z konvenčních kultur (existuje možnost přenosu přímo při transportu - z vozů zajišťujících přepravu). 

Nález takto nízké hodnoty dimetomorphu nevzbuzuje pochybnosti původu výrobku z ekologického zemědělství ve smyslu jeho fungování. Nicméně si vezmeme informovaný nález jako podnět pro nastavení nových kontrolních mechanismů.

Další postup dm byl po konzultaci s kontrolním orgánem KEZ o.p.s. následující:

  • likvidace zásob uvedené šarže, přestože byla sdělena i možnost vrácení do prodeje změnou označení výrobku na konvenční kvalitu, tuto možnosti jsme nevyužili.
  • provedení testů několika šarží, které byly v daný okamžik v zásobách dm. Provedení těchto testů výskyt dimetomorphu neprokázalo, proto nebyla přijata žádná opatření ke stažení výrobku z prodeje.

Domníváme se, že informace, které se v médiích objevily, jsou velmi nekompletní a zavádějící. Věříme, že spotřebitel si své informace ověřuje a nebude tak negativně ovlivněn těmito nejasnými zprávami.

dm drogerie markt s.r.o.
Jeronýmova 1485/19
370 01  České Budějovice
www.dm-drogeriemarkt.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,