Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty

NaZemi_logo1.jpg Evropský parlament schválil 15. ledna směrnice, podle kterých bude možné ve veřejných zakázkách zohledňovat vedle ekonomických i sociální kritéria.   

Nové evropské směrnice k veřejnému zadávání tak potvrzují rozhodnutí Evropského soudního dvora z května 2012, podle nichž mohou být začleněna do vypisovaných veřejných zakázek etická kritéria. Členské státy mají pak dva roky na implementaci do vnitrostátních právních předpisů.

Zadavatelé v celém evropském prostoru budou moci s novými směrnicemi zvažovat při vypisování veřejných zakázek kromě ceny a kvalitativních vlastností produktů také sociální podmínky, za kterých byly produkty vyrobeny. Díky rozhodnutí Evropského parlamentu mohou veřejní zadavatelé v technické specifikaci požadovat například fairtradovou kávu nebo tričko vyrobené v továrně, kde je vyplácena důstojná mzda. V České republice byly fairtradové požadavky prozatím zahrnuty do tří veřejných zakázek vypsaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a do jedné zakázky Národního ústavu pro vzdělávání. Jednalo se o dodávku čaje a kávy jako součást občerstvení při pořádaných konferencích.

Důvěryhodné etické certifikace nám umožňují prostřednictvím našich nákupů podpořit důstojné životní podmínky lidí, kteří pro nás v zemích globálního Jihu produkují věci denní spotřeby. Nové evropské směrnice rozšiřují tuto možnost podpory od individuálních spotřebitelů na veřejné instituce. Ty by měly dbát na to, aby z veřejných peněz nefinancovaly například dětskou práci či novodobé otroctví v Asii, Africe či Latinské Americe.

Tato právní úprava bude dávat definitivní jistotu českým zástupcům státní správy a samosprávy, že fairtradové výrobky jsou legálním požadavkem. Dobrá zpráva je to především pro města, která se rozhodla tímto způsobem podporovat například pěstitele kávy, čaje nebo kakaa. V České republice je aktuálně pět měst (Český Krumlov, Hodonín, Litoměřice, Volyně, Vsetín), která získala status Fairtradové město a kromě odpovědných nákupů podporují koncept fair trade i osvětovými akcemi. Aspekty udržitelnosti ve svých nákupech zvažují již desítky veřejných institucí. Například v Hodoníně se pije fairtradová káva při zasedání zastupitelstva,  v Chrudimi v rámci provozu kanceláře pana starosty. Město Třebíč pro letošek uvažuje o nákupu triček vyrobených za důstojných podmínek.

Česká republika má nyní 2 roky na implementaci směrnic do českého právního rámce. Dá se předpokládat, že právní podpora etickým veřejným nákupům bude dalším impulsem pro růst prodeje fairtradových výrobků. V České republice se maloobchodní obrat s fairtradovými produkty neustále zvyšuje, v roce 2012 činil 113 milionů korun. Z fairtradových produktů se nejvíce prodává káva.

Zdroj: NaZemi.cz 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,