USA: Vybírejte si potraviny bez pesticidů, snížíte riziko rakoviny

Zpráva panelu pro rakovinu pro prezidentskou kancelář (President’s Cancer Panel Report), zveřejněná ve středu v USA, nabádá spotřebitele, aby si vybírali potraviny, pěstované bez pesticidů a chemických hnojiv, antibiotik a růstových hormonů.  

Pomohou tak snížit vystavení se vlivům chemikálií, které mohou zvyšovat riziko onemocněním rakovinou. V ekologickém zemědělství se žádné tyto chemické látky nesmějí používat.   

Omezte potraviny pěstované s pomocí chemie

„Vystavení se působení pesticidů může být sníženo výběrem potravin, pěstovaných bez použití pesticidů a umělých chemických hnojiv…Podobně, působení antibiotik, růstových hormonů a jedovatých odpadů z velkokapacitních chovů hospodářských zvířat může být minimalizováno konzumací masa z bezklecových a bezstájových chovů, nepoužívajících zmíněné medikamenty“, konstatuje zpráva s názvem „Reducing Environmental Cancer Risk: What We Can Do Now,“ (Snižování rizika rakoviny z životního prostředí: Co můžeme udělat nyní), předložená prezidentu Obamovi vědeckým panelem, reprezentovaným doktorem LaSalle Leffallem, Jr., onkologem a profesorem chirurgie na Howardské univerzitě a doktorkou Margaret L. Kripke, imunologem působícím na Anderson Cancer Center v Houstonu.

Chemickou zátěž předáváme dalším generacím

Panel vědců napsal v dopise doprovázející zprávu prezidentu Obamovi: „Američané jsou soustavně bombardováni nesčetnými kombinacemi nebezpečných vlivů na zdraví, dokonce ještě předtím, než se narodí. Zpráva dodává: „Panel vás co nejdůrazněji vyzývá, abyste využil moc svého úřadu a odstranil z našich potravin, vod a vzduchu karcinogení látky a další toxiny, které zbytečně zvyšují náklady na zdravotní péči, ochromují národní produktivitu a ničí životy američanů.“

Zpráva pokračuje: „Mnoho známých nebo podezřelých karcinogeních látek, poprvé zjištěných ve studiích o vlivu průmyslových nebo zemědělských zaměstnání, si již našla cestu do půd, vzduchu i zdrojů vod a tím pádem také do většiny spotřebního zboží…Některé tyto látky byly nalezeny v krvi těhotných žen, v tkáních plodového lůžka nebo mateřském mléku. Tímto způsobem se chemické znečišťující látky předávají dalším generacím jak prenatálně, tak během krmení mateřským mlékem.“

Biopotraviny nejméně chemicky zatížené

Ekologické zemědělství a výroba biopotravin je jediný systém, který prostřednictvím certifikace a inspekce nezávislými kontrolními orgány ověřuje, že se pesticidy, chemická hnojiva ani chemické  medikamenty nepoužívají v celém systému produkce biopotravin.  

Ekologické zemědělství je udržitelný systém zemědělských postupů, které nepřipouštějí používání jedovatých a dlouhodobě působících pesticidů (herbicidů, insekticidů a fungicidů) a syntetických hnojiv. Při zpracování bioproduktů není povoleno používání antibiotik, syntetických hormonů, geneticky modifikovaných organizmů či ozařování. Právní normy v ČR a EU předepisují, že výroba biopotravin musí být maximálně šetrná, musí zachovat přirozené vlastnosti produktu a nesmí být použito uměle vytvořených látek. Navíc, chov hospodářských zvířat ve vazných stájích a klecových chovech je zakázán.

Biopotraviny spotřebitelům zaručují nejmenší možné použití umělých chemických látek a minimum reziduí nepovolených látek v konečném výrobku. Pokud tedy lidé chtějí minimalizovat rizika kontaminace vyjmenovanými chemickými látkami, měli by při nákupu potravin vyhledávat ty, nesoucí označení „Bio“.

Kontaminace pesticidy je všudypřítomná

Jak vyplývá ze Zprávy o výsledcích plánované kontroly cizorodých látek v potravinách v roce 2009 v České republice, zveřejněné v dubnu Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI), z celkového počtu 2 413 vloni odebraných vzorků v rámci monitoringu cizorodých látek, celých 52 % (1 255 vzorků) obsahovalo cizorodé látky. Hygienickému limitu nevyhovělo 23 vzorků, tedy 0,95 procent z celkového množství vzorků. Pokud ale vezmeme v úvahu jen pesticidy, podíl kontaminovaných vzorků stoupne na 70 procent!. A pokud se podíváme například na zeleninu, zjistíme ze zprávy, že u většiny zkoumaných druhů zeleniny podíl kontaminovaných vzorků převyšuje nebo se blíží 70 procentům, u celeru, okurek a salátu dokonce převyšuje 90 procent vzorků. U domácího ovoce je podíl kontaminovaných vzorků 69,5 procenta, u dovozového ovoce z EU je ale podíl kontaminovaných vzorků alarmujících 94,5 procenta. Například všechny odebrané vzorky citronů a mandarinek obsahovaly zbytky pesticidů, u banánů, broskví, grapefruitů, jahod, manga a pomerančů se podíl významně blížil 100 procentům. Podíl kontaminovaných vzorků u citrusových plodů dosáhl 98,3 procent. Nejoblíbenější ovoce Čechů, jablka, obsahují zbytky pesticidů v 90,7 procentech případů!

V České republice je ročně diagnostikováno asi 70 tisíc nových případů rakoviny a 28 tisíc lidí na onkologické onemocnění zemře. V USA bylo jen v roce 2009 rakovinou diagnostikováno 1,5 milionu lidí a 562, 000 jich na tuto nemoc zemřelo.  

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,