Venkov potřebuje redistributivní platbu

P9290109_1.JPG Redistributivní platbu neboli platbu na první hektary zavedla evropská legislativa pro období 2014-2020. Česká republika však mezi osmi státy EU, které se rozhodly toto dobrovolné opatření přijmout, nefiguruje.   

Podpora menších zemědělců totiž naráží na odpor politické reprezentace a obřích zemědělských podniků. České zemědělství by přitom tuto platbu potřebovalo jako sůl. Pokud by u nás byla zavedena, venkov by měl šanci začít se opět rozvíjet.

Smyslem redistributivní platby je zvýšit přímou platbu na první hektary (v případě ČR na první až 89. hektar obhospodařované půdy) a více tak finančně podpořit menší zemědělce. Tuto vyšší platbu by však získali všichni zemědělci bez ohledu na velikost jejich pozemků, vztahuje se totiž na všechny první hektary. Znamenalo by to také určité snížení plateb pro obří podniky, protože redistributivní platba je financována prostřednictvím krácení dotací nad určitou velikost podniku.

Situace v ČR

Dědictvím socialismu u nás je mimo jiné velká průměrná rozloha farem, která nyní činí 133 hektarů. Redistributivní platba by se však vztahovala jen na prvních 89 ha. Pro velké podniky v zásadě s více než 2000 hektary obdělávané půdy by redistribuce v závislosti na jejím konkrétním nastavení přestala být výhodná. Malí a střední zemědělci by naopak ze zavedení redistributivní platby profitovali, protože by se jim celkový objem přímých plateb zvýšil řádově o 5 - 25 % - opět dle konkrétního nastavení parametrů redistribuce.

Odpůrci redistributivní platby argumentují tím, že současné nastavení plateb je férovější, protože se přímo odvíjí od velikosti farmy a jedná se tedy o rovnoměrné rozložení finanční podpory. Ve skutečnosti argument férovosti významně pokulhává, jelikož stejná sazba za každý hektar půdy silně favorizuje obří podniky. Ekonomická teorie hovoří o tzv. výhodách z rozsahu produkce a tuto výhodu agrokomplexy reálně mají. To je také důvod, proč by měla být dotační podpora odstupňovaná právě podle velikosti farmy. Zkrátka menší farma by měla dostat na hektar více než farma velká.

Současné nastavení přímých plateb má negativní důsledky na český venkov. Vede ke skupování pozemků a vytváření velkých zemědělsko-průmyslových podniků, které hospodaří vůči krajině nešetrným způsobem. Vedení těchto velkofarem často sídlí v Praze nebo v jiných velkých městech a k životu v obcích a na venkově obecně nijak pozitivně nepřispívá.

Vzhledem k tomu, že veřejná podpora pro podnikatele je již řadu let odstupňována pro malé, střední a velké podniky, je logické, že by takové odstupňování podpory mělo být zavedeno i u přímých plateb. A právě redistributivní platba je krokem tímto směrem.

Budoucnost redistribuce

Česká republika se může k modelu redistributivní platby kdykoliv připojit. Evropská legislativa to umožňuje a vláda může tento krok učinit každý rok nejpozději do 1. srpna (s platností od ledna následujícího roku). Minulá vláda tuto možnost žel nevyužila a je otázkou, co udělá ta současná. Zatím zde však platí pouze povinná modulace, tedy krácení plateb o 5 % nad 150 000 €.

Již brzy zveřejní Evropská komise návrh pravidel pro Společnou zemědělskou politiku EU pro roky 2021-2028. Jsme přesvědčeni o tom, že bude obsahovat i pokračování redistributivní platby. Asociace soukromého zemědělství ČR dlouhodobě považuje její zavedení za naprosto klíčové opatření. Jedná se o jednoznačně nejspravedlivější, jednoduchou a pro české zemědělce přínosnou formu platebního nároku přinášejícího další efekt jak v rámci farmy, tak i venkova obecně.

Českému venkovu by zavedení redistributivní platby prospělo, protože by zvýšilo počet menších zemědělských podniků a tím i pestrost nabídky pro spotřebitele. Mimo jiné by se tím i zvýšila atraktivita samostatného zemědělského hospodaření pro začínající generaci. Podpora by se přímo zacílila na rozvoj venkova a došlo by také ke snížení celkových výdajů na zemědělství.

Zdroj: tisková zpráva ASZ ČR 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,