Velká Británie: Soil Association chce omezit letecku přepravu biopotravin

Soil Association Certification Ltd., největší britská certifikační agentura, zveřejnila 25. října dlouho očekávané změny svých certifikačních norem.  

Tyto normy by měly zaručit, že biopotraviny budou do Velké Británie dováženy letecky pouze v tom případě, že přinášejí výhody zemědělcům v rozvojových zemích.

V budoucnu budou muset všechny letecky dovážené biopotraviny splnit Standardy etického obchodu Soil Association nebo kritéria Fairtrade Foundation. Kritéria budou také vyžadovat od držitelů bio osvědčení vytvořit plán na snížení závislosti na letecké přepravě. Detaily nového návrhu budou vypracovány ve veřejné diskusi v průběhu roku 2008 a platit začnou od roku 2009.
Soil Association se domnívá, že je nezodpovědné podporovat obchod a rozvojové strategie vysoce závislé na fosilních palivech a které dále zhoršují klimatické změny, jejichž dopad na Afriku a další rozvojové země bude pravděpodobně největší. Snahou Soil Association je minimalizovat leteckou přepravu, která generuje 177 krát více skleníkových plynů než lodní doprava a tím vymazává jakékoli výhody produkce potravin udržitelnými metodami.

Méně než 1 % biopotravin je do Velké Británie dováženo letecky, ale 80 % z tohoto objemu přichází ze zemí s nízkými příjmy. Možnost exportovat čerstvé bio ovoce a zeleninu poskytuje značné ekonomické, sociální a ekologické výhody, často pro zemědělce s velmi nízkou uhlíkovou stopou. Pro malé procento ekologických zemědělců není zatím k dispozici žádná tržní alternativa srovnatelného ekonomického významu.
Anna Bradley, předsedkyně Výboru pro normy Soil Association říká: „Není ani udržitelné ani zodpovědné podporovat chudé zemědělce k závislosti na letecké přepravě, ale uvědomujeme si, že vytvoření alternativních trhů, nabízejících stejné sociální a ekonomické výhody jako export biopotravin, bude časově náročný. Proto bude Soil Association dělat maximum pro to, aby pomohla zemědělcům v rozvojových zemích vytvářet trhy, které nejsou závislé na letecké přepravě."

„Chceme také, aby veřejnost měla jasné a smysluplné informace o ekologických i sociálních dopadech letecké přepravy biopotravin. Proto připravujeme spolehlivý a komplexní systém stanovení plné uhlíkové stopy všech potravin. Jakmile bude kvalitní systém vytvořen, uvažujeme o zavedení označování uhlíkové stopy do našich norem pro všechny biopotraviny, nejen letecky přepravované", dodává Anna Bradley.
Peter Melchett, ředitel politiky Soil Association, dodává: „Rozsáhlé veřejné konzultace, které jsme na toto téma vedli, nás utvrzují v přesvědčení, že povolit určité množství letecké přepravy je správné, ale jen při dodržení těchto nových požadavků. Víme z několika přikladů, že rozvoj ekologické produkce díky exportu může být efektivní způsob, jak rozvinout mnohem udržitelnější domácí trh pro biopotraviny. Není pochyb o tom, že ekologické zemědělství přináší značné ekologické výhody a výhody pro zdraví samotných zemědělců - nejnovější statistiky Organizace spojených národů hovoří o tom, že 60 milionů lidí v rozvojových zemích každým rokem utrpí otravu jedovatými látkami používanými v průmyslovém zemědělství".
Letecká přeprava je v Británii nejrychleji rostoucí způsob transportu potravin. Od roku 1992 se objem přepravy zdvojnásobil. Ačkoli se na celkových přepravních vzdálenostech podílí jen 1 %, je letecká přeprava odpovědná za 11 % emisí CO2 z transportu potravin ve Velké Británii.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,