Turecko plánuje rozšíření ekologického zemědělství v jihovýchodní Anatolii

Krajina_CR.jpg Turecký premiér před nedávnem v jihovýchodní Anatolii zahájil projekt, jehož cílem je rozšířit v regionu ekologické zemědělství. Díky nové přehradě Atatürk na řece Eufrat se celková plocha zavlažované půdy v této oblasti zvýší z 340.000 ha na více než jeden milion.  

S touto skutečností souvisí riziko, že půda ztratí kvůli intenzivnímu konvenčnímu zemědělství svoji úrodnost. Nejdůležitější kulturní plodinou oblasti je totiž bavlna. Dobrá půda je devizou tohoto regionu, který je také znám jako Mezopotámie a který platí za kolébku zemědělství. Aby toto přírodní bohatství zůstalo zachováno, snaží se turecká vláda vytvořit podmínky, které bude co nejvíce zemědělců motivovat k ekologickému hospodaření.

GAP_Organik.jpgOrganic Agriculture Cluster Project zahrnuje devět provincií na turecko-syrských hranicích, které jsou známy také pod zkratkou GAP region (GAP je zkratkou tureckého „Jihoanatolský projekt“). Bio logo regionu je "GO", což je zkratka pro "GAP Organik". Logo by mělo označovat bioprodukty, které vyrostly na úrodných půdách regionu a které umožňují rozvoj oblasti, jenž donedávna patřila k nejchudším v Turecku.

Potenciální ekologické hodnotové řetězce stojí na biobavlně (pro turecké oděvnictví), rajčata (protlak nebo sušení) jakož i olejniny, pistácie a mandle (pro evropský a americký trh). Protože především na Arabském poloostrově rychle stoupá poptávka po biopotravinách, bylo by možné tam z regionu GAP dovážet čerstvé ovoce i zeleninu a především živočišné produkty.

Ekologické zemědělství není v Turecku novinkou, velká část ekologicky pěstěných lískových oříšků, rozinek, sušených meruněk, fíků a luštěnin, které se v Evropě zpracovávají, pochází právě z Turecka.

Hlavním bioproduktem byly v Turecku před lety jablka, která nedávno na první příčce vystřídala biobavlna. Dnes se blíží ekologicky obdělávaná plocha v Turecku 200 000 hektarů. Počet ekozemědělců převyšuje 35 tisíc. Od prosince 2004 platí v Turecku zákon o ekologickém zemědělství a země byla nedávno zařazena do seznamu třetích zemí EU s ohledem na „rovnocennost“, což výrazně ulehčí vývoz ekologických produktů do zemí EU. Turecko má dva aktivní ekologické svazy, ETO a Bugday, a velkou podporu veřejnosti nepovolovat pěstování geneticky modifikovaných surovin (GMO).

Ekologicky obdělávaná plocha v regionu GAP činí jen 10 000 hektarů, na kterých pracuje  zhruba 220 farem. Přesto se dá očekávat nárůst, pokud se otevřou možnosti na trhu a bude-li zaručena finanční podpora v době přechodu. Kombinace inovativních zemědělců, kteří hledají nové možnosti, a hrdosti země na vlastní zemědělskou tradici tuto výzvu nepochybně podpoří.

Zdroj: EkoConnect

Autor: Christoph Arndt, překlad z němčiny: Stanislav Tomčík

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31           1 2
32 3 4 5 6 7 8 9
33 10 11 12 13 14 15 16
34 17 18 19 20 21 22 23
35 24 25 26 27 28 29 30
36 31            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,