V Polsku rostou ekologické plochy i maloobchod

V roce 2006 se počet ekologických farem v Polsku zvýšil ze 7 183 na 9 194 a ekologická plocha vzrostla o necelých 20 % na 200 000 hektarů (167 740 ha v roce 2005).  

Plocha v ekologickém zemědělství se tak v Polsku od roku 2004 zvýšila o 120 %. Očekává se, že do konce roku 2007 se počet certifikovaných ekofarem zvýší na 12 000.

V roce 2006 se také zvýšil počet polských bio výrobců a dosáhl počtu 173. Zpracování a prodej ekologických výrobků zatím poněkud pokulhává za rychle rostoucím počtem ekologických zemědělských provozů. Polské ministerstvo zemědělství proto podporuje spotřebu biopotravin tříletou informační kampaní ve výši 3,1 mil. Eur, která začala na podzim 2006.

V Polsku existuje několik iniciativ nabízejících v supermarketech ekologické produkty. Byla např. vytvořena značka "oeko", pod kterou chtějí různí producenti prodávat své zboží v polských supermarketech. Tento nápad vzešel z konference Organic Marketing Forum, která se konala ve Varšavě v květnu 2006. Pod tímto jednotným logem nabízí zatím 8 výrobců na 60 sušených produktů.

Maloobchodní koncern Carrefour se rozhodl, že bude v Polsku nabízet biopotraviny. Předběžná smlouva byla podepsána 28. února mezi zástupci firmy Carrefour a sdružením výrobců „Polska Ekologia". Bio-produkty se budou napřed nabízet v největších polským městech. Jako první budou moci poznat chuť potravin bez chemie obyvatelé Varšavy, Krakova, Gdaňsku a Vratislavi. V budoucnu hodlá koncern nabízet bio sortiment v celém Polsku.

Budou-li i ostatní obchodní řetězce následovat příkladu firmy Carrefour, znamenalo by to velkou šanci pro rychlý rozvoj trhu s bioprodukty v Polsku. Silné náznaky tímto směrem již existují. Podle novin Rzeczpospolita by měl ještě v tomto roce i řetězec Tesco začít nabízet více biopotravin. Brzo by také mělo dojít k otevření prvních obchodů řetězce biosupermarketů "Bio Planet".

Firma „Organic Farma Zdrowia", která provozuje zatím devět bioprodejen, hodlá v tomto roce otevřít dalších šest. Řetězec Alma ročně zdvojnásobuje svůj prodej biopotravin. Velký zájem o zdravou výživu lze pozorovat především ve velkých městech, ve kterých je stále více zákazníků ochotno vydávat více peněz za zdravou výživu.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48             1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
1 30 31          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,