Ukrajina: spící ekoobr?

pole_p__enice.jpg Ekologické zemědělství na Ukrajině je důležitým faktorem, který brzdí degradaci hodnotné černozemě. V posledních desetiletích totiž drasticky poklesl obsah organické hmoty a počet půdních organizmů se silně zredukoval, takže výnosy jsou hluboko pod svými možnostmi.  

Nejvíce se pěstují obilniny

Kontrolované ekologické zemědělství dnes na Ukrajině provozuje téměř 150 podniků na 240 000 ha certifikované půdy. Z ekologicky pěstovaných plodin tvoří 70 procent obiloviny (pšenice, ječmen, kukuřice na zrno) a 25 procent olejniny. Slunečnice tvoří téměř dvě třetiny ekologických olejnin. V posledních letech výrazně posílila především ekologická produkce řepky, sóji, lnu a dýňových semen. Vysoký přírůstek zaznamenaly také luštěniny jako hrách, hrachor a vlčí bob. V některých ekologických velkopodnicích jako Galeks Agro (region Žytomyr) tvoří luštěniny téměř 50 procent osiva.

Exportu brání cla EU

V konvenčních obilninách se Ukrajina v sezóně 2008/09 dostala poprvé mezi první tři největší exportéry obilovin na světě. S ekologicky produkovanými surovinami to ale vypadá jinak. Odborníci odhadují, že nyní je asi jen 10 procent sklizených certifikovaných biosurovin exportováno jako ekologické zboží. Překážkou jsou jednak zatím nerozvinuté obchodní vztahy, jednak velmi vysoká cla EU na pšenici, ječmen a žito. Tvrdá pšenice, jakostní pšenice, kukuřice, olejniny a luštěniny se mohou do EU naopak dovážet beze cla, a jejich podíl na vývozu je tudíž mnohem vyšší. Nejdůležitějšími zeměmi pro vývoz ekologických produktů jsou pro Ukrajinu Nizozemí, Německo, Švýcarsko, Kanada, Řecko a Izrael.

Na Ukrajině je podle zjištění EkoConnect e.V. na export každoročně k dispozici přibližně 80 000 tun biokukuřice, 5 000 tun biošpaldy a 6 000 tun biopohanky. V letech 2007 až 2009 bylo ročně na vývoz k dispozici průměrně 75 000 tun ekologických slunečnicových semen. Vyvážejí se výhradně nezpracovaná, protože s výjimkou zpracovatelské společnosti KharkovNatureProduct chybějí na Ukrajině ekologicky certifikované lisovny oleje.

Ekologické podniky na Ukrajině také produkují řepku (30 000 t), sójové boby (10 000 t) a lněné semeno (2 500 t), dále mák, dýňové semeno, světlici a hořčičné semeno. Některé podniky na jihu Ukrajiny se specializují na pěstování ekologických aromatických rostlin, především levandule, šalvěje a koriandru. Nejvyšší nárůst vidí KharkovNatureProduct díky velké poptávce z EU v produkci lněného oleje. Lisovna Charkov produkuje kromě toho i olej z dýňových semen a ořechů.

Ukrajina je také jednou z evropských zemí s nadprůměrně velkými plochami pro ekologicky certifikovaný sběr lesních plodů. Na 200 000 hektarech se sbírají houby, borůvky, klikva, brusinky a bezinky a na dalších 22 000 hektarech léčivé byliny. Polsko je nejdůležitějším nákupčím ukrajinských lesních plodů. Zpracované produkty se dále prodávají především do západní Evropy a USA.

Jsou ale bioprodukty z Ukrajiny bezpečné?

Když padne jméno Ukrajina, opatrní spotřebitelé si často vzpomenou na neštěstí v Černobylu. Radioaktivní materiál ovšem zasáhl region severovýchodně od Černobylu, a tak je většina území na Ukrajině, především zemědělsky intenzivně využívané černozemě u Černého moře, prakticky nedotčena a vykazuje hodnoty, které se nalézají i v severním Německu. V převážné části jižního Německa, Rakouska a Slovinska byly naopak v půdě naměřeny padesátkrát vyšší hodnoty cesia 137.

Produkty se na Ukrajině pravidelně kontrolují, přičemž u cesia 137 platí mnohem přísnější limity než v EU. Dodržování předpisů o ekologickém zemědělství dle EU je nyní zajištěno dvanácti soukromými kontrolními úřady – mezi nimi i čistě ukrajinský podnik Organic Standard. Dobrou zprávou je, že několik těchto kontrolních úřadů má v zemi vlastní inspektory. To zajišťuje intenzivní kontrolu a umožňuje neohlášené inspekce.

EkoConnect e.V. zájemcům z řad eko-zpracovatelů ze západní a střední Evropy rád poskytne poradenství při navazování obchodních styků s Ukrajinou.

Zdroj: EkoConnect

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Ukrajina: spící ekoobr? Odpovědět   Petr Weidenthaler 11. 05. 2010, 18:56:06
Nechci se chlubit akademickými vědomostmi, ale hned v prvním odstavci je matoucí informace.
Humus je směs organicko-minerálních látek vznikajících při půdotvorném procesu po tisíciletí a má z pohledu lidského života trvalý charakter, jeho obsah je neměnný a je jednou ze složek půdy vytvářející tzv. genetický půdní typ (např. ona černozem). Obsah humusu nemá žádný vztah k množství organismů v půdě.
Co se ovšem může v rámci desetiletí, ale i rychleji měnit je obsah organické hmoty, která se postupně rozkládá právé působením mikroorganismů a není-li opět do půdy dodávána (hnůj, zelené hnojení, posklizňové zbytky atd.), její obsah se postupně poměrně rychle snižuje. Naopak, poměrně rychle lze zase obsah zvýšit.
Nepleťme si tedy humus s organickou hmotou v půdě.
Re:Ukrajina: spící ekoobr? Odpovědět   Tom Václavík 11. 05. 2010, 20:55:52
Děkuji Petře, ještě že máme odborníky-praktiky, kteří nás, pisálky, upozorní na nesmysly.
V textu článku, který jsem přebíral, chybu opravuji,
Tom Václavík
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,