V USA se prodává první fair trade vodka

fair_trade_vodka_mala.jpg Společnost The Fair Trade Spirits Company nedávno uvedla na americký trh první vodku, vyrobenou z quinoi pěstované v Bolívii.  

Quinoa neboli merlík čilský je nenáročná a odolná vysokohorská plodina, která představovala hlavní složku potravy obyvatel andské oblasti Jižní Ameriky po tisíce let. S objevitelskými výpravami docestovala v 19. století i do Evropy a odtud do zbytku světa. Největšími pěstiteli jsou v současnosti Peru a Bolívie.

quinoa_p__stov__n__.jpgQuinoa byla nyní poprvé použita pro výrobu vodky. Společnost Fair Trade Spirits Company se spojila s bolívijskými zemědělci z družstva ANAPQUI, kteří jsou certifikovaným fair trade pěstiteli quinoi. Nový výrobek se snaží těžit ze spojení starobylých pěstitelských technik quinoi, rychle rostoucího trhu s výrobky Fair trade a popularitou lihovin. Jedná se o první vodku vyráběnou z quinoi a první certifikovanou Fair Trade vodku.    

Pro 1 100 pěstitelů družstva ANAPQUI je trvale udržitelné zemědělství naprostou prioritou. Nedávná historie destruktivního zemědělství a špatné životní podmínky vedli pěstitele guinoi na Bolívijské vrchovině v roce 1983 k vytvoření svazu pěstitelů - Asociacion Nacional de Productores de Quinua. Družstvo se snaží, aby zemědělci používali zemědělské techniky, které zabraňují půdní erozi, zvyšují půdní úrodnost a podporují přirozenou vegetaci. V průběhu posledních dvou desetiletí zemědělci spojili své síly v oblasti marketingu a prodeje, od roku 1998 přešli na certifikované ekologické hospodaření a v roce 2001 na systém Fair trade.  

fair_trade_vodka1.jpgQuinoa se pěstuje v oblastech s vysokou nadmořskou výškou, pěstitelé z družstva ANAPQUI v okolí měst Potosi, La Paz a Oruro. Pochází ze dvou skupin původních obyvatel s názvem  Aymara a Quechua, jejichž předci pěstují quinou již 5 000 let. Zapojení se do systému fair trade má vliv nejen na zemědělce a jejich rodiny, ale také na okolní komunitu. Produkce fair trade quinoi (asi 3 600 tun ročně) v oblasti vytvořila 2 675 nových pracovních míst. Díky fair trade prémii mohlo družstvo investovat 10 700 dolarů do technického vybavení, školení a zvyšování produktivity a efektivity pěstování.  

Společnost The Fair Trade Spirits Company však nezůstává pouze u vodky. Nabízí například likér z kustovnice čínské nebo kávový likér. Plody kustovnice (goji) pocházejí z Himalájských údolí, káva pro výrobu kávového likéru je pěstována na vulkanických pohoří Huatusco v Mexiku.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,