VB: Fairtrade vede v etickém spotřebním chování

  Podle auditu etického spotřebního chování v prvním desetiletí 21. století, vyrostl Fairtrade nejvíce ze všech sektorů etického zboží.    

 

Fairtrade_logo.jpgBritská organizace Fairtrade Foundation, která před 10 lety poskytla své logo prvním několika zásilkám banánů a kávy, dnes licencuje stovky výrobků pocházejících ze systému spravedlivého obchodu. Obrat s Fairtrade výrobky ve Velké Británii za posledních deset let raketově vystřelil z 22 milionů liber v roce 1999 na 635 milionů liber v roce 2008, což představuje 30 násobný růst.

Růst Fairtrade sektoru byl rychlejší, než růst ostatních „sektorů s etickým zbožím“, jako jsou biopotraviny, ryby z udržitelných chovů nebo kosmetika netestovaná na zvířatech. 
Podle zprávy Ten Years of Ethical Consumerism: 1999-2008, vydanou britskou Co-op Bankou, vzrostly útraty britských spotřebitelů za etické zboží mezi roky 1999 a 2008 třikrát z 13,5 mld liber na 36 miliard, pětkrát rychleji, než celková spotřeba britských domácností.

Podle zprávy nyní průměrná britská domácnost utratí ročně 735 liber (22 000 Kč) za etické zboží a služby. Největší podíl na celkovém obratu této kategorie má etické investování a bankovnictví, jehož obrat se za deset let ztrojnásobil z 5 miliard na 14,3 miliardy liber ročně. Druhou největší kategorií jsou biopotraviny a biotextil, jejíž obrat vzrostl z 390 milionů na 1,9 miliardy.

Následují domácí úsporné spotřebiče třídy A, jejich obrat vzrostl ze 136 milionů na 1,8 miliardy. Útraty za dřevo a papír pocházející z trvale udržitelných lesů, certifikovaných dle standardů Forest Stewardship Council, vzrostly z 351 milionů na 1,3 miliardy. Objem charitativních darů rostl ovšem pomaleji, z 2,5 miliardy na 2,9 miliardy liber ročně. Prodej úsporných kotlů na vodu vyrostl dle zprávy z 212 milionů liber na 1,9 miliardy liber a prodeje úsporných žárovek vzrostly z 10 na 43 milionů liber.

Útraty Britů za ekologický cestovní ruch a dopravu vzrostly devětkrát, ze 175 milionů na 1,7 miliardy liber v roce 2008. V posledních letech se nejrychlejším segmentem této kategorie staly "zelená" auta, hybridy a elektrické automobily.

Tématu Fairtrade bude také věnován nadcházející 3. ročník konference Bio Summit, který se uskuteční 8. dubna 2010 opět v Kongresovém centru U Hájků v Praze. Bude se zabývat nejen marketingem bioproduktů a lokálním či regionálním nákupem z důvěryhodných zdrojů, ale i širšími otázkami etiky v podnikání, sociální a ekologickou odpovědností a férovou spoluprací s dodavateli. Program a registrace online na www.biosummit.cz.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,