Uživit planetu, energie pro život - Milan Expo 2015

logo_expo2015_110.jpg Jak již hovoří samotný podtitul výstavy Feeding the Planet, Energy for Life (Uživit planetu, energie pro život), bude se Expo 2015 věnovat klíčovým otázkám udržitelného rozvoje.   

Ambicí výstavy je připravit prostor pro prezentaci a srovnání tradičních i inovativních postupů při výrobě potravin. Hlavním motivem výstavy je přitom otázka, jak zajistit všem obyvatelům planety dostatek kvalitních a nezávadných zdrojů jídla a pití.

Dílčími tématy výstavy jsou: boj s chudobou, prevence proti epidemiím a civilizačním chorobám, podpora vědy v oblasti potravinového průmyslu, podpora vzdělávání a zhodnocení kulinářských tradic.

Expo také připraví prostor pro úspěchy vědy a techniky v oblasti ochrany životního prostředí, kontroly potravinářské výroby a hledání nových zdrojů potravy v méně hospodářsky rozvinutých oblastech, v oblastech postižených suchem nebo nešetrným odlesňováním.

expo_2015_425.jpgVýstava představí několik tematických oblastí

Příběh lidstva, příběh potravin

První z nich nás provede historií lidstva z pohledu získávání potravy, představí tradiční způsoby jejího obstarávání a hodnoty s ní spojené jako je pohostinnost, komunita a sounáležitost. Budete moci nejen porovnat dějiny potravin v různých kulturách, odlišné přístupy k zemědělství a k chovu zvířat, ale také sledovat jak se samotné potraviny a jejich skladba proměnila v průběhu lidské historie.

Blahobyt a hladomor: paradox současnosti

Dalším záměrem výstavy je poukázat na paradox blahobytu a hladomoru: zatímco polovina světa čelí podvýživě a žije v nuzných podmínkách bez přístupu k pitné vodě, druhou polovinu světa ohrožují civilizační choroby jako je obezita, či psychické a fyzické nemoci spojené s poruchami příjmu potravy. Výstava si pokládá otázku, zda by bylo pomocí vědy, vzdělání, prevence, mezinárodní spolupráce a politického inženýrství možné tento paradox vyřešit.

Budoucnost potravin

Jedním z hlavních cílů je načrtnout, kudy se bude budoucnost potravy a jídla ubírat a s jakými druhy potravin se v ní setkáme. Výstava klade důraz na podporu výzkumu a inovací pro zlepšení kvality a nutričních hodnot potravin.

expo_milano_listek_425.jpgV chuti je poznání

Poslední trasa výstavy se bude zabývat jídlem jakožto zdrojem potěšení a prožitku. Není pochyb o tom, že jídlo samotné je nedílnou součástí lidských kultur a jednotlivé chutě a vůně dotváří jejich svébytný charakter. Zde se návštěvníci také mohou dozvědět užitečné rady ohledně uchování potravin a naučit se různé způsoby jejich přípravy ať již pro uchování nebo pro změnu jejich chuti.

Expo Milano 2015 probíhá od začátku května až do konce října 2015 a nabídne účast minimálně 140 zemí. Očekává se, že výstavu za šest měsíců navštíví přes jeden milion návštěvníků z celého světa.

Expo Milano 2015 je největší světovou událostí věnovanou potravinám a výživě. V centru pozornosti bude jídlo a představí návštěvníkům všechno, od zemědělských inovací až po gastronomické lahůdky. Očekává se, že 150 restaurací a dodavatelů potravin během šesti měsíců poskytne více než 27 milionů pokrmů. Expo si klade za cíl dát každému příležitost ochutnat nejlepší světové kuchyně a zároveň objevit nejlepší zemědělsko-potravinářské a gastronomické tradice každé z vystavovatelských zemí.

Téma Expa zvýrazňuje několik problémů a rozporů, které charakterizují náš současný globální systém potravin. Zatímco 850 milionů lidí na světě čelí extrémnímu hladu nebo nedostatku potravin, další 2,1 miliardy lidí se potýká s obezitou nebo umírá na nemoci související s nesprávným stravováním. Podobně kontroverzní je fakt, že zatímco přeměňujeme ornou půdy z produkce potravin na výroby biopaliv, odhaduje se, že každý rok promrháme přes 1 miliardu tun potravin. 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,