Velká Británie Nový poslanec žádá revoluci v nákupu potravin

zac_goldsmith_1.jpg Nově zvolený konzervativní poslanec Zac Goldsmith vyzývá ministry, aby nastartovali revoluci v stravovací návycích tím, že všechny školy, nemocnice a pečovatelské domy začnou používat zdravé, k životnímu prostředí šetrné a trvale udržitelné potraviny.  

Pracovní skupina britské Konzervativní strany pod vedením nového poslance za obvod Richmond Park a výrazného podporovatele ekologie chce, aby 2 mld. liber (2,3 mld. EUR), které vláda a veřejný sektor ročně vynaloží na nákup potravin, byly použity na nákup zemědělských produktů, které byly vyprodukovány ekologicky, pocházejí z regionu budoucí spotřeby a zajistili hospodářským zvířatům dobré životní podmínky. 

zac-goldsmith_1.jpgPracovní skupina v zatím nezveřejněné závěrečné zprávě vyzývá vládu, aby kompletně změnila podmínky získávání zakázek veřejného sektoru na nákup potravin. Nákup potravin by měl především podporovat britské zemědělce, pomáhat chránit životní prostředí omezením "potravních kilometrů", snižovat závislost na nejistém mezinárodním potravinovém řetězci a zlepšit kvalitu potravin, které miliony lidí jedí každý den. Podle zprávy by změny mohly být nákladově neutrální nebo dokonce peníze ušetřit.

Pokud budou opatření v návrhu zavedena, budou se vztahovat na všechny nákupy potravin pro nemocnice, obce, školy, pečovatelské domy, státní správu, stejně jako věznice a armádu.

Pravidla by měla zajistit, že pokrmy připravované v těchto institucích budou zdravější: omezí množství soli a nasycených tuků, budou vždy obsahovat ovoce a zeleninu a budou používat pouze ryby a maso, pocházející ze zvířat, která měla dobré životní podmínky.

Podobná pravidla již ůspěšně využívá několik institucí. Tři nemocnice v hrabstvi Cornwall používají při přípravě pokrmů pro pacienty, návštěvníky a zaměstnance rostoucí množství čerstvých, místně produkovaných a z ekologického zemědělství pocházejících potravin, 30 procent pokrmů ve školních jídelnách východního Ayrshire je bio, 70 procent pochází z místních zdrojů a 90 procent je přripravováno z čerstých surovin.. V roce 2008 se nizozemská vláda zavázala, že do roku 2015 budou všechny potraviny nakupované vládou, statními, regionálními a místními orgány, pocházet z udržitelných zdrojů.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,