Vloni se prodalo produktů Fair Trade za 41 milionů

Fairtrade_logo.jpg Maloobchodní obrat s produkty Fair Trade dosáhl v roce 2008 v České republice 41 milionů korun. Nejvíce Češi nakupují Fair Trade kávu, čaj, čokoládu a další cukrovinky. To je výsledek průzkumu, který mezi dovozci výrobků Fair Trade provedli agentura Green marketing a Asociace pro Fair Trade  

V roce 2008 dosáhl v České republice maloobchodní obrat produktů Fair Trade 41 milionů Kč, z toho bylo 30 milionů Kč dosaženo členy Asociace pro fair trade. Obrat se tak meziročně zvýšil o 54 %. Nárůst spotřeby Fair Trade produktů v České republice je velmi vysoký, podle údajů Asociace pro fair trade se maloobchodní obrat v roce 2005 pohyboval okolo 3 milionů Kč. Tento fakt dokládá razantní zvyšování povědomí veřejnosti o systému Fair Trade i jejího zájmu o nákup etických produktů. Spotřeba výrobků ze systému fair trade dosáhla vloni průměrně 4 Kč na osobu.

Kde Češi Fair trade výrobky nakupují

Nejvíce výrobků Fair Trade nakoupili vloni Češi v prodejnách biopotravin, 50 %, což je stejně jako v roce 2007. Svůj podíl naopak navýšily specializované prodejny Fair Trade, a to z 12 % v roce 2007 na 20 % vloni. Dalším nejvýznamnějším prodejním místem jsou supermarkety s podílem 15 %, jejich podíl vloni klesl o 5 % - za loňský rok se jedná o prodej v prodejnách dm drogerie a Marks&Spencer. Významným odbytištěm je prodej přes internet, který se na celkovém obratu podílel 10 %, tedy o 4 % více než v roce 2007. Podíl nezávislých prodejen  potravin vloni klesnul na pouhá 3 %. V gastronomii se uplatnila 2 % dovážených výrobků Fair Trade.

Fair Trade produkty bylo vloni možné zakoupit v mnoha desítkách prodejen, především to byly prodejny zdravé výživy, bioprodejny, čajovny či kavárny. V Česku se již spravedlivě obchodované výrobky dostávají i do maloobchodních sítí - vloni byly k dostání například v obchodech Marks&Spencer, dm drogerie, Brněnka a také ve velkoobchodech Makro. Na jaře 2009 zařadil výrobky Fair trade do svých prodejen také maloobchodní řetězec Globus. Další obchodní řetězce plánují jejich uvedení během roku 2009. Existuje i celá řada e-shopů, které mají v nabídce Fair Trade, některé z nich provozují přímo dovozci do ČR, jiné mají výrobky jen jako součást svého sortimentu. Zvyšující se popularitu eticky nakupovaných potravin dokládá také jejich využití v restauracích provozovaných společností Eurest a zařazení těchto výrobků do katalogu společnosti Office Depot.

V roce 2008 měli čeští spotřebitelé možnost nakupovat Fair Trade produkty již v 10 specializovaných prodejnách v Praze, Brně, Olomouci, Pardubicích, Ústí nad Labem a Trutnově. Specializované obchody s férovým zbožím provozovala loni především Společnost pro Fair Trade pod značkou NaZemi, dále Jeden svět a společnosti Fair Trade Centrum a Fairově. Otevření dalších specializovaných obchodů se chystá na rok 2009.

Co nám nejvíce chutná

Zdaleka nejvíce si Češi vychutnávají Fair Trade kávu, čaje, čokolády a další cukrovinky. Nárůst zaznamenaly Fair Trade řemeslné produkty, jejichž sortiment se výrazně rozšířil a zvýšila se jejich dostupnost. Největší produktovou kategorií je kakao, čokoláda a cukrovinky s podílem na celkovém obratu 28 % (32 % v roce 2007), káva 26 % (28 % v roce 2007) a čaj 18 % (beze změny). Podíl cukru a dalších sladidel se vloni meziročně zvýšil ze 4 % na 6 %. Kategorie nápoje zvýšila svůj podíl ze 2 % na 3 %, kategorie semena, ořechy a rýže ze 3 % v roce 2007 na 4 % vloni a s 1 % je nejmenší kategorie sušené ovoce. Nepotravinářské zboží ze systému Fair Trade se na obratu vloni podílelo 12 %, což představuje trojnásobný nárůst oproti stavu v roce 2007. Jedná se především o textil, oblečení a další řemeslné výrobky, od módních doplňků přes potřeby pro domácnost až po hudební nástroje.

Sortiment produktů Fair Trade v českých obchodech se stále rozšiřuje. Nadále však má jedno specifikum: zatím se prodávají jen trvanlivé potraviny nebo řemeslné výrobky. Ani v roce 2008 do Česka nedorazily například ve Švýcarsku tolik oblíbené Fair Trade banány či jiné čerstvé ovoce nebo řezané květiny. Tradičně nejvíce výrobků se k nám dostává od Fair Trade organizací z Německa, Rakouska, Itálie a Velké Británie, dále také z Francie a Holandska.

Na pultech českých obchodů se objevují Fair Trade výrobky nejčastěji od následujících organizací: Gepa (Německo), EZA (Rakousko), El Puente (Německo), Commercio Alternativo - Equo Solidale (Itálie), Eine Welt Handel (Rakousko), Lobodis (Francie).

Prodej výrobků Fair trade ve světě

Celková světová spotřeba certifikovaných výrobků ze systému fair trade se vloni navzdory světové finanční krizi zvýšila o 25 % na 2,9 miliardy Eur (75,5 mld Kč). V Rakousku vzrostla mezi roky 2007 a 2008 spotřeba o 24 %, v Dánsku o 40 %, ve Finsku o 57 %, ve Francii o 22 %, ve Švédsku o 75 %, ve Velké Británii o 43 % a o 10 % ve Spojených státech. Jen ve Velké Británii utratili spotřebitelé za výrobky fair trade vloni přibližně 21 miliard Kč. Etická spotřeba roste i v Německu. Organizace TRANSFAIR e.V. oznámila, že v roce 2008 Němci utratili za výrobky se značkou FAIRTRADE přibližně 213 milionů Eur (5,5 mld Kč), což je o 50 % více než v roce 2007.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,