Velká Británie: Veřejnost netuší, že většina mléka a vepřového je GMO

Podle průzkumu, který provedla v posledních měsících Soil Association (SA), je většina mléka, mléčných výrobků a vepřového masa v britských supermarketech vyrobena ze zvířat krmených GMO krmivy.  

Výsledky svého průzkumu SA vydala ve zprávě nazvané „Silent invasion - The hidden use of GM crops in animal feed".

Testy na krmivech a průzkum pravidel supermarketů zjistil, že všechny supermarkety běžně povolují používání GMO krmiv. Zpráva zjistila, že 60 % kukuřice a 30 % sóji skrmované dobytkem a prasaty ve Velké Británii jsou geneticky upravené. Znamená to, že většina neekologického mléka, mléčných výrobků a vepřového masa prodávaného ve VB pochází od zvířat krmených GMO krmivy. Spotřebitelé tak denně nevědomky jedí potraviny vyrobené z GM rostlin.

Ačkoli se britské supermarkety chlubí svými rozhodnutími z roku 2002, nepovolující žádné GMO suroviny ve všech potravinách prodávaných pod vlastními značkami, přesto tyto pravidla nezahrnují krmivo pro zvířata, ze kterých se potraviny vyrábí. Díky skulině v evropském zákoně o značení GMO není nutné potraviny vyrobené ze zvířat krmených GM surovinami označovat.
Jediný systém, který spotřebitelům garantuje nulové použití geneticky upravených krmiv, je systém ekologického zemědělství a výroby biopotravin.

Jediný řetězec, Marks & Spenser, garantuje, že veškeré prodávané mléko a čerstvé maso v jeho prodejnách pochází od zvířat nekrmených GMO. Nicméně, pro mražená jídla a zpracované potraviny GM krmiva povoluje.

Na rozdíl od producentů mléka a vepřového masa, producenti vajec většinou již zavedli zákaz krmení GM krmivy, přesto přibližně jedna třetina vajec pochází od slepic krmených geneticky upravenými krmivy.

Invaze GMO do potravního řetězce podle Soil Association znemožňuje spotřebitelům vykonávat při nákupu informovanou volbu. Je to zvláště důležité proto, že nejnovější vědecké studie zjistily malá množství geneticky pozměněné DNA v mléce a tkáni zvířat krmených GM krmivy. Další studie na skotu krmeném geneticky upravenými krmivy zjistily úděsné následky, včetně lézí ve střevech, toxicitu tělesných orgánů, nevysvětlitelná umrtí a nedorostlá mláďata. Tyto zjištění vyvolávají obavy o dlouhodobý zdravotní vliv na lidi, konzumující výrobky od zvířat, krmených GM krmivy.

Ačkoli potraviny vyrobené ze zvířat krmených GMO nemusí být označeny, krmiva obsahující GM suroviny označeny být musejí. Podle zjištění Soil Association je 75 % krmiv v Británii GMO, avšak jen 59 % zemědělců vědělo, zda jejich krmivo obsahovalo GMO nebo ne. SA také zjistila řadu porušení evropského zákona o označování - téměř 20 % krmiv obsahujících geneticky upravenou sóju v množství přesahujícím prahový limit 0,9 % nebylo označeno.
http://www.soilassociation.org/gm

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?
Kupuji jen fair trade. 62%
Pokud je v nabídce prodejny, upřednostním. 27%
Občas vyzkouším. 6%
Ne. 3%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40 1 2 3 4 5 6 7
41 8 9 10 11 12 13 14
42 15 16 17 18 19 20 21
43 22 23 24 25 26 27 28
44 29 30 31        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,