Velká Británie: Veřejnost netuší, že většina mléka a vepřového je GMO

Podle průzkumu, který provedla v posledních měsících Soil Association (SA), je většina mléka, mléčných výrobků a vepřového masa v britských supermarketech vyrobena ze zvířat krmených GMO krmivy.  

Výsledky svého průzkumu SA vydala ve zprávě nazvané „Silent invasion - The hidden use of GM crops in animal feed".

Testy na krmivech a průzkum pravidel supermarketů zjistil, že všechny supermarkety běžně povolují používání GMO krmiv. Zpráva zjistila, že 60 % kukuřice a 30 % sóji skrmované dobytkem a prasaty ve Velké Británii jsou geneticky upravené. Znamená to, že většina neekologického mléka, mléčných výrobků a vepřového masa prodávaného ve VB pochází od zvířat krmených GMO krmivy. Spotřebitelé tak denně nevědomky jedí potraviny vyrobené z GM rostlin.

Ačkoli se britské supermarkety chlubí svými rozhodnutími z roku 2002, nepovolující žádné GMO suroviny ve všech potravinách prodávaných pod vlastními značkami, přesto tyto pravidla nezahrnují krmivo pro zvířata, ze kterých se potraviny vyrábí. Díky skulině v evropském zákoně o značení GMO není nutné potraviny vyrobené ze zvířat krmených GM surovinami označovat.
Jediný systém, který spotřebitelům garantuje nulové použití geneticky upravených krmiv, je systém ekologického zemědělství a výroby biopotravin.

Jediný řetězec, Marks & Spenser, garantuje, že veškeré prodávané mléko a čerstvé maso v jeho prodejnách pochází od zvířat nekrmených GMO. Nicméně, pro mražená jídla a zpracované potraviny GM krmiva povoluje.

Na rozdíl od producentů mléka a vepřového masa, producenti vajec většinou již zavedli zákaz krmení GM krmivy, přesto přibližně jedna třetina vajec pochází od slepic krmených geneticky upravenými krmivy.

Invaze GMO do potravního řetězce podle Soil Association znemožňuje spotřebitelům vykonávat při nákupu informovanou volbu. Je to zvláště důležité proto, že nejnovější vědecké studie zjistily malá množství geneticky pozměněné DNA v mléce a tkáni zvířat krmených GM krmivy. Další studie na skotu krmeném geneticky upravenými krmivy zjistily úděsné následky, včetně lézí ve střevech, toxicitu tělesných orgánů, nevysvětlitelná umrtí a nedorostlá mláďata. Tyto zjištění vyvolávají obavy o dlouhodobý zdravotní vliv na lidi, konzumující výrobky od zvířat, krmených GM krmivy.

Ačkoli potraviny vyrobené ze zvířat krmených GMO nemusí být označeny, krmiva obsahující GM suroviny označeny být musejí. Podle zjištění Soil Association je 75 % krmiv v Británii GMO, avšak jen 59 % zemědělců vědělo, zda jejich krmivo obsahovalo GMO nebo ne. SA také zjistila řadu porušení evropského zákona o označování - téměř 20 % krmiv obsahujících geneticky upravenou sóju v množství přesahujícím prahový limit 0,9 % nebylo označeno.
http://www.soilassociation.org/gm

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,