Tip na biovíno: Tuzemská Pálava z Pavlova

Obchodní společnost Bioclub s .r. o. se zaměřuje na vína nejen v certifikovaná jako bio, ale i také na jiná, zajímavá a autentická vína z regionů bývalé rakousko-uherské monarchie. Ve své nabídce má i několik vín zatím jednoho z doposud čtyř tuzemských vinařů, kteří dopěstovávají certifikované hrozny. Jedná se o rodinnou firmu, která jako zatím jediná hospodaří na vinicích, kde pěstují klasické evropské odrůdy a nikoliv křížence s vysokou tolerancí k houbových chorobám. Dnes ochutnáme Pálavu ze sklizně 2007 od Abrlových z Pavlova.  

Jakostní Pálava 2007 - dle výrobce

Abrle_Palava2007_1.jpgZnalcům tuzemské bioprodukce netřeba Abrlovi z Pavlova představovat. Patří k jedněm z prvních průkopníků biozemědělství u nás. Pěstují autochtonní moravské odrůdy: z červených André a Cabernet Moravia a z bílých Muškát moravský a Pálava. Na víno posledně jmenované odrůdyz ročníku 2007 se pojďme nyní podívat blíže.

Zelená pistole se známou do zelena laděnou vinětou s obrázkem podpálavských vinic obsahuje množství informací pro spotřebitele a adjustáž je doplněna také zadní vinětou, kde se dočteme: „Biovíno je nejblíže vínům z období před nástupem chemizace vinic. Jeho produkce je založena na filozofii, kde člověk je součástí přírody, která jej živí a proto ji chrání pro příští generace. Biovíno je z vinic chráněných dravými roztoči, slunéčky a povolenými přirozeně se rozkládajícími přípravky ze síry a mědi (Cu max. 3 kg/ha/rok). Je zakázáno a kontrolováno používání herbicidů, insekticidů a nepovolených fungicidů. Pěstitelské práce se soustřeďují na maximální kvalitu a cukernatost hroznů bez použití průmyslových hnojiv. Využívá se přirozené úrodnosti půdy podpořené řezem na jeden tažeň, podlomem a redukcí úrody. Cílem je zařazení lisovaného moštu do přívlastkových vín. Při kvašení a expedici je zakázáno používat šlechtěných kvasinek, nepřirozených čiřidel a veškerých stabilizátorů, mimo SO2. Biovíno je stále živé a proto je skladujte v temnu a při teplotě 10 °C. U starších vín je přípustný sediment. Po otevření láhve se nechá biovíno při pokojové teplotě 20 minut nadechnout a potom naléváme."

Organoleptická charakteristika

Barva dvouleté Pálavy je slámové žlutá až zlatavá - vyšší odstín je typický pro vína, při jejichž vinifikaci bylo použito naležení rmutu - tedy jako v případě bílých vín u Abrlových. Ve vůni je znatelná, pro vína této odrůdy charakteristická typičnost, jakási až tramínová (tedy rodičovská) parfémovost. Vůně je doplněna zemitými tóny, které dotvářejí v projevu vína odkrývající se stopy terroiru. V chuti jde o víno plné, hutné, se zřetelnými stopami minerality, zejména v dochuti. Plnotučnost vína předesílá domněnku, že jde o víno, které pocházelo z vysoce vyzrálých, přívlastkových hroznů a v kategorii „jakostni" je jen kvůli tzv. sestupnění ze strany Komise expertů Státní zemědělské a potravinářské inspekce, s níž vede výrobce letitý názorový střet na to, jak mohou vypadat biovína.

Hodnocení ve 100-bodové stupnici Mezinárodní unie enologů: 79 b.

Shrnutí

  • Název vína: Pálava - jakostní víno odrůdové
  • Zbytkový cukr: suché
  • Výrobce: Josef Abrle, Pavlov
  • Region: podoblast mikulovská, Česko
  • Ročník: 2007
  • Alkohol: 13,5 %
  • Odrůda: Pálava
  • Certifikační organizace: Biokont
  • Cena u distributora: 109 Kč

Pálava od Abrlových patří ke stálicím na tuzemské scéně vín z hroznů z certifikované organické produkce. Jde o veskrze rustikální typ vína, který osloví především zájemce o vína nepřikrášlovaná a přirozená. Příjemná cena a v poměru k ní vynikající „výkon" zaujme i ty, kteří by jinak do seznámení se s bioprodukcí šli jen velmi opatrně.

Distributor:

Bioclub s.r.o
CZ 691 08 Bořetice 131
info@bio-club_eu


Víno vybral, ochutnal a popsal Richard Stávek

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,