Velká Britanie: kampaň na podporu sezónních potravin

eatseasonably_1.jpg Ve Velké Británii byla na začátku června spuštěna celonárodní kampaň s názvem „Eat Seasonably“ (Jezte sezóně) s cílem povzbudit veřejnost ke konzumaci sezónní zeleniny a ovoce, která je levnější, kvalitnější a má mnohem menší ekologickou stopu než nesezónní potraviny.  

Kampaň je podporována vládou (Ministerstvem pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova) a vedoucími potravinářskými firmami, stejně tak jako maloobchodníky, stánkaři a dalšími organizacemi (the Royal Horticultural Society, the National Trust, RSPB, Sainsbury's, Tesco, Waitrose, Marks & Spencer, Brakes, Pauleys, Global Action Plan, Soil Association, Sustain a the Women's Institute). Kampaň navíc podporují známí britští šéfkuchaři, nejvlivnější charitativní organizace, kavárny, restaurace a hospody.

Mottem kampaně je „čerstvé sezónní potraviny chutnají lépe a jsou hodnotnější". Výzkumy dokazuje, že nákup sezónních potravin je cenově výhodnější, koš ovoce a zeleniny nakoupený v letní sezóně může být až o třetinu levnější než ten samý koš nakoupený mimo sezónu. 
Ministr životního prostředí Hilary Benn k tomu řekl: „Potraviny chutnají nejlépe, pokud jsou konzumovány v sezóně. Tato kampaň je skvělou příležitostí pro lidi pochutnat si na místní a sezónní zelenině a ovoci a zároveň se dozvědět něco o tom, odkud jejich potraviny pocházejí."

Důležitější ovšem je, že tato kampaň je také vnímána jako první krok k povzbuzování Britů, aby si uvědomovali širší ekologické souvislosti své diety: kampaň doslova naznačuje, že jíst sezónně je způsob, jak se chovat udržitelněji. Pěstování ovoce a zeleniny tehdy, když je jejich sezóna, vyžaduje nižší dávky zdrojů jako je vyhřívání, osvětlení, pesticidy a hnojiva, než u nesezónně pěstovaných plodin.

Na pomoc spotřebitelům budou sezónní potraviny označeny etiketami. Kampaň také nabízí různé informace o možnostech, jak snižovat dopad produkce a konzumace potravin na životní prostředí. Vyzývá k nákupu biopotravin s cílem podporovat udržitelné zemědělství a ke snížení spotřeby masa, jehož produkce je odpovědná za značnou část zemědělského znečišťování. Veřejnost je také nabádána, aby ve snaze redukovat uhlíkovou stupu svého životního stylu, kupovala ryby jen z udržitelných zdrojů a místo balené vody používala vodu z veřejných sítí.
Součástí kampaně je také akce „Big Lunch" (Velký oběd), která proběhne 19. července. Vyzývá obyvatele celé Británie, aby v ten den s přáteli a sousedy organizovali veřejné párty v parcích, kostelech či přímo na ulicích a ochutnali místně vyprodukované potraviny či nápoje.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Velká Britanie: kampaň na podporu sezónních potravin Odpovědět   Jakub 6. 06. 2012, 11:38:39
Dobrý den,
možná by se to návštěvníkům mohlo hodit. Na http://www.sezonka.cz je seznam sezónních potravin a u nich máte hned napsané právě i vitaminy v jídle a další látky. Taky jsou tam vypsané pozitivní účinky dané potraviny.
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27 1 2 3 4 5 6 7
28 8 9 10 11 12 13 14
29 15 16 17 18 19 20 21
30 22 23 24 25 26 27 28
31 29 30 31        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,