Velká Britanie: kampaň na podporu sezónních potravin

eatseasonably_1.jpg Ve Velké Británii byla na začátku června spuštěna celonárodní kampaň s názvem „Eat Seasonably“ (Jezte sezóně) s cílem povzbudit veřejnost ke konzumaci sezónní zeleniny a ovoce, která je levnější, kvalitnější a má mnohem menší ekologickou stopu než nesezónní potraviny.  

Kampaň je podporována vládou (Ministerstvem pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova) a vedoucími potravinářskými firmami, stejně tak jako maloobchodníky, stánkaři a dalšími organizacemi (the Royal Horticultural Society, the National Trust, RSPB, Sainsbury's, Tesco, Waitrose, Marks & Spencer, Brakes, Pauleys, Global Action Plan, Soil Association, Sustain a the Women's Institute). Kampaň navíc podporují známí britští šéfkuchaři, nejvlivnější charitativní organizace, kavárny, restaurace a hospody.

Mottem kampaně je „čerstvé sezónní potraviny chutnají lépe a jsou hodnotnější". Výzkumy dokazuje, že nákup sezónních potravin je cenově výhodnější, koš ovoce a zeleniny nakoupený v letní sezóně může být až o třetinu levnější než ten samý koš nakoupený mimo sezónu. 
Ministr životního prostředí Hilary Benn k tomu řekl: „Potraviny chutnají nejlépe, pokud jsou konzumovány v sezóně. Tato kampaň je skvělou příležitostí pro lidi pochutnat si na místní a sezónní zelenině a ovoci a zároveň se dozvědět něco o tom, odkud jejich potraviny pocházejí."

Důležitější ovšem je, že tato kampaň je také vnímána jako první krok k povzbuzování Britů, aby si uvědomovali širší ekologické souvislosti své diety: kampaň doslova naznačuje, že jíst sezónně je způsob, jak se chovat udržitelněji. Pěstování ovoce a zeleniny tehdy, když je jejich sezóna, vyžaduje nižší dávky zdrojů jako je vyhřívání, osvětlení, pesticidy a hnojiva, než u nesezónně pěstovaných plodin.

Na pomoc spotřebitelům budou sezónní potraviny označeny etiketami. Kampaň také nabízí různé informace o možnostech, jak snižovat dopad produkce a konzumace potravin na životní prostředí. Vyzývá k nákupu biopotravin s cílem podporovat udržitelné zemědělství a ke snížení spotřeby masa, jehož produkce je odpovědná za značnou část zemědělského znečišťování. Veřejnost je také nabádána, aby ve snaze redukovat uhlíkovou stupu svého životního stylu, kupovala ryby jen z udržitelných zdrojů a místo balené vody používala vodu z veřejných sítí.
Součástí kampaně je také akce „Big Lunch" (Velký oběd), která proběhne 19. července. Vyzývá obyvatele celé Británie, aby v ten den s přáteli a sousedy organizovali veřejné párty v parcích, kostelech či přímo na ulicích a ochutnali místně vyprodukované potraviny či nápoje.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Velká Britanie: kampaň na podporu sezónních potravin Odpovědět   Jakub 6. 06. 2012, 11:38:39
Dobrý den,
možná by se to návštěvníkům mohlo hodit. Na http://www.sezonka.cz je seznam sezónních potravin a u nich máte hned napsané právě i vitaminy v jídle a další látky. Taky jsou tam vypsané pozitivní účinky dané potraviny.
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,