Upravované oleje v přírodní kosmetice – ano či ne?

sojovy_olej110.jpg Je opravdu sójový olej jen levným plnidlem v přírodní kosmetice? Měli bychom v přírodní kosmetice najít jen kvalitní, za studena lisované oleje?  

Začněme tím, co od olejů v přírodní kosmetice očekáváme, co mají pokožce přinést a jak jejich uplatnění omezuje certifikace pro přírodní kosmetiku.

Rostlinné oleje hrají v péči o pleť a pokožku velmi důležitou roli. Dodávají pleti důležité vitaminy a další významné bioaktivní látky, hydratují a aktivně zabraňují vysoušení pokožky. Tyto poslední schopnosti neztrácí olej ani po procesu čištění.

Zcela přírodní rostlinné oleje, bez jakékoli úpravy, v přírodní kosmetice nenajdeme, a to z prostého důvodu. Aby se olej dal dále využít, zpracovat, musí se zbavit zbytků vody, sedimentů, kalu, protože jinak by byl náchylný k mikrobiální kontaminaci a významně by se tak snížila jeho životnost.  Každý rostlinný olej tak musí projít alespoň základním čištěním, například promýváním vodou, usazováním, filtrací či odstřeďováním.

Oleje se také tak zvaně rafinují – je to poměrně složitý proces, který zahrnuje řadu kroků – od neutralizace, při níž se olej zbaví nežádoucích volných mastných kyselin a všech případných příměsí po lisování, přes filtraci, kdy se k horkému oleji přidávají různá činidla, která na sebe nabalí barevné sloučeniny, a olej se pak přefiltruje, až po dezodoraci, během níž se destilací s vodní párou odstraní pachové a chuťové látky. Vznikne tak čistý tuk bez původní chuti a vůně. Jinými slovy, rafinované oleje mají jen slabý tukový pach, jinak jsou chuťově neutrální a navzájem si velmi podobné, takže je často možné libovolně je zaměňovat.

Při rafinaci se z oleje odstraňují průvodní látky, které mohou urychlit proces kažení a tedy zkrátit dobu použitelnosti. Jsou to například mechanické částečky semen, bílkoviny, sacharidy a dále látky rozpustné v tucích jako jsou volné mastné kyseliny nebo i pesticidy. Olej tím ale také přichází o část vitaminů a další cenné látky, vůni a chuť rostliny, z níž je vylisován. Důležité je také zmínit, že například české osvědčení Certifikovaná přírodní kosmetika (CPK), ale i další zahraniční certifikace, použití rafinovaných olejů dovolují, pokud je tento proces prokazatelně šetrný a takto upravený olej musí splňovat přísná kvalitativní kritéria. Rafinované oleje nejsou tak bohaté na vitaminy, na druhou stranu si uchovávají důležité vlastnosti pro hydrataci, ochranu a šetrné mytí pokožky. V porovnání s oleji lisovanými za studena jsou stabilnější a mají nepoměrně vyšší trvanlivost.

Sójový olej (podobně jako mnoho jiných rostlinných olejů) lze koupit v nejrůznějších kvalitách. Od extrahovaného oleje, který může obsahovat zbytky chemických rozpouštědel, přes olej čištěný (avšak stále čistý přírodní) až po olej lisovaný za studena, který má nahnědlou barvu, nepříjemný odér a je hodně mastný z důvodu vysokého obsahu lecitinu. To je užitečné pro vnitřní užití nebo jako součást pěstících přípravků, ale pro mytí pokožky to užitečné není. Tento rozdíl v kvalitě se z uvedeného složení na výrobku, tzv. ingredients psané v INCI názvosloví, nepozná. Proto by se spotřebitel podle Markéty Fialové měl při výběru rozhodovat také podle toho, zda daný výrobek nese označení certifikátem přírodní kosmetiky, ať už CPK, BDIH, EcoCert nebo například Demeter. Tyto certifikáty zaručují, že použité oleje neprošly chemickou rafinací a výroba ostatních ingrediencí je šetrná k  přírodě.

Za studena lisované oleje, které jsou považované za nejkvalitnější oleje vůbec, se využívají zejména pro pěstění pleti a pokožky, najdeme je v kvalitních masážních či pěstících olejích nebo emulzích. „Důležité je zvolit takový poměr konkrétní kompozice, aby pleti dodala potřebné živiny, vitaminy, ochranu, hydrataci a přitom byla stabilní,“ popisuje proces vývoje výrobku Markéta Fialová. Co receptura, to jiné složení rostlinných olejů. Abychom dosáhli požadované „mastnoty, hustoty, roztíratelnosti a vstřebatelnosti“ kosmetického přípravku kombinujeme celou řadu rostlinných olejů a patří mezi ně i šetrně čištěný sojový olej.

Jan Kusmirek, přední britský aromaterapeut a autor knihy „Tekuté slunce“, má jedno okřídlené rčení, které zní: „quality of raw materials should fit the purpose“, což volně přeloženo znamená, že kvalita surovin by měla odpovídat účelu výrobku. Pokud se nekvalitní suroviny používají do pěstící kosmetiky, mohou škodit nebo fungovat pouze jako „výplň“, jestliže se kvalitní suroviny používají do oplachových přípravků, vnímá to Jan Kusmirek jako plýtvání cennými zdroji.

„Kdykoli vyvíjíme výrobky na olejové bázi, vždy máme na paměti účel daného výrobku a zvažujeme poměr kvalita versus požadovaný výkon. Na ochranu kožního filmu při mytí je dostatečné používat rostlinný olej přečištěný, který má pro pokožku vhodné složení mastných kyselin a primárně zabraňuje odmaštění pokožky vodou. Olej za studena lisovaný je pro oplachové přípravky luxus, který steče do odpadu. Čištěný sójový olej můžeme složením mastných kyselin porovnat s olejem slunečnicovým lisovaným za studena, pouze neobsahuje vitamin E. Pro účel mycích olejů je důležité, aby byl nosný olej ve výrobku stabilní, lehký a uživatelsky příjemný. Pokud jsme u příměru s potravinami, tak přeci nebudete na drahém výživném oleji smažit, ale raději si ho dáte do salátu nebo pomazánky, abyste jeho účinky využili co nejlépe,“  říká ing. Markéta Fialová z oddělení výzkumu společnosti Nobilis Tilia, předního českého výrobce přírodní a bio kosmetiky.

Čištěný sójový olej můžeme složením mastných kyselin porovnat s olejem slunečnicovým lisovaným za studena, a takový olejový mycí přípravek bude podle Markéty Fialové vždy kvalitativně výš, než přípravek emulzní a výš než běžný tenzidový. A to především z důvodu ochrany kožního filmu při mytí. Jak už bylo zmíněno výše, oleje aktivně chrání pokožku před vysoušením a udržují tak její kondici. A syntetické látky, jako jsou SLS, PEG a podobné, pokožku dlouhodobě dráždí, vysušují a mohou vést až k přecitlivělosti. 

Zdroj: Nobilis Tilia

Mohlo by vás také zajímat: 

Pozor na sójový olej v přírodní biokosmetice

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,