Tržby za prodej fairtradových výrobků vzrostly celosvětově o 9 procent, poprvé překročily hranici 8 miliard eur

banany_fair_trade_wiki445_1.jpg Nezisková organizace Fairtrade International zveřejnila výroční zprávu za rok 2017. Vyplývá z ní mimo jiné, že tržby za prodej fairtradových výrobků celosvětově vzrostly o 9 procent a dosáhly téměř 8,5 miliardy eur (více než 215 miliard Kč).   

Díky těmto prodejům dostala družstva pěstitelů v zemích globálního Jihu – kromě stanovené výkupní ceny za své produkty – také fairtradový příplatek určený k rozvoji jejich podnikání i jejich komunit, jehož celková výše se odhaduje na 178 milionů eur (více než 4,5 miliardy Kč). To je o 19 procent více než v předchozím roce.

Výroční zpráva nazvaná Společně za férový a udržitelný obchod mimo jiné vyzdvihuje to, jak systém Fairtrade přispívá k zajištění důstojného živobytí pro pěstitele v době, kdy ceny kávy na světovém trhu klesly na dvanáctileté minimum.

Zpráva rovněž připomíná, jakými způsoby se Fairtrade snaží o dosažení spravedlivějšího obchodování: vytváří strategie směřující k zajištění důstojného příjmu, podporuje změny v komunitách prostřednictvím posilování role žen a mladých lidí, pomáhá pěstitelům vyrovnávat se se změnami, které přináší globální oteplování, a ve spolupráci s partnery na mezinárodní úrovni usiluje o dosažení Cílů udržitelného rozvoje (SDG) vytyčených OSN pro období 2015-2030.

V roce 2017 bylo do systému Fairtrade zapojeno více než 1,6 milionu pěstitelů a dělníků v 75 zemích světa. Na 150 světových trzích bylo k dispozici zhruba 30 tisíc různých výrobků se známku FAIRTRADE. Pokud jde o objem tržeb, největším světovým trhem s fairtradovými výrobky byla i loni Velká Británie následována Německem a Spojenými státy americkými. Tržby na většině ostatních trhů vykazovaly dvojciferný růst.  

Významně loni vzrostlo i množství prodaných fairtradových výrobků. Prodej kakaa se zvýšil o 57 procent, prodej fairtradového cukru rostl o 30 procent (a to po předchozím propadu způsobeném rozhodnutím EU z roku 2015 zrušit kvóty na výrobu konkurenčního řepného cukru). Prodej fairtradové kávy stoupl o 15 procent, banánů se prodalo o 11 procent více než v roce 2016.

O objemech fairtradových komodit prodaných na českém trhu informovala nezisková organizace Fairtrade Česko a Slovensko tiskovou zprávou ze dne 12. 9., o výsledcích na slovenském trhu pak tiskovou zprávou ze dne 23. 8.

Další informace najdete přímo ve výroční zprávě Fairtrade International Working togeth. er for fair and sustainable trade.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?
Kupuji jen fair trade. 62%
Pokud je v nabídce prodejny, upřednostním. 27%
Občas vyzkouším. 6%
Ne. 3%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44       1 2 3 4
45 5 6 7 8 9 10 11
46 12 13 14 15 16 17 18
47 19 20 21 22 23 24 25
48 26 27 28 29 30    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,