ÚNOR 2007: Klimatické změny

Klimatické změny způsobuje člověk. To je závěr studie zveřejněné světovými vědci. Několik příkladů, jak se k tomuto tématu staví ve Velké Británii:  

- Právě skončená výroční konference největší britské „bio" organizace, Soil Association, měla příhodný název: „One Planet Agriculture" (Zemědělství pro jednu planetu), s podtitulem „příprava na budoucí zemědělství po ropném zlomu". Konference se zaměřila na potřebu vytvořit nové modely lokalizovaných zemědělských systémů v očekávání toho, že zemědělství bude hrát ústřední roli v předcházení klimatických změn a dodávek potravin v době nedostatečné a drahé energie. Patrick Holden, ředitel Soil Association, vyzývá k naléhavým, lokálně a ze spodu nahoru zaměřeným aktivitám k dosažení produkce potravin přátelských ke klimatu.

- SA Cert, největší britská kontrolní a certifikační organizace, se rozhodla zahájit debatu o možnýcn návrzích, jak do svých bio standardů zapracovat vliv letecké přepravy biopotravin na životní prostředí.
- Studie britské vlády ukazují, že ekologické zemědělství spotřebovává v průměru o 15 procent méně energie na výrobu stejného množství potravin. Ekologické zemědělství je přibližně o 30 procent energeticky efektivnější než konvenční, s výjimkou produkce drůbeže a zeleniny ve sklenících. Hlavním důvodem pro nižší spotřebu energie je v tom, že využívá přírodní postupy místo průmyslových, jako například energeticky náročná hnojiva.

- Britské obchodní řetězce se doslova předhánějí v plánech a aktivitách zaměřených na snížení svého vlivu na klimatické změny. Tesco přichází s iniciativou, do které hodlá investovat 500 milionů liber (21 mld Kč), stát se „ leaderem v ekonomice založené na nízké spotřebě CO2" (low-carbon economy).

Součástí iniciativy je například označení více než 70 00 výrobků prodávaných Tescem informací o tom, kolik výrobek spotřeboval CO2. Zákazníci tak budou moci porovnat „uhlíkové náklady" výrobku stejně, jako porovnávají obsah soli či kalorií.

Tesco se zavázalo do pěti let snížit na polovinu spotřebu CO2 své distribuční sítě a také snížit emise jednotlivých prodejen o 50 %.
Výkonný ředitel Tesco, Sir Terry Leahy, řekl, že tato iniciativa znamená revoluci v „zeleném konzumu" a má za cíl představit „zelené aktivity" běžným lidem.

Mezi další aktivity patří: motivovat své zákazníky ke snížení spotřeby jednorázových plastových tašek a k nákupu šetrnějších spotřebičů, biopotravin a potravin pocházejících z férového obchodu; snížit na polovinu cenu ekologických žárovek; informovat a vzdělávat spotřebitele o důležitosti snížování spotřeby CO2; na všech svých benzínových pumpách nabídnout bio etanol; označit všechny letecky dovážené výrobky symbolem letadla; využít solárních panelů na prodejnách pro výrobu energie, atd.

S podobnou iniciativou přišel také obchodní řetězec Marks & Spenser, když oznámil, že do roku 2012 bude jeho provoz „carbon neutral". Mezi další připravované aktivity patří: umělá vlákna, která se používají na výrobu oblečení, budou pocházet z recyklovaných plastových lahví; zvýší objem prodaného oblečení vyrobeného z Fairtrade bavlny; prioritou se stane nákup regionálních či místních potravin; jako zdroj energie pro prodejny bude využito spalování odpadu, atd.

Supermarket Asda oznámil, že ve dvou prodejnách odstraní veškeré obaly u čerstvé zeleniny a ovoce. Pokud zákazníci zareagují pozitivně, bude krok aplikován do všech 316 prodejen.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,