Týden pro fair trade v České republice se blíží – letos ve jménu kávy

stromek_1.jpg Šňůry snídaní v pražských a brněnských kavárnách, veřejné ochutnávky, besedy a večery s pěstiteli kávy, prodej produktů z exotických krajů – tak bude vypadat Týden pro fair trade, kterým se Česká republika již po páté zapojí do celosvětových oslav „spravedlivého obchodu“.  

Týden pro fair trade – letos na téma káva – odstartuje v sobotu 8. května „férovou“ snídaní v liberecké a brněnské ZOO, v neděli se přidá i ZOO pražská.

Letos Ve jménu kávy

Letošní Týden pro fair trade – Ve jménu kávy (8.–15. května) oslavíme spolu s pracovníkem kávového družstva Eimarem Velazquezem Mazariegosem z Mexika a manažerem družstva Johnem Kanjagailem z Tanzánie, kteří přijedou evropské spotřebitele informovat o konkrétních dopadech konceptu fair trade v jejich zemích.

Uganda___Sklize___Fair_Trade_k__vy__foto_M._Kobera__1.jpg

Sběr kávy v Ugandě

„Pěstitelé v mém družstvu mají jistotu, že dostanou za svou kávu spravedlivě zaplaceno, což umožňuje zlepšit životní situaci jim a jejich rodinám. Díky úsporám si mohou stavět lepší domy, platit dětem školné a zdravotní péči,“ říká John Kanjangaile, vedoucí oddělení exportu z tanzanijské kooperativy Kagera. Hosté se zúčastní několika besed Jiný kafe v různých českých městech. V kavárně Starbucks se uskuteční podvečer o fair trade Příběh v šálku kávy, jehož hostem bude John Kanjangaile.

pozvanka_na_ft2.jpg

8. května posnídejte férově

V sobotu 8. 5. při příležitosti světového Dne pro fair trade proběhne v České republice stejně jako v dalších evropských zemích mezinárodní férová snídaně. V tento den se snídaně s fair trade kávou, čajem, čokoládou a dalšími pochutinami koná v pražském obchůdku Fair&Bio, v brněnské a liberecké ZOO a všechny kavárny Starbucks budou nabízet ke každé Fairtrade čokoládě Fairtrade kávu zdarma. „Řada dalších férových snídaní, jejichž součástí bude koláč upečený z fair trade surovin pro zákazníky zdarma, proběhne po celý následující týden ve dvacítce kaváren v Praze a Brně,“ uvádí Veronika Bačová z Asociace pro fair trade. Do férové snídaně se zapojí v neděli 9. května i pražská ZOO. Mimopražští nebo ti, kteří se férových snídaní nemohou zúčastnit, mají jedinečnou šanci si ji připravit v rodinném kruhu, s přáteli, v práci nebo ve škole a připojit se ke statisícům lidí z celé Evropy, kteří podporují fair trade.

Víte, kdo pěstuje vaši každodenní kávu?

Pro provozovatele kaváren připravily Společnost pro Fair Trade a Mamacoffee v Praze a Brně dva společenské večery věnované kávě s názvem Skutečné setkání s kávou. „Na kavárníky čeká ochutnávka fairtradové kávy a diskuse s producenty kávy z Mexika a Tanzánie,“ uvádí Vanda Jarošová ze Společnosti pro Fair Trade. Cílem večerů je informovat o možnostech zapojení kaváren do prodeje fairtradové kávy.

Součástí doprovodného programu Týdne pro fair trade bude etiopský kávový obřad a prodej řemeslných výrobků organizace Jeden svět a Člověk v tísni v kavárnách Mamacoffee Londýnská a Café Technika v Praze. Ekumenická akademie Praha zve příznivce fair trade na výstavu fotografií na téma fair trade s ochutnávkou fairtradových potravin do obchodu Fair&Bio.

Vedle Prahy, Brna a Liberce se do oslav zapojí i Olomouc, Plzeň, Trutnov, Zlín. Celou akci připravuje Asociace pro fair trade spolu se svými členy a partnery.

Aktualizovaný program Týdne pro fair trade na http://www.fairtrade-asociace.cz/.

Vloni jsme za fair trade utratili 50 milionů

Spotřeba produktů fair trade se vloni v České republice zvýšila o 22 procent. Maloobchodní obrat s produkty fair trade dosáhl v roce 2009 v České republice 50 milionů korun, což je o 22 procent více, než v roce 2008. Nejvíce Češi nakupují fair trade kávu, čaj, čokoládu a další cukrovinky. Během Týdne pro fair trade bude česká veřejnost informována o přínosech nakupování eticky obchodovaných produktů a motivována ke spotřebě fairtradového zboží.

Světový den pro fair trade

Tato mezinárodní oslava fair trade každoročně připadá na druhou květnovou sobotu. Iniciovala ji Safia Minney, zakladatelka fair trade firmy PeopleTree. V roce 2001 koncept světového Dne pro fair trade přejala Světová fair trade organizace (World Fair Trade Organization) a její členové, aby podpořili silnější globální povědomí o fair trade. Každým rokem se tento den stává významnějším. Zapojují se do něj organizace z cca 70 zemí světa a vyzývají veřejnost k odpovědnější spotřebě.

Co to je fair trade

Spravedlivý obchod - fair trade je obchodní partnerství, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí. Toho se snaží docílit především poskytováním "férových" obchodních podmínek pro zapojené výrobce, důrazem na dodržování základních norem pracovního práva a ochrany životního prostředí a zvyšováním informovanosti spotřebitelů o situaci malých zemědělců a řemeslníků v rozvojových zemích.

Fair frade tak poskytuje konkrétním lidem v rozvojových zemích šanci vymanit se z bludného kruhu bídy vlastními silami a žít důstojný život. Fair frade současně dává nám, spotřebitelům, jedinečnou možnost snadno a účinně podpořit jiný ekonomický model, dát hlas jinému způsobu obchodování a výroby a v neposlední řadě získat velmi kvalitní výrobky za odpovídající cenu.

Co je to Fairtrade®

Fairtrade_logo.jpgFairtrade® je nezávislá mezinárodní ochranná známka, která spotřebiteli zaručuje, že produkty, které toto označení nesou, byly certifikovány v souladu s mezinárodními standardy Fairtrade. Koupí výrobků s touto známkou spotřebitel přispívá ke zlepšení životních a pracovních podmínek producentů z rozvojových zemí a k ochraně životního prostředí.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,