Týden pro fair trade v České republice se blíží – letos ve jménu kávy

stromek_1.jpg Šňůry snídaní v pražských a brněnských kavárnách, veřejné ochutnávky, besedy a večery s pěstiteli kávy, prodej produktů z exotických krajů – tak bude vypadat Týden pro fair trade, kterým se Česká republika již po páté zapojí do celosvětových oslav „spravedlivého obchodu“.  

Týden pro fair trade – letos na téma káva – odstartuje v sobotu 8. května „férovou“ snídaní v liberecké a brněnské ZOO, v neděli se přidá i ZOO pražská.

Letos Ve jménu kávy

Letošní Týden pro fair trade – Ve jménu kávy (8.–15. května) oslavíme spolu s pracovníkem kávového družstva Eimarem Velazquezem Mazariegosem z Mexika a manažerem družstva Johnem Kanjagailem z Tanzánie, kteří přijedou evropské spotřebitele informovat o konkrétních dopadech konceptu fair trade v jejich zemích.

Uganda___Sklize___Fair_Trade_k__vy__foto_M._Kobera__1.jpg

Sběr kávy v Ugandě

„Pěstitelé v mém družstvu mají jistotu, že dostanou za svou kávu spravedlivě zaplaceno, což umožňuje zlepšit životní situaci jim a jejich rodinám. Díky úsporám si mohou stavět lepší domy, platit dětem školné a zdravotní péči,“ říká John Kanjangaile, vedoucí oddělení exportu z tanzanijské kooperativy Kagera. Hosté se zúčastní několika besed Jiný kafe v různých českých městech. V kavárně Starbucks se uskuteční podvečer o fair trade Příběh v šálku kávy, jehož hostem bude John Kanjangaile.

pozvanka_na_ft2.jpg

8. května posnídejte férově

V sobotu 8. 5. při příležitosti světového Dne pro fair trade proběhne v České republice stejně jako v dalších evropských zemích mezinárodní férová snídaně. V tento den se snídaně s fair trade kávou, čajem, čokoládou a dalšími pochutinami koná v pražském obchůdku Fair&Bio, v brněnské a liberecké ZOO a všechny kavárny Starbucks budou nabízet ke každé Fairtrade čokoládě Fairtrade kávu zdarma. „Řada dalších férových snídaní, jejichž součástí bude koláč upečený z fair trade surovin pro zákazníky zdarma, proběhne po celý následující týden ve dvacítce kaváren v Praze a Brně,“ uvádí Veronika Bačová z Asociace pro fair trade. Do férové snídaně se zapojí v neděli 9. května i pražská ZOO. Mimopražští nebo ti, kteří se férových snídaní nemohou zúčastnit, mají jedinečnou šanci si ji připravit v rodinném kruhu, s přáteli, v práci nebo ve škole a připojit se ke statisícům lidí z celé Evropy, kteří podporují fair trade.

Víte, kdo pěstuje vaši každodenní kávu?

Pro provozovatele kaváren připravily Společnost pro Fair Trade a Mamacoffee v Praze a Brně dva společenské večery věnované kávě s názvem Skutečné setkání s kávou. „Na kavárníky čeká ochutnávka fairtradové kávy a diskuse s producenty kávy z Mexika a Tanzánie,“ uvádí Vanda Jarošová ze Společnosti pro Fair Trade. Cílem večerů je informovat o možnostech zapojení kaváren do prodeje fairtradové kávy.

Součástí doprovodného programu Týdne pro fair trade bude etiopský kávový obřad a prodej řemeslných výrobků organizace Jeden svět a Člověk v tísni v kavárnách Mamacoffee Londýnská a Café Technika v Praze. Ekumenická akademie Praha zve příznivce fair trade na výstavu fotografií na téma fair trade s ochutnávkou fairtradových potravin do obchodu Fair&Bio.

Vedle Prahy, Brna a Liberce se do oslav zapojí i Olomouc, Plzeň, Trutnov, Zlín. Celou akci připravuje Asociace pro fair trade spolu se svými členy a partnery.

Aktualizovaný program Týdne pro fair trade na http://www.fairtrade-asociace.cz/.

Vloni jsme za fair trade utratili 50 milionů

Spotřeba produktů fair trade se vloni v České republice zvýšila o 22 procent. Maloobchodní obrat s produkty fair trade dosáhl v roce 2009 v České republice 50 milionů korun, což je o 22 procent více, než v roce 2008. Nejvíce Češi nakupují fair trade kávu, čaj, čokoládu a další cukrovinky. Během Týdne pro fair trade bude česká veřejnost informována o přínosech nakupování eticky obchodovaných produktů a motivována ke spotřebě fairtradového zboží.

Světový den pro fair trade

Tato mezinárodní oslava fair trade každoročně připadá na druhou květnovou sobotu. Iniciovala ji Safia Minney, zakladatelka fair trade firmy PeopleTree. V roce 2001 koncept světového Dne pro fair trade přejala Světová fair trade organizace (World Fair Trade Organization) a její členové, aby podpořili silnější globální povědomí o fair trade. Každým rokem se tento den stává významnějším. Zapojují se do něj organizace z cca 70 zemí světa a vyzývají veřejnost k odpovědnější spotřebě.

Co to je fair trade

Spravedlivý obchod - fair trade je obchodní partnerství, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí. Toho se snaží docílit především poskytováním "férových" obchodních podmínek pro zapojené výrobce, důrazem na dodržování základních norem pracovního práva a ochrany životního prostředí a zvyšováním informovanosti spotřebitelů o situaci malých zemědělců a řemeslníků v rozvojových zemích.

Fair frade tak poskytuje konkrétním lidem v rozvojových zemích šanci vymanit se z bludného kruhu bídy vlastními silami a žít důstojný život. Fair frade současně dává nám, spotřebitelům, jedinečnou možnost snadno a účinně podpořit jiný ekonomický model, dát hlas jinému způsobu obchodování a výroby a v neposlední řadě získat velmi kvalitní výrobky za odpovídající cenu.

Co je to Fairtrade®

Fairtrade_logo.jpgFairtrade® je nezávislá mezinárodní ochranná známka, která spotřebiteli zaručuje, že produkty, které toto označení nesou, byly certifikovány v souladu s mezinárodními standardy Fairtrade. Koupí výrobků s touto známkou spotřebitel přispívá ke zlepšení životních a pracovních podmínek producentů z rozvojových zemí a k ochraně životního prostředí.

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,