Tržní potenciál nejnovějších cílů udržitelného rozvoje

SDG_Icon120.jpg Světoví lídři se 25. září 2015 shodli na nových cílech udržitelného rozvoje. Jak se změní svět v dalších 15 letech?  

Dne 25. září 2015 bylo 193 členy Organizace spojených národů v New Yorku odsouhlaseno 17 nových cílů udržitelného rozvoje (z angl. SDGs - Sustainable Development Goals). Tyto cíle budou příštích 15 let směrodatné pro kroky světových lídrů na cestě k udržitelnému rozvoji.

Global_sust_goals_2445.jpgVýzva národů ke spolupráci za lepší budoucnost

Aktuálních 17 SDGs obsahuje 169 dílčích cílů. Tato univerzální agenda vyzývá všechny státy na jakémkoli stupni vývoje, aby spojily své úsilí k sociálnímu začlenění, environmentální ochraně a podpoře ekonomického rozvoje. Všechny tyto kroky musí být samozřejmě doprovázeny správnými a efektivními rozhodnutími národních vlád.

Generální tajemník Organizace spojených národů Ban Ki-moon popsal agendu jako "naléhavou výzvu sdílení prosperity, posilování obživy lidí, zajišťování míru a uzdravení naší planety ve prospěch této i budoucích generací".

Podnikatelské příležitosti SDGs

SDGs jsou hmatatelným způsobem, jak může byznys objevit nové obchodní příležitosti v souvislosti s řešením konkrétních sociálních problémů. "Byznys sféra však musí vnímat sociální problémy jako příležitost pro inovace a zvýšení své konkurenční výhody. Zakomponovat Světovou rozvojovou agendu do svých vlastních strategií a SDGs uchopit jako komplex toho, co dělá a jak přemýšlí o sdílených hodnotách a vlastních spotřebitelích," upřesnila problematiku Lucie Mádlová z Národní sítě Global Compact Česká republika.

Jak probíhá implementace?

Pro dosažení těchto 17 cílů probíhají dialogy na národní i lokální úrovni. Mezi včasná opatření patří tři kritické příležitosti:

Každá země musí zohlednit všech 17 cílů. Avšak jejich prioritizace musí zohledňovat národní kontext. Otevřeným dialogem a semináři mezi vládou a širokou škálou zúčastněných stran se zaručí, že nikdo nebude vynechán.

V této agendě hrají svou důležitou roli města a sítě:

Jelikož 54 % světové populace žije ve městech, které generují 70 % světového HDP, úspěch agendy 2030 spočívá na realizaci v městech a mobilizaci urbánní kreativity a v inovativních řešeních. V této souvislosti se světové metropole vyjádřili Závazkem k agendě pro udržitelný rozvoj v roce 2030.

Znalostní instituce ve spolupráci s byznysem hrají klíčovou roli pro podporu realizace SDGs. Sustainable solutions development network (SDSN) v této souvislosti zřídilo národní a regionální sítě, a finalizuje příručku "Začínáme s SDGs" pro nápady jak začít proces implementace agendy pro udržitelný rozvoj.

Každá tematická komunita musí pracovat s kvantitativními výsledky dosahujícími cíle SDGs do 2030. Například SDSN pomohlo v energetické transformaci prostřednictvím projektu Deep Decarbonization Pathway Project, na jehož principu se rozvíjí i projekt transformace zemědělství.

Na formulaci SDGs se podílela i Global Compact, síť firem, které se rozhodly sjednotit své poslání a každodenní činnosti s principy společenské odpovědnosti. V knihovně UN Global Compact lze najít zajímavé zdroje pro firmy, které se touto cestou rozhodli rozšířit svůj potenciál.

Článek připravila Jana Mikudová, stážistka v týmu zodpovědného podnikání Business Leaders Forum Slovenska

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31       1 2 3 4
32 5 6 7 8 9 10 11
33 12 13 14 15 16 17 18
34 19 20 21 22 23 24 25
35 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,