Velká Británie: Vláda oznámila investici 12 milionů liber do Fair Trade

The Fairtrade Foundation slaví 15 let od zavedení známky FAIRTRADE s novinkou, že vláda Spojeného království přislíbila 12 milionů liber pro následující čtyři roky jako zdroj peněz pro systém Fair Trade a jeho mezinárodní partnery ve Fairtrade Labelling Organisations International (FLO). Hlavním účelem je rozšířit jejich činnost při podpoře farmářů v rozvojových zemích.  

 

Fair Trade slaví 15 let

 

 

 

Green_and_Black_maya_gold_egg.jpgOznámení přichází v době, kdy podporovatelé Fair Trade slaví 15 let zavedení známky FAIRTRADE. První tři produkty certifikované Fairtrade Foundation se objevily v obchodech v roce 1994, jednalo se o čokoládu Green & Black´s Maya Gold, kávu Cafédirect a tři druhy čaje značky Clipper.

„Výrobky Fair Trade už jsou ve Velké Británii běžnou součástí života, nové produkty se objevují na pultech každý den. Náš dvanáctimilionový fond tuto pomůže situaci v budoucnosti ještě zlepšit,“ říká Douglas Alexander. „Je to skvělý čas pro známku FAIRTRADE, které je v současnosti 15 let. Prodej v roce 2008 narostl v Británii o 48 % a celosvětově o 22 %, to pomáhá farmářům a pracovníkům z nejchudších států světa při zlepšování jejich životních podmínek.“

V současnosti vede Velká Británie v množství nakupovaných logo_FT.jpgFair Trade výrobků. Kupující mohou vybírat z více než 4 500 certifikovaných produktů, které zahrnují například bavlněné oblečení, vína, zmrzliny a kosmetiku. Známku FAIRTRADE znalo v srpnu 2009 72 % obyvatel a 25 000 domácností deklaruje, že přes současné ekonomické podmínky utrácejí za produkty Fair Trade více než kdy v minulosti (podle aktuálního výzkumu TNS).

 

Vládní investice potrvá od dubna 2010 do roku 2014 a bude součástí mezinárodního fondu. Dalšími dárci jsou Irish Aid a švýcarská vláda. Tato investice umožní systému Fair Trade globální rozšíření a klíčová pomoc zahrnuje:

 

  •  100 % vzrůst množství farmářů zapojených do Fair Trade na 2,2 milionu
  •  programy zlepšující přístup k Fair Trade obchodům dalším producentům v zemích s nižšími příjmy, ohrožených státech a konfliktních oblastech (např. Palestina) a vzrůst množství Fair Trade produktů
  •  více než zdvojnásobení Fair Trade prémií pro producenty, aby mohli investovat do rozvoje vlastních komunitních projektů
  •  více než ztrojnásobení růstu celosvětového prodeje certifikovaných FT produktů, který může dosáhnout hodnoty 9,8 miliardy EUR v roce 2014

 

„Oznámení bylo načasováno na patnácté výročí a je to vhodné ocenění pro producenty, vedoucí kampaní a obchodníky, kteří vytvořili dynamické hnutí pro lepší, spravedlivější obchod,“ říká Harriet Lamb, výkonná ředitelka Fairtrade Foundation.

 

Oslava15. let Fairtrade se konala také v 10 Downing Street za účasti Sarah Brownové, manželky současného britského premiéra (obrázek).

 

oslava_15_let_FT.jpg„Jsme potěšeni touto úžasnou podporou, můžeme se těšit na dalších 15 let. Ušli jsme dlouhou cestu, ale stále jsou zde miliony těžce pracujících farmářů a jejich komunit, pro něž je život každodenním bojem o přežití – a my jsme naznačili způsob naklonění obchodu v jejich prospěch. Tato investice je výsledkem odpovědnosti vlády Velké Británie, která si uvědomila, že Fair Trade je cestou pro obchodníky a spotřebitele, jak se stát partnery producentů z rozvojových zemí v jejich snaze o potlačení chudoby a podpoře udržitelnějšího života.“

 

Analýzy publikovaných materiálů o dopadech Fair Trade, provedené Natural Resources Institute (University of Greenwich) ukázaly, že narůstá množství pozitivních dopadů FT na producenty v rozvojovém světě. Systém Fair Trade pomáhá zapojeným farmářům přežít v obtížných dobách přímými i nepřímými ekonomickými výhodami a zlepšením komunitních služeb.

 

Jeden z prvních Fair Trade producentů, farmář Justino Peck (předseda Toledo Cacao Growers Association, družstva v jižním Belize) se v Londýně zúčastnil oslav patnáctiletého výročí. Před 15 lety, začalo být jeho kakao přidáváno do čokolády Green Black´s Maya Gold a on dodává certifikované kakao této společnosti dodnes.

Justino říká: „Fair Trade nám pomohl obchodovat s mezinárodními partnery a získat pro naše produkty spravedlivou cenu. Investovali jsme také do růstu naší činnosti a v současnosti prodáváme veškeré produkované kakao do Fair Trade obchodů. Tak máme garantované příjmy, díky nimž můžeme plánovat do budoucna. Fair Trade prémie jsme využili pro podporu vzdělání a minulý rok asociace podpořila dalších devět dětí ve studiu na střední škole.“


Renata Chvojková

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,