V SONNENTORU se opět snídalo férově

SON_3664.JPG Druhá květnová sobota již po deváté patřila světovému happeningu na podporu lokálních a fairtradových produktů. Jedním z mnoha míst v rámci České republiky, kde se lidé sešli a posnídali s myšlenkou podpory lokálních pěstitelů, farmářů a sedláků, byl již tradičně i jihomoravský SONNENTOR.  

Na čejkovickém kopci se v sobotu ráno sešla zhruba padesátka nadšenců, aby posnídala na louce u bylinkové zahrady sv. Hildegardy. Počasí naštěstí celé dopoledne přálo, a tak si zúčastnění na dekách mohli vychutnat nejen doma napečené sladké i slané pečivo, domácí vejce, sýry či med od místních včelařů, ale také nachytat hřejivé paprsky jarního slunce. Všichni tak v pohodové atmosféře a dobré náladě oslavili Světový den pro fair trade a zároveň ukázali, že jim není lhostejné, odkud potraviny pochází a za jakých podmínek se pěstují či zpracovávají.

SON_3634.JPGKaždého příchozího s úsměvem na tváři vítala organizátorka celé akce Jitka Martincová. „Jsem ráda, že se tu po roce setkáváme v hojném počtu a nejvíce ze všeho mne těší, že to nejsou jen staré tváře, které tu potkávám, vždy se ukáže i pár nových, neznámých. Jde vidět, že se tak povědomí o důležitosti původu potravin neustále šíří dál – a to je dobře,“ dodala mezi sousty domácí bábovky.

Zájem o férovou snídani skutečně rok od roku roste. Akce konaná v České republice již od roku 2011 začínala ve čtyřicítce měst a obcí, dnes se jejich počet blíží dvěma stům. „Zásluhu na tom mají především organizátoři snídaní v jednotlivých městech, kteří si uvědomují vzájemnou propojenost lidí na této planetě. Zapojují se nadšenci pro zdravou stravu, pedagogové, skauti, ale i kněží. Organizací Férové snídaně vyjadřují svůj zájem o okolní svět, vyjadřují solidaritu s pěstiteli a pěstitelkami. Je to také příjemná komunitní akce, na které se potkávají lidé ze sousedství,“ sdělil Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která organizátory podporuje hlavně ze strany šíření informací a materiálů.

Na snídani letos do Čejkovic dorazila i Lucka Vlčková z nedalekých Bojanovic. „Do zdejší kavárny chodíme pravidelně, když jsem se dozvěděla o Férové snídani, bylo mi hned jasné, že tuto skvělou akci chci také podpořit. Přinesla jsem dnes slaný koláč a jarní salát z domácích ředkviček, vše je navíc dochuceno právě biokořením ze SONNENTORU, takže se to krásně doplňuje“. S šálkem v ruce a nadšením na tváři pak dodává: „Strávíme tu jistě více než jen čas snídaně, počasí se dnes naštěstí vydařilo. Dopijeme skvělou kávu a pak se půjdeme podívat na Vyhlídku“.

SON_7381.jpgPrávě káva je v České republice nejprodávanějším fairtradovým výrobkem. „Každoročně se jí jen v ČR prodá kolem 520 tun. Peníze, které zákazníci investují do fairtradových produktů, pomáhají rozvoji pěstovaní, ale také například stavbě škol nebo zajištění nezávadné pitné vody komunitám,“ upřesňuje Hana Malíková z Fairtrade Česko a Slovensko.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1     1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,