Trh dobrého smyslu pro chuť – veletrh Slow Food

LogoSlowFood.jpg Myšlenka „Slow Food“, která je pojmem již ve stovce zemí, obchází svět. Dobré jídlo se opět ujímá své role.  

Potraviny nejasného původu vzbuzují nedůvěru, lidé chtějí znát původ a složení toho, co mají na talíři. Hledají důvěryhodné producenty a potravinářské manufaktury z vlastního regionu.

„Slow" zastupuje vědomou volbu stravy a svědomitou přípravu. Jde o to najít si v průběhu dne potřebný čas na jídlo a pití. Filozofii Slow Food prezentují tři slova: „Dobrý, čistý a fair." To co jíme a pijeme by mělo být ze surovin dobré kvality, vyrobeno čistě - bez přidaných látek a zároveň by zemědělec i zpracovatel měli za svůj produkt obdržet férovou cenu. Nad tím vším stojí „udržitelnost" - vyžadující ještě více než „eko" nebo „bio" - důsledně dbající na to, aby i budoucím generacím zůstalo přirozené životní prostředí se všemi zdroji pro zdravou, chutnou stravu.

Slow Food ale rovněž znamená návrat k dobré tradici stravování spojené s regionálními specialitami. Koncept oživuje příjemné vzpomínky z dětství na aromatická rajčata ze zahrádky, kotlety, které ještě chutnaly po vepřovém či na chleba vonící po kvasnicích a obilí.

V první řadě jde o to upřednostňovat produkty regionální a produkty potýkající se s existenčními problémy, dále podporovat tradiční výrobní procesy a dbát na kvalitu. K tomu také patří odmítání emulgátorů a umělého aroma a omezení přídavných látek na nejnutnější minimum. Slow Food je aktuálním trendem, který má budoucnost ještě před sebou.

Konceptu Slow Food je v Německu věnován vlastní veletrh - s pyšnými regionálními producenty, příslušnými svazy a experty vysvětlujícími jak poznat dobré jídlo od špatného.

Veletrh Slow Food je tržiště nápadů doplněné kongresy a chuťovými prožitky - neboť Slow Foodu v sobě zahrnuje rovněž pohostinnost.

Symbol Slow Foodu - šnek - představující zpomalení, pečlivost a vědomí požitek, zastřešuje v Německu 8 000 členů a 600 producentů a gastronomů.

Poté, co se premiéra veletrhu Slow Food v červnu 2007 setkala s obrovským úspěchem, druhý ročník trhal rekordy. Veletrh Slow Food, který se uskutečnil v dubnu 2008 na novém výstavišti ve Stuttgartu, předčil všechna očekávání a zájem o něj překvapil i optimisty. Slow Food měl sice společnou vstupenku s dalšími, paralelně se konajícími veletrhy, ale žádný ze 71 000 platících návštěvníků si nenechal halu věnovanou kvalitním potravinovým produktům a požitkům s nimi spojenými ujít.

Někteří z 300 vystavovatelů byli vyprodáni hned během prvního dne a museli zboží doobjednávat. Prezentovali zde mimo jiné chléb a obilné produkty, mléčné výrobky, sýry, ovoce a zeleninu, ryby, šunku a uzenářské výrobky, oleje, lahůdky, octy, bylinky, čokolády, zavařeniny, zmrzliny a nápoje všech druhů.  K výjimečné atmosféře přispěla dlouhá tabule napříč výstavní halou symbolizující společné stolování.

Slow Food je tu především pro zdravé potraviny vyráběné na principu udržitelného rozvoje, pro regionální produkty a především pro požitek. Slow Food sjednocuje lidi ze všech hospodářských oblastí a napříč politickým spektrem. Ke konceptu Slow Food se hlásí prominentní politici, umělci, vinaři, lidé z médií, gastronomové i kuchaři.

Veletrh Slow Food se koná 2. - 5. 4. 2009 na novém výstavišti ve Stuttgartu.

Zdroj: TZ Česko-německá obchodní a průmyslová komora

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,