Veja: etická obuv z Francie

veja110.jpg Francouzská značka obuvi spojuje lepší podmínky pro Brazilské farmáře s módou, ekologií a férovým obchodem.  Produkce bot značky Veja se za posledních šest let zvýšil z 5 tisíc na 125 tisíc párů ročně.    

Je možné vybudovat alternativní způsob výroby obuvi? Tuto otázku si v roce 2004 položili Sébastien Kopp a François-Ghislain Morillion když zakládali svoji značku Veja. Jejich cílem bylo spolupracovat přímo s výrobními družstvy v Brazílii a k výrobě tenisek a dalších výrobků pro Evropský trh používat materiály jako je biobavlna, Amazonskou gumu či kůži barvenou akácií.  

Veja_boty_445.jpgFirma se snaží o dodržování nejvyšších společenských a ekologických standardů – z pralesů severovýchodní Brazílie až po prodejny v Evropě. Aktivně propaguje ekologické zemědělství, bojuje proti kácení lesů, podporuje pracovní příležitosti pro chudé zemědělce.  

Business model značky Veja jde v mnoha ohledech proti zaběhaným konvencím. Navzdory tomu, že svým pěstitelům bavlny a sběračům kaučuku (Seringueiros) platí o 30 až 100 procent nad světovými tržními cenami, podařilo se společnosti vytvořit fungující ekonomický model. Omezila náklady na reklamu a pracuje s „nulovými zásobami“.  

Značka Veja si již našla cestu do luxusních obchodních domů jako Selfridges, Fenwicks a Printemps. Díky rostoucím prodejům se počet farmářských rodin pěstujících pro značku bavlnu rozrostl z 200 na 350.  

Bavlna se pěstuje v Ceará, chudé Brazilské oblasti, trpící společensko-ekonomickou nestabilitou, neúrodnou půdou a častými suchy. Kaučuk pochází z povodí řeky Amazonky, kde Veja pracuje s 36 rodinami Seringueiro, které sklízí kaučuk ze srdce deštného pralesa. V letošním roce se k nim přidá dalších 10 rodin.

Výroba obuvi probíhá v jihobrazilském městě Vale dos Sinos. Poté, co boty doputují lodí do Francouzského přístavu Le Havre, jsou dále distribuovány charitativní organizací Ateliers Sans Frontières, která pomáhá navrátit ohrožené skupiny lidí zpět do společnosti prostřednictvím práce. Z přístavu se boty dostávají do Paříže říčními čluny.

Kůže používané na výrobu obuvi je barvena extrakty z akácie, přírodní alternativou kovů, nejčastěji chrómu, což značně snižuje znečištění vody.

V roce 2010 přidala Veja k svému obchodnímu modelu další, „kulturní“ pilíř – otevřela v Paříži svoji prodejnu Centre Commercial – kde své zboží vystavuje a pořádá umělecké výstavy.

Foto: Veja

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,