Velká Británie: růst zpomalil, angažovaní zákazníci zůstávají biopotravinám věrni

Podle zprávy zveřejněné v pondělí se růst spotřeby biopotravin ve Velké Británii vloni značně zpomalil. Zprávu s názvem Organic market report 2009 vydala organizace Soil Association.  

OMReport_SA_09.jpegProdej biopotravin se zpomalil ve všech sektorech s tím, jak si spotřebitelé utahují opasky kvůli ekonomické krizi. Ačkoli se prodej biopotravin vloni zvýšil o 1,7 % na celkem 2,1 miliardy britských liber (62 mld Kč), je potřeba si uvědomit, že za růstem stojí především celkový nárůst cen, spíše než objemů.
Podle Organic market report 2009 došlo k prudkému propadu prodejů zejména bio ovoce, pečiva, nealkoholických nápojů a polotovarů. Přesto i v těchto kategoriích se některým značkovým výrobcům dařilo velmi dobře.

Na druhou stranu došlo k výraznému nárůstu prodejů bioproduktů prostřednictvím farmářských tržnic; za loňský rok o 18,6 % na 23,7 milionů liber (přibližně 675 milionů Kč).
Supermarkety Asda vykázaly vloni největší nárůst prodejů biopotravin ze všem britských maloobchodníků. Objem prodaných biopotravin vzrostl vloni Asdě o 25 % a její podíl na celkovém trhu s biopotravinami se zvýšil z 8 % na 10 %. Tesco zůstává stále největších maloobchodníkem, přesto že mu vloni tržby s bio poklesly o 9,9 %.

Nepotravinářské zboží v biokvalitě, jako textil, kosmetika a produkty osobní hygieny naproti tomu zaznamenaly značný nárůst prodejů, prodej biobavlny dosáhl 100 milionů liber (necelé 3 mld. Kč).

Ze zprávy vyplývá, že Britové vloni kupovali méně prémiových výrobků a polotovarů a nakupovali více v diskontních prodejnách. Byl také zaznamenán trend k úsporám a vaření doma - prodeje bio surovin na vaření se v roce 2008 zvýšily o 13,5 %, zatímco prodeje biopolotovarů a připravených jídel se prudce snížily (- 5,9 %).
Ačkoli je na tom britská ekonomika nejhůře ze všech evropských ekonomik, přesto trh s biopotravinami zaznamenal mírný nárůst. Ukazuje se, že trh má značnou odolnost a potenciál k dynamickému růstu, jakmile se ekonomika zotaví.

V ostatních evropských zemích se růst spotřeby biopotravin nezastavil. Tamní ekonomiky nejsou zdaleka tak zasaženy váhou špatných hypotéčních a spotřebitelských úvěrů jako Británie.

Zpráva také ukázala, že existuje skupina zákazníků, která nemá nejmenší chuť zahodit svoji věrnost biopotravinám. S mnohem větší pravděpodobností omezí své výdaje na stravování mimo domov, rekreaci a dovolenou, než aby snížili svůj rozpočet na biopotraviny. Raději si koupí levnější kousek biomasa či mraženou biozeleninu místo čerstvé, než aby dělali kompromisy ve svých bio zásadách. 36 % z těchto angažovaných spotřebitelů plánuje utratit v roce 2009 za biopotraviny více peněz, jen 15 % očekává, že utratí méně..
Stále více Britů také nakupuje čerstvé bioprodukty přímo od biofarmářů. Průzkumy ukazují, že ceny bio ovoce a zeleniny na tržnicích a v bedýnkových systémech jsou mnohem nižší než v supermarketech.

Zdroj: Soil Association

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,