Vyjádření společnosti dm - drogeriemarkt ke zprávě o výskytu pesticidů v biopotravinách

dm_drogerie.jpg Zprávu o použití pesticidů v ekologickém zemědělství a jejich výskytu v biopotravinách uvedla 7. 5. 2010 televize PRIMA ve své hlavní zpravodajské relaci, zpravodajský server Hospodářských novin www.ihned.cz a mnoho dalších.  

Mezi uvedenými 10 výrobky s objevenými pozitivními nálezy figuroval také Alnatura BIO rajčatový kečup, který dm na český trh distribuuje.

Provedená analýza  Alnatura kečupu 500ml, šarže 077091454 s datem trvanlivosti 28.9.2010 prokázala výskyt velmi nízké hodnoty 0,004 mg/kg látky dimetomorph.

Dimetomorph je široce rozšířený fungicid, vyskytující se v prostředcích na ochranu rostlin (BASF AG - výrobce prostředků na ochranu rostlin), které se aplikují převážně na ovoce a zeleninu. Použití tohoto fungicidu je v ekologickém zemědělství zakázáno.

Dodavatel Alnatura doložil vlastní analýzy i analýzy výrobce kečupu, které nález stopy dimetomorphu v produktu nebo v surovinách uvedené šarže nepotvrdily.

Vyjádření dodavatele Alnatura připojujeme níže:
Zákonná nejvyšší hodnota složky dimetomorph odpovídá nařízení ES)č.839/2008 pro rajčata ve výši 1 mg/kg (čerstvé zboží pocházející z konvenčního zemědělství). Informovaný nález leží o 3 desetinná místa pod zákonem stanovenou hranicí dimetomorphu pro konvenční zemědělství.
Pokud by se v kečupu nacházela stopa dimetomorphu, vytvořil by na tuto skutečnost při vstupní kontrole systém záznam a rajčatová kultura by se vrátila na rozbor, aby se zjistilo, z kterých rajčat  je tato kultura  vyrobena. 

Pro výrobky ekologického zemědělství nejsou zákonem stanovené žádné nejvyšší zbytkové hodnoty. Dimetomorph nesmí být používán v ekologickém zemědělství při pěstování jako ochrana rostlin podle nařízení (ES) č. 834/2007 a 8789/2008. 

Po cíleném přidání tohoto fungicidu by byla hodnota přinejmenším o 1, ale i o 2 řády vyšší. Je tedy jednoznačné, že k cílenému použití nedošlo

Zpracovaná rajčata jsou odrůdy pocházející ze severní Itálie a zemědělci pracují pod přísným dozorem státně uznávaných a dohlížejících kontrolních orgánů. Doposud nedošlo k žádnému pochybení za dlouhou dobu naší spolupráce.
Z výše popsaných důvodů by příčina nahlášené přítomné stopy této látky mohla souviset s kontaminací z konvenčních kultur (existuje možnost přenosu přímo při transportu - z vozů zajišťujících přepravu). 

Nález takto nízké hodnoty dimetomorphu nevzbuzuje pochybnosti původu výrobku z ekologického zemědělství ve smyslu jeho fungování. Nicméně si vezmeme informovaný nález jako podnět pro nastavení nových kontrolních mechanismů.

Další postup dm byl po konzultaci s kontrolním orgánem KEZ o.p.s. následující:

  • likvidace zásob uvedené šarže, přestože byla sdělena i možnost vrácení do prodeje změnou označení výrobku na konvenční kvalitu, tuto možnosti jsme nevyužili.
  • provedení testů několika šarží, které byly v daný okamžik v zásobách dm. Provedení těchto testů výskyt dimetomorphu neprokázalo, proto nebyla přijata žádná opatření ke stažení výrobku z prodeje.

Domníváme se, že informace, které se v médiích objevily, jsou velmi nekompletní a zavádějící. Věříme, že spotřebitel si své informace ověřuje a nebude tak negativně ovlivněn těmito nejasnými zprávami.

dm drogerie markt s.r.o.
Jeronýmova 1485/19
370 01  České Budějovice
www.dm-drogeriemarkt.cz

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,